K verejnoprávnosti RTVS, etickému kódexu redaktorov a novému redaktorovi Jozefovi Hajkovi (STV1, O päť minút 12)

· Čas čítania: 7 min.

Redaktor a moderátor verejnoprávnej RTVS nie je na to, aby zastupoval, chránil a obhajoval akúkoľvek ideológiu, politickú stranu, ani aby štval proti sebe koalíciu či opozíciu, ale ani aby občanom podsúval, čo si majú myslieť a manipuloval ich, lebo to nie je v záujme verejnoprávnosti RTVS, ako verejnej služby jej koncesionárom.

Zo zákona o RTVS je redaktor, moderátor povinný správať sa neutrálne a nestranne, teda verejnoprávne a svoje súkromné, osobné, politické názory nesmie vnášať do verejného mediálneho priestoru.

Zamestnanec RTVS ako redaktor a moderátor nemá v štatúte práce ani stavať proti sebe globálny geopolitický prediktor USA, EÚ ani RF alebo Číny, ani ich interpretovať „po svojom“, pretože na to sú iní odborníci, ktorých si pozýva do štúdia a relácie a ktorým vo veciach kladie otázky.

Redaktor a moderátor politickej debaty nie je diskutér.

Inak porušuje zákon o RTVS ako verejnoprávneho média, plateného občanmi Slovenska, ako jej spoluvlastníkmi a akýmisi „povinnými akcionármi“.

Na tvorbu a dotváranie svojho vlastného názoru sú sledovatelia verejnoprávneho média. Redaktor a moderátor spravodajstva a publicistiky RTVS nesmie koncesionárom podsúvať žiadnu ideologickú ani politickú propagandu.

Akcionári a koncesionári RTVS si svoje názory tvoria a dotvárajú sami, vlastným, samostatným a kritickým myslením, presne tak, ako sa to od nich chce a vyžaduje aj ako od dobre ľudsky, občiansky a politicky vzdelaných a za stav a charakter štátu Slovensko spoluzodpovedných  občanov, voličov…

RTVS je jej akcionármi a koncesionármi platená verejná služba a v časti spravodajstvo sa má voči nim správať a informovať ich nestranne, objektívne, komplexne a pravdivo. V rámci publicistiky im, nám, nesmie podsúvať svoje ideologické a politické názory. RTVS nie je politická strana.

RTVS ale rada zverejňuje kadejaké viac-menej pochybné, manipulatívne a zavádzajúce prieskumy akože „verejnej mienky“. Manipulácia ako „vyšitá“! Je pozoruhodné, že vo veci plnení RTVS podľa dikcie má dať-dal, zo zákona o RTVS, ešte nikdy nebolo zvolané valné zhromaždenie občanov, akcionárov a koncesionárov.

Tento článok voľne a doplnkovo nadväzuje na predchádzajúci, s otázkami, či je zákon o povinných koncesionárskych poplatkoch pre RTVS v súlade s Ústavou SR:
https://blog.hlavnespravy.sk/7589/je-zastrckovy-zakon-v-sulade-s-ustavou-sr/

Redaktor kladie otázky, počúva hostí a časovo, proporcionálne, vyvažujúco, moderuje diskusiu. To je asi tak „fšetko“. Tí, ktorí si majú tvoriť a dotvárať názor, sú výlučne adresáti a príjemcovia debaty, koncesionári. Tí, ktorí si jediní majú právo tvoriť si názor, sú občania, voliči a nik nemá právo tlačiť im do hláv iný, tobôž systému matrixu slúžiaci hlupák a užitočný idiot, redaktor média!RTVS je zo zákona verejnoprávna, neutrálna, neideologická, apolitická inštitúcia, verejná mediálna služba, platená koncesionármi. RTVS nie je ideologicky ani politicky vpravo ani vľavo. RTVS je a má byť „nad vecou“.

Redaktori typu Dobšinský (Z prvej ruky, Sobotné dialógy) alebo Daniel Takáč (ČT24) vo verejnoprávnej televízii nemajú čo hľadať. Takýchto „súkromnoprávnych“ „tiežredaktorov a moderátorov“ nik a nič neoprávňuje, aby do hláv koncesionárov tlačili „svoje“ a nadiktované  „osobné, súkromné“ ideologické a politické názory!

Ak sú redaktori nespokojní s nevyšetrenými a nepotrestanými ekonomickými zločinmi politikov, tunelmi a rozkrádačkami, alebo daňovými podvodmi, nech sa s „dôverou“ obrátia na orgány činné v trestnom konaní, ale nech do toho nezaťahujú obyčajných, nevinných občanov! Pozor! Je tu ale aj voličská zodpovednosť! Trestom sú výsledky volieb.

A ak sa novinári boja o svoje životy, nech požiadajú o policajnú ochranu! Kuciakova vražda mi pripomína šoa, zápalnú obeť kohosi, pre kohosi (qui bono?). Neverím. Uverím až keď sa dozviem meno vraha. A ak vrah definitívne „zabručí“ v base. Alebo bol Kuciak Skripaľ2? Iba to nebol novičok?

A nie je žiaduce, aby z monitorov televízorov striekala do vašich, našich obývačiek, krv. Mentálne vykradnutých Dolinského (TA3) alebo už bývalého Strižinca som tiež nemusel ani nemusím, žiaľ, prvý ostáva.

Pochvalne sa dá hovoriť o redaktoroch TA3, ktorí sa zväčša „príliš“ politicky, emočne a citovo do „veci“ neangažujú. Zrejme si uvedomujú aj hodnotu svojho, najmä mentálneho zdravia… Ale autora nižšie uvedeného článku z Denníka N a všetkých „tiež novinárov“ ktorí majú opačný názor, treba okamžite zbaviť štatútu „novinárov (žurnalistov)“. Majú leví podiel na rozdúchavaní a šírení zloby a nenávisti v spoločnosti! Sú to najmä zamestnanci denníkov N a SME. Dôvod: Neprofesionalita a spreneverovanie sa etickým princípom a kódexu žurnalistiky.

Tento negramotný dement (priložený článok) si mýli verejnoprávnu so súkromnou televíziou a nabáda RTVS na porušovanie zákona! Škandalózna negramotnosť a hlúposť! Koncesionári, sledovatelia politických debát v STV, ak budú chcieť krv, majú možnosť a právo, kliknúť si trebárs kamsi na býčie zápasy, alebo chcete prísť o zakrvácaný drahý televízor? Alebo máte radi, rady, tie poludňajšie nedeľné „hodinky hnevu“?

Pozor! Táto militantná nálada nedeľných „bojových cvičení“ si od vašich televízorov sadá s vami k nedeľnému obednému stolu. Konzumujete ju s nedeľným obedom. Pozor! Ak si kto myslí, že vás chcem v nedeľu na obed dostať preč od týchto relácií (STV1 „O päť minút 12“ a TA3 „V politike“) zle myslí; ide mi len a len o to, aby sa najmä redaktori STV správali verejnoprávne a tak, ako píšem v tomto článku. Nič viac. Tie relácie sledujem tiež. Lebo aj odtiaľ čerpám info k svojej publicistickej robote. Ak by som aspoň jedným uchom popri svojej ostatnej robote pre vás, nepočúval (vidieť ich nemusím) aj tie relácie, nemohol a nevedel by som napísať ani čiarku.

Ale: Títo redaktori o ktorých píšem, šíria infekciu zloby a nenávisti, ktorá sa od vašich nedeľných stolov a od vás, prenáša do vášho osobného a verejného života. Von z vašich obydlí a na verejné priestranstvá, ktorými kráčate, po ktorých chodíte… A odráža sa na medziľudských vzťahoch na uliciach, v obchodoch…

A sa pýtam: Ako vzniká občianska vojna? A stalo sa v Juhoslávii. Najskôr je ticho. To ticho začne kričať. Ostatok už viete. A preto: Týchto novinárov, redaktorov, treba hnať preč od ich remesla, treba sa im postaviť, biť tých blbounov nejapných, hlava-nehlava. Nesú spoluzodpovenosť za atmosféru a náladu v spoločnosti. Skrátim to: Chceme tu občiansku vojnu?!

Hodnotenie redaktora STV Jozefa Hajka. Toto vám píše a odkazuje Denník N, toto vyšlo minulú nedeľu popoludní, hneď po skončení debaty O päť minút 12 s novým redaktorom Jozefom Hajkom, nástupcom Strižinca:
https://dennikn.sk/blog/1226605/novy-moderator-vratil-uroven-o-5-minut-12-do-90-tych-rokov/?ref=box

Takto, páni redaktori a moderátori, nie (!): Dobšinský je klon českého Takáča: Sú to „opoziční politici a straníci“ a cenzori ich „antisystémových“ terčov „verejnoprávneho“ mediálneho lynču. Blbouni nejapní!

Čo je redaktora do toho, že Kotleba je vraj nacionalista? Čo má čo redaktor s hosťami politikmi šturmovať proti ĽSNS? Čo je STV1 Slobodný vysielač Banská Bystrica za SNP? A čo je českého redaktora ČT24 Takáča do Tomia Okamuru?! Škandalózne! Toho drzého a bezočivého Daniela Takáča by som na hodinu z verejnoprávnej televízie vyhodil (!):
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/218411058040904/

Odporúčam kritickým a krvilačným „novinárom“ zmienených médií, aby svoje hovnotenie práce nového redaktora STV a O päť minút12 odložili až na čas po jeho „zábehu“. Ten chumaj to urobil „začerstva“ hneď po skončení relácie a jeho „bomba článok“ vyšiel v „enku“ v nedeľu popoludní…

Čo myslíte, prečo tieto noviny nekupujem, nepredplácam a úplne mi stačí rozkliknúť titulku, preletieť perex a kúsok ďalej, než sa text „stratí“ ako platený „exkluzívny“ obsah denníkov N a SME..? Lebo týmito denníkmi a nielen nimi, ste ukrutne manipulovaní/é!

Neprajem si, aby spravodajstvo a publicistiku RTVS riadili kadejakí pseudo liberáli (12 odídených) a STV ani ich „liberálne“ odbory! Redaktor a moderátor politických debát verejnoprávnej (!) STV nesmie byť ničí advokát!

Nad objektivitou a vyváženosťou spravodajstva a publicistiky zo zákona bdie: Nad RTVS Rada RTVS a nad všetkými, aj RTVS a súkromnými televíziami Rada pre vysielanie a retransmisiu. Mám poznatky, že tieto inštitúcie sú často nečinné a v prípade STV si pojem verejnoprávnosť a verejnoprávna služba definujú a vysvetľujú „svojsky“.

Zdroj: https://blog.hlavnespravy.sk/7659/k-verejnopravnosti-rtvs-a-etickemu-kodexu-redaktorov-a-novemu-redaktorovi-jozef-hajko-stv1-o-pat-minut-12/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár