Jonathan Hall pripúšťa nefunkčnosť „deradikalizačných“ programov u teroristov

· Čas čítania: 2 min.
Foto: thebritishacademy.ac.uk

Pozorovateľ terorizmu vo Veľkej Británii – Jonathan Hall – bol ministrom vnútra menovaný za nezávislého hodnotiteľa britských právnych predpisov o terorizme. O programoch deradikalizácie teroristov povedal, že nie vždy fungujú. Porovnal ich s páchateľmi sexuálnych trestných činov, ktorí hovoria komisiám čo chcú počuť, aby si zaistili podmienečné prepustenie z väzby.

Odsúdený terorista Usman Khan bol podmienečne prepustený, keď zabil dvoch ľudí v Londýne a pritom v novembri 2019 navštevoval „deradikalizačný“ kurz. Bol pod drobnohľadom psychológov a odborníkov „programu pomoci a odpojenia“ (Desistance and Disengagement Programme, DDP) pre návrat džihádistov a odsúdených teroristov do života. Úrady ho považovali za úspešný príbeh človeka, ktorý obrátil svoj život o 180 stupňov.

Teroristický útok v Streathame vo februári 2020 bol spáchaný rovnako predčasne prepusteným Sudeshom Ammanom, ktorý sa počas väzby zúčastnil kurzu „deradikalizácie“.

Jonathan Hall pre The Times uviedol: „Neexistuje žiadna magická palička, neexistuje špeciálna pilulka, ktorú by ste mohli vziať a deradikalizovať ňou ľudí, či sa vracajú zo zámoria v Sýrii alebo väzenia. Je to dosť ťažký a zložitý proces. Nájdu sa ľudia, ktorí sa zmenia. Nemali by sme si robiť žiadne ilúzie. Nejde to automaticky. A v mnohých prípadoch to jednoducho nebude fungovať“.

Medzinárodné stredisko pre štúdium radikalizácie (ICSR) Kings College v Londýne prišlo k podobnému záveru v júlovej správe. Tá odhalila, že islamisti predstierajú dodržiavanie zásad a pravidiel na základe islamského konceptu „taqiyya“ – skrývajúc skutočné úmysly s cieľom pôsobiť reformovane a zabezpečiť si predčasné prepustenie z väzenia. Správa takto označila nielen teroristov z Britských ostrovov, ale identifikovala aj ďalších, ktorí koncept taqiyya použili v Európe.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Deradicalisation doesn’t work, says terror watchdog; autor: Fiona Hamilton; The Times, 14.12.2020

(2) Parole Board statement on London Bridge attack on Friday 29 November 2019…; autor: The Parole Board; Twitter, 30.11.2019

(3) Prisons and Terrorism: Extremist Offender Management in 10 European Countries; autor: Rajan Basra & Peter R. Neumann; International Centre for the Study of Radicalisation, 07/2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár