Jedna z najväčších opozičných strán Ruska odsúdila konanie Navaľného

Foto: Yabloko

V radoch ruskej opozície to začína vrieť. Časť vedúcich opozičných lídrov stále častejšie a tvrdšie vystupuje proti Navaľnému a kritizuje jeho metódy. Kým v EÚ a USA sa z tohto plateného agenta snažia robiť hrdinu a do nemoty zverejňujú zábery s protestnými akciami na jeho podporu, doma stále väčší počet opozičníkov prizvukuje, že s nim nemá nič spoločného a nechce s ním na jeho lacných šou spolupracovať.

Európsky mainstream ani nemukne o tom, že mizerný, niekoľko tisícový počet podporovateľov Navaľného na demonštráciách, je v takmer 150-miliónovom Rusku iba kvapka v mori. Drvivú väčšinu účastníkov akcií na podporu Navaľného tvoria obalamutení občania a to buď v príliš mladom alebo v pomerne staršom veku a ďalej,  rovnako platení agenti z radov spolupracovníkov Navaľného. Je to však zdochýnajúci kôň, na ktorého v európskych politických pretekoch omylom stavili európski a americkí politici – hazardéri a teraz nevedia, kam z konopy.

Celú špinavú stratégiu a chybnú taktiku Navaľného prezentoval vo svojom programovom článku jeden z dlhoročných ozajstných lídrov ruskej opozície, Grigorij Javlinskij. Je to bývalý minister, zakladateľ a dlhoročný predseda strany Jablko. Táto strana bola tiež dlhé roky v parlamente a v súčasnosti je jednou z najväčších opozičných strán. Daný článok zverejnil na svojom oficiálnom portáli a obvinil „poskoka západu“ z politického populizmu, „führerských“ ambícií a falošného nacionalizmu.

Poukázal na to, že ozajstným zločinom tohto klauna a populistu – Navaľného a jeho „spolubojovníkov“, je zneužívanie maloletých a veľmi mladých ľudí, ktorí sa ešte absolútne neorientujú v politických, hospodárskych, sociálnych a v iných otázkach a iba slepo veria platenému agentovi a všetkým jeho klamstvám, ktoré zverejňuje na sociálnych sieťach. Grigorij Javlinskij podotkol, že Navaľnyj kvôli svojim pochybným záujmom volá ľudí do ulíc, na demonštrácie, ale absolútne na nich kašle, pokiaľ sa ktorýkoľvek z nich po týchto akciách dostane do problémov. Javlinskij podčiarkol, že Navaľnyj ešte ani raz nepomohol žianemu z takýchto ľudí, ktorí sa zúčastňovali na nepovolených demonštráciách. Javlinskyj zdôraznil, že ozajstní opozičníci ľuďom pomáhajú – iba Navaľnyj na nich kašle.

Grigorij Javlinskij vyzval, aby prípad „otrávenia“ Navaľného vyšetrovala nezávislá medzinárodná komisia a aby sa svetová a domáca verejnosť konečne dozvedela pravdu o „brutálnom otrávení a zázračnom uzdravení sa“ šarlatána – opozičníka. Javlinskij dal jasne najavo, že Navaľnému nejde o Rusko, pretože nie je patriot, ale iba mocichtivý narcis, ktorý chce byť vodcom, ale zároveň plní rozkazy západných šéfov, ktorí ho platia. Takisto je zo slov Javlinského jasné, že Navaľného považuje za hanbu ruského opozičného hnutia a nechce s nim mať nič spoločné.

V reakcii na jeho článok prívrženci Navaľného vyvolali štvavú kampaň proti Javlinskému, snažia sa využívať opozičné média, ktorých je v Rusku pomerne dosť, na útoky proti tomuto ozaj významnému ruskému opozičnému politikovi. Dokonca dokázali vyvolať menšiu búrku v pohári vody aj v strane Jablko. Asi 270 jej členov v otvorenom liste uviedli, že nesúhlasia s pozíciou Grigorija Javlinského voči Navaľnému. Vedenie tejto strany, ktorej členmi je takmer 30 tisíc obyvateľov Ruska, sa však prakticky jednohlasne postavilo za bývalého lídra strany Jablko – Javlinského.

Vedenie strany Jablko na svojom oficiálnom portáli zverejnilo vyhlásenie, v ktorom úplne podporilo Grigorija Javlinského. Toto vyhlásenie pripravil súčasný predseda strany Jablko Nikolaj Rybakov a traja jeho podpredsedovia – Ivan Boľšakov, Boris Višnevskij a Sergej Ivanenko. Znenie tohto listu schválili na zasadnutí najvyššieho vedenia strany. Podporilo ho 14 z 15 najvyšších predstaviteľov strany Jablko a jeden sa zdržal hlasovania.

„S úctou a rešpektom sa správame voči ľuďom, ktorí sa zúčastňujú na mierových protestoch kvôli pohoršeniu z represálií a únavy z nemenného vládnutia V. Putina. Silové zásahy proti účastníkom protestov považujeme za snahu zastrašiť verejnosť. Ale zároveň sme presvedčení, že protesty bez jasných a premyslených politických požiadaviek neprinesú pozitívne zmeny. Zmeny vo vláde sa musíme dožadovať mierovou cestou, aktívnou politickou činnosťou a v priebehu volieb. Reálne zmeny vo vláde to nie je iba výmena jedného vodcu za druhého, ale vytvorenie politického systému, v ktorom by vodca vôbec nebol,“ uvádza sa vo vyhlásení opozičnej strany Jablko.

Pridal sa aj bývalý predseda opozičnej strany Jablko, v súčasnosti poslanec Moskovského parlamentu Sergej Mitrochin, ktorý pre média uviedol, že niektorí členovia strany nesúhlasili celkom s pozíciou Javlinského ohľadom osoby Navaľného. Podčiarkol, že Jablko je demokratická strana, v ktorej jej členovia môžu mať svoje názory, ktoré sa v niečom môžu odlišovať. Pripomínal však, že v kľúčových otázkach taktiky a stratégie strany žiadne rozpory nie sú, členovia strany sú v nich jednotní, ako aj samotná strana Jablko.

Mnohí politici, analytici a média v EÚ a USA sa snažia vykresliť obraz totalitného a nedemokratického Ruska a preto tak vyzdvihujú postavičku klauna Navaľného, ktorý sa snaží vytvárať najväčší hluk a kritizovať súčasné vedenie krajiny. Situácia je však absolútne iná. O tom, že Rusko je normálna demokratická krajina svedčí fakt, že v krajine existuje veľký počet opozičných strán a obrovské množstvo opozičných médií, ktoré normálne a bez väčších problémov fungujú, ako vo viacerých štátoch sveta.

Napokon v samotnom ruskom parlamente sú štyri strany, z ktorých iba jedna je koaličná – Jednotné Rusko a ostatné tri strany sú opozičné – Komunistická strana, Liberálno-demokratická strana a strana Spravodlivé Rusko. To, že väčšina Rusov volí stranu Jednotné Rusko je ich právom a vo vlastnej krajine si môžu zvoliť toho, kto najviac vyhovuje im a nie „dobroprajníkom“ v EÚ a USA. Asi by už konečne európski a zaoceánski politici mali ponechať Rusom právo voliť doma u seba tých, ktorých považujú za najlepších a nie tých, ktorí vyhovujú takzvanému Západu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Бюро партии “Яблоко” поддержало статью Явлинского о Навальном, Interfax, 11.2.2021

(2) Бюро «Яблока» поддержало статью Явлинского и отметило ее актуальность, Yabloko, 11.2.2021

(3) Григорий Явлинский: Без путинизма и популизма. О смыслах текущей политики, Yabloko, 11.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply