Jubilejné, desiate rokovanie iniciatívy „Slovenská republika – ako ďalej“: kto sa usadí v Prezidentskom paláci? 

Foto: Miloš Zverina

Približne pol druha mesiaca pred prezidentskými voľbami sa uskutočnilo už jubilejné, desiate v poradí zasadnutie vlasteneckej iniciatívy odborníkov a vlastencov „Slovenská republika – ako ďalej“. Bolo venované práve voľbe hlavy štátu, ku ktorej dôjde 23. marca, avšak prítomní značnú časť diskusie venovali aj prvým 100 dňom novej vlády, aktuálnemu stavu v rezorte kultúry, školstva, zdravotníctva a v iných oblastiach.

Vlastenci a odborníci sa zišli v krásnom areáli Slovanského dvora v Alekšinciach pri Nitre. Toto stretnutie, ako aj všetkých deväť predošlých zasadnutí, zorganizovalo Občianske združenie „Vlastenecký Inštitút Petra Šveca.“ V Slovanskom dvore sa zišlo vyše 40 odborníkov z celého Slovenska, vrátane bývalých a súčasných politikov, poslancov, úradníkov, expertov a pracovníkov v oblasti kultúry, školstva a zdravotníctva.

Je zaujímavé, že v prezídiu vedľa seba sedeli osoby, niektoré z ktorých pred niekoľkými rokmi, povedzme, neboli najväčšími kamarátmi: Vladimír Mečiar, Ján Čarnogurský, Štefan Harabin a Jozef Prokeš. Účastníkmi odbornej debaty boli aj ďalšie osoby, veľmi dobre známe na Slovensku: Peter Lipták, Miroslav Jureňa, Viliam Oberhauser, Peter Bôžik, Štefan Paulov, Jozef Šedovič, Miloš Zverina, poslanci Pavol Ľupták a Ivan Hazucha a mnohí iní.

Cieľom tohto stretnutia vlastencov a odborníkov bola diskusia na tému blížiacich sa prezidentských volieb na Slovensku, ale, prirodzene, sa venovali aj aktuálnej situácie v našej krajine a vo svete. Mnohí rečníci poukázali na to, že Slovensko je samostatná, suverénna  krajina a preto by nová vláda mala uskutočňovať sebavedomejšiu a suverénnejšiu politiku, podobne, ako sa o to snaží vláda v susednej krajine – v Maďarsku. Podčiarkli, že práve kvôli tej nezávislejšej politike Brusel a spol. útočia na Budapešť a podnikajú kroky, ktoré nie sú v súlade s pravidlami hry, ktoré dávnejšie stanovili samotní bruselskí stratégovia. A začínajú sa útoky aj na slovenskú vládu, pretože v EÚ majú obavy, že aj Bratislava pôjde v šľapajach maďarskej vlády a bude uskutočňovať nezávislejšiu politiku.

Toto desiate pracovné stretnutie, ako zvyčajne, otvoril stály „moderátor“ podujatia Jozef Prokeš, ktorý v úvode zablahoželal k narodeninám čerstvému osemdesiatnikovi Jánovi Čarnogurskému, krátko porozprával o posledných udalostiach vo svete a na Slovensku a , stručne pripomenul výsledky parlamentných volieb a zostavu budúcej vládnej koalície, poukázal na to, že opozícia všetkými pravdami a nepravdami chce prekážať práci novej vlády a najnovšie mieni odvolávať ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú.

Jozef Prokeš podčiarkol, že mnohí priaznivci novej vlády sú čiastočne rozčarovaní tým, že koná pomalšie a nerobí veľa razantných opatrení, hlavné, v oblasti kultúry, školstva a zdravotníctva. Podotkol, že je to veľmi ťažká a komplikovaná cesta, a nie všetko sa dá urobiť hneď, na počkanie, ale ubezpečil, že vláda pracuje a určite urobí poriadok aj v RTVS, aj v oblastí dotácií, aj čo sa týka zákona o zahraničných agentoch, a zároveň pripraví aj nový zákon o kultúre. Ďalej predniesol prednášku o stave slovenskej kultúry v minulosti, aktuálnej situácii a o tom, čo treba a, hlavné, ako sa dá zlepšiť situáciu v kultúre. Z priestorových dôvodov danú prednášku prezentujeme našim čitateľom v samostatnom článku.

Následne Štefan Paulov porozprával o problémoch zdravotníctva, dopodrobna rozobral a skritizoval takzvanú „Zajacovú reformu“ a jej následky, podčiarkol, že v ostatných rokoch slovenské ministerstvo zdravotníctva fungovalo, ako „ministerstvo chorobníctva“ a táto oblasť namiesto liečenia ľudí sa premenila na výhodný biznis a zdravie ľudí sa stalo tovarom. V tejto súvislosti kritizoval aj činnosť zdravotných poisťovní.

Svoju prednášku nazval „Číslo 17 ešte žije“, parafrázujúc známy film „Číslo 5 žije“: poukázal na to, že v priebehu ostatných 16 rokov sa na poste ministra zdravotníctva vystriedalo až 16 ľudí, čiže „životnosť“ šéfa tohto rezortu je, fakticky, jeden rok. Položil otázku: koľko prežije „číslo 17“, čiže súčasná ministerka zdravotníctva Dolinková. Podčiarkol, že v súčasnosti z 13 najvyšších zamestnancov ministerstva zdravotníctva až 12 „odborníkov“ nemajú príslušné vzdelanie a prax v oblasti zdravotníctva. Porozprával o tom, aké zmeny treba urobiť v celom rezorte. Aj jeho prednášku z priestorových dôvodov uvedieme v samostatnom článku.

V diskusii na margo súčasného žalostného stavu v rezortoch kultúry, školstva a zdravotníctva vystúpili Peter Lipták, Miroslav Jureňa a Ján Čarnogurský, ktorí hovorili o „biznise“  poisťovní, slabom  financovaní zdravotníctva a nedostatku lekárom a sestier, „úteku mozgov“ a lekárov do zahraničia, istej opatrnosti niektorých súčasných ministrov, divokých útokoch opozície na súčasnú vládu, snahu prekaziť jej činnosť atď.

Odpoludňajšiu časť stretnutia zahájil svojím umeleckým vystúpením sólista Opery SND Ivan Ožvát. V popoludňajšej časti programu s prednáškou o minulosti a súčasnom stave v školstve vystúpil pedagóg s dlhoročnou praxou, skúsenejší odborník Peter Kozolka. Porozprával o pozoruhodných skúsenostiach v oblasti školstva v iných krajinách, ale aj v minulosti na Slovensku, ako aj v bývalom Československu. Prízvukoval, že v súčasnosti sú „vygumované“ mnohé mimoriadne užitočné a efektívne praktiky a naopak do školstva sa prinášajú pochybné metódy: propaganda LGBT na školách, „mobilizácia“ – deti sa aj na školách nevedia odtrhnúť od mobilov atď. Posťažoval sa na to, že na školách je nedostatok kvalifikovaných učiteľov a na ministerstve – skúsených a energických zamestnancov. „Správne mozgy – na správne miesto,“ podčiarkol. Poukázal, že vzdelávanie a výchova by mali byť spolu. Veľkú pozornosť venoval tomu, že na školy by sa mala vrátiť aj patriotická výchova: „Národ, štát, vlasť“! zdôraznil skúsený odborník.

Následne s pomerne rozsiahlym prejavom vystúpil Vladimír Mečiar, ktorý pripomenul problémy, chyby a nedostatky v oblasti zdravotníctva, školstva a kultúry v minulosti, podčiarkol, že mnohé z nich nie sú opravené ani dodnes, poukázal na to, akým spôsobom by sa ich dalo napraviť. Zdôraznil, že Vlastenecký inštitút Petra Šveca má dobré, užitočné návrhy a prišiel čas, keď ich treba využiť v praxi. Krátko charakterizoval niektorých prezidentských kandidátov a vysvetlil, prečo, napríklad, Korčok by nebol najlepšou voľbou pre Slovensko, poukázal na to, že mu predovšetkým chýba to vlastenectvo. Tiež apeloval na to, že Slovensko má byť suverénnejším a sebavedomejším štátom, naopak nebyť „otrokom“ Bruselu a Washingtonu a uskutočňovať samostatnejšiu politiku.

V poslednej časti stretnutia postupne vystúpili so svojimi diskusnými príspevkami kandidát na prezidenta SR JUDr. Štefan Harabin, Dr. H. c. JUDr. Vladimír Mečiar, trojnásobný predseda vlády Slovenskej republiky, Ing. Pavol Lupták, poslanec NR SR, lekár MUDr. Peter Lipták, Ing. Víťazoslav Móric CSc., bývalý československý a slovenský poslanec a ďalší účastníci stretnutia. Na záver prítomní skonštatovali, že vlastenecké sily dali dôveru súčasnej koalícii a pomohli novej vláde dostať sa k moci, preto je logické od nej očakávať splnenie predvolebných sľubov a vedenie razantnej pronárodnej politiky.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply