Prakticky jediný, no zato komplexný článok o kauze Wayfairgate v česko-slovenskom infopriestore publikovala stránka Aeronet začiatkom augusta na podnet čitateľa a komentátora Radka, ktorý ho nestíhal napísať sám a ani preveriť všetky tvrdenia v ňom uvedené. To zrejme nespravili ani v redakcii, napriek tomu článok informuje o kauze pomerne presne. V záujme veci by sme však chceli opraviť isté nepresnosti, a zároveň doplniť nové informácie a súvislosti vedúce až ku korporácii Unilever.
Podľa Aeronetu odštartoval kauzu príspevok na stránke Reddit zo 14. júna, v ktorom používateľka s prezývkou PrincessPeach1987 upozornila na úložné skrine predávané firmou WFX Utility na portáli nábytkárskej firmy Wayfair za premrštené ceny v rozmedzí 12700 – 14500 dolárov (v skutočnosti PrincessPeach1987 zverejnila svoj virálny príspevok na Reddite až 9. júla. Dňa 15. júna o tretej hodine ráno o tom písala používateľka 99freemind, známa na YouTube ako Amazing Polly.
Každopádne bizarné názvy skríň ako Neriah a Yaritza korešpondujú s menami zmiznutých amerických detí zverejnených v databáze Amber Alert. Prehnané ceny mali len niektoré kusy nábytku. V ponuke bola napríklad úplne identická skriňa s normálnou cenou, no vedľa bola rovnaká skriňa za 14000 dolárov. Informácia sa rýchlo virálne rozšírila na známych sociálnych sieťach. Editor Redditu Forsaken-Clock napísal, že položky nahlásil.
Približne šesť hodín po zverejnení príspevkov na Reddite predražené skrine z online obchodu odstránili. Wayfair ospravedlňoval prehnané ceny chybou softvéru, názvy nábytku vraj určoval počítač. Lenže potom ľudia našli aj predražené vankúše za 10000 dolárov, tiež pomenované po zmiznutých deťoch. Niektoré deti sa medzitým podarilo nájsť, iné nie. (Mená zmiznutých detí by zasvätenému klientovi mohli napovedať pohlavie obetí, ich vek, farbu vlasov a podobne. Záujemcovi o takúto drahú skriňu by doručili dieťa, len ak by jeho odpoveď súhlasila s kódovanou otázkou. Ak by nesúhlasila, dostal by len skriňu.) Akcie spoločnosti vlastní aj George Soros.
Okrem toho používatelia s IP adresami v Mexiku hlásili, že keď na ruskom vyhľadávači Yandex zadajú SRC USA s produktovým referenčným číslom predraženého nábytku z Wayfair, zobrazia sa im fotografie malých detí v spodnej bielizni. Tvrdenie Aeronetu, že služba fungovala len na mexickom internete, sa nepodarilo overiť, inde som naň nenarazil. Je však pravda, že pred štyrmi rokmi americký herec Tom Hanks na svojom sociálnom profile uverejnil zvláštnu fotografiu chodníka s kriedovým nápisom SRC USA, vedľa bol kus špagátu zahnutého na spôsob slučky a rukavica. Herec dlhodobo zverejňoval podobné fotografie (napríklad jednej topánky) s čudnými komentármi.
Autor: Karol Kardoš
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.