K čomu vedie klimatický absolutizmus? K potravinám dosiaľ ťažko predstaviteľným.

· Čas čítania: 5 min.
Zdroj: Press Images Solar Foods

 

Tlak lobistických skupín, ktoré profitujú zo stupňovania klimatického alarmizmu, sa prenáša do všetkých odvetví vedy a ekonomiky. Masívna výchova školopovinnej mládeže k zelenému mysleniu a masmediálne masírovanie mozgov starších generácií, aby prestali pochybovať o údajnej nevyhnutnosti radikálne meniť svoj životný štýl, neostáva bez odozvy. Verejnosť prestáva nahlas reptať proti hlbokým zásahom do svojich každodenných zvyklostí v mene novodobej dogmy o boji proti klimatickým zmenám.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


 

Veda v službách kapitálu

 

Medzivládny panel pre zmeny klímy IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change), ktorý vznikol pred vyše dvoma desaťročiami na podnet OSN, má dnes autoritu, ktorej sa podrobujú takmer všetky štáty sveta. 8. augusta vydal tento podľa vlastného tvrdenia orgán OSN (United Nations body) štúdiu s ďalekosiahlym významom. Ukázal v nej totiž prstom na poľnohospodárstvo ako na činiteľa, ktorý vraj sa z hľadiska využívania pôdy značne podieľa na zvyšovaní koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Skleníkové plyny – a predovšetkým oxid uhličitý CO2 – sú natoľko démonizované, že verejnosť prestáva namietať proti vedeniu križiackych výprav proti nim. Augustová správa IPCC pod titulom Climate Change and Land (Klimatické zmeny a pôda) pripisuje pôdohospodárstvu hriešnu spoluvinu za degradácii životného prostredia i samotnej pôdy.

 

Nadnárodný kapitál, ktorý vnútil po páde Železnej opony bezmála všetkým štátom sveta neoliberálny hospodársky model, hľadá spôsoby, ako urýchliť prechod vlastníctva pôdy do súkromných rúk. V celosvetových rozmeroch to znamená, že národné štáty a ich obyvatelia odovzdávajú rozhodovacie práva o ďalšom nakladaní s pôdou hŕstke najmajetnejších. Tí sa necítia povinní využívať ju na poľnohospodárske účely v doterajšom rozsahu. Nechcú si ju ničiť modernou intenzívnou agroprodukciou, ale ani technologicky staršou, extenzívnou, ktorá pôdu až tak nevyčerpáva. Na výrobu potravín pre miliardové masy svetovej populácie sú ochotní vyčleňovať čoraz menšie rozlohy „svojej“ ornej pôdy a to ich privádza do dilemy, čo s darmožráčmi. Pre elity sú takými „nadbytočné“ miliardy obyvateľov Zeme, čo prestávajú byť dostatočne produktívnymi ľudskými zdrojmi a ostávajú plutokracii na ťarchu. Hnevá ju to a hľadá spôsoby, ako ten plebs, tých useless eaters, t.j. darmožráčov, čo najúspornejšie nasýtiť.

 

Stupňovaním klimatického alarmizmu ich vychováva k tomu, aby menili stravovacie návyky a zmierili sa s prechodom na tzv. netradičnú stravu. Sú tiež vedení k tomu, aby „prekonávali svoje predsudky“ voči vegetariánstvu a vegánstvu a prechádzali na bezmäsitú stravu. Odôvodňuje sa to údajnou nutnosťou vyrábať potraviny tak, aby to zanechávalo čo najnižšiu uhlíkovú stopu. Dosiaľ obvykle používaná sója si vyžaduje značné osevné plochy a hľadala sa preto menej nákladná náhrada.

 

Veda v službách kapitálu sa činí. Zdá sa, že rok 2019 sa stal prelomovým pre nástup novej technológie. Začiatkom leta predstavila fínska spoločnosť Solar Foods proteinový prášok vyrábaný spôsobom, ktorý bol nevídaný a neslýchaný. Spravodajské portále ho charakterizovali v titulkoch v pojmoch typických pre doménu sci-fi:

 

Proteiny ze vzduchu?„, pýtal sa rétoricky portál iDnes.cz.

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/jidlo-alternativni-solein-solar-foods.A190729_150351_eko-zahranicni_svob


 

 

Čeká nás ekologická revoluce v jídle?“ pátral portál aktin.cz.

https://aktin.cz/protein-vyrabeny-ze-vzduchu-ceka-nas-ekologicka-revoluce-v-jidle


 

 

Jídlo z ničeho. V NASA a ve Finsku vzniká z vody, elektřiny a vzduchu potenciálně revoluční zdroj proteinu„, potvrdzoval portál CzechCrunch.cz.

https://www.czechcrunch.cz/2019/08/jidlo-z-niceho-v-nasa-a-ve-finsku-vznika-z-vody-elektriny-a-vzduchu-potencialne-revolucni-zdroj-proteinu/


 

 

Zázrak na zaplakanie

 

V zásade sa činorodým Fínom podarilo vyrobiť proteinový prášok, ktorý nazvali Solein. Podobá sa na pšeničnú múku, no až polovicu z neho tvoria proteiny.

 

K výrobe Soleinu potrebuje škandinávsky startup iba obnoviteľné zdroje energie. Začína rozdelením vody na vodík a kyslík v bioreaktore poháňanom slnečnou energiou. Vodík je potom kombinovaný s oxidom uhličitým, pričom sa k nim pridáva dusík a nepatrné množstvá vápnika, sodíka, zinku a draslíka. Celá zmes sa následne presunie k špeciálnym mikróbom (hydrogenotropom), ktoré dokážu metabolizovať molekulárny vodík ako zdroj energie. Pomáhajú zároveň vytvoriť výsledný produkt Solein. Pozostáva z polovice z proteínov, zo štvrtiny zo sacharidov. Koncom októbra vychvaľoval tento fínsky zázrak britský klimatický eko-alarmista George Monbiot, ktorý natočil v septembri propagačný klip s ikonou eko-aktivistického hnutia Gretou Thunbergovou.

 

Fínom však dýchala na krk americká konkurencia. 12. novembra informovala kalifornská firma Air Protein o spustení produkcie proteínového prášku vyrábaného podobnou technológiou, akú používa fínsky startup Solar Foods. Kapitálová prevaha Američanov neveští pre Fínov nič dobrého. Výkonná riaditeľka Air Protein Lisa Dysonová má doktorát z fyziky a táto asertívna Afroameričanka dosiahla početné podnikateľské úspechy. Svet sa má na čo „tešiť“.

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

žení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár