Klub 500: Tabuľkové platy by boli návratom pred rok 1989

· Čas čítania: 3 min.

Odmeňovanie zamestnancov podľa tabuľkových platov bez ohľadu na to, aké majú individuálne schopnosti, vzdelanie či skúsenosti. Takýto scenár hrozí podľa Klubu 500 po prijatí pripravovanej smernice z dielne Európskeho parlamentu aj na Slovensku.

Klub 500 žiada o stiahnutie návrhu

Združenia najväčších slovenských zamestnávateľov pritom tvrdí, že by sme sa tak prakticky vrátili pred rok 1989. S návrhom preto zásadne nesúhlasí a žiada, aby bol stiahnutý. Navrhované pravidlá o rovnakom odmeňovaní podľa neho zamestnancom i zamestnávateľom skôr uškodia, namiesto toho, aby im priniesli deklarované benefity.

 „Klub 500 nemá problém s odstraňovaním diskriminácie na všetkých úrovniach spoločenského života, vrátane zamestnania a tejto téme sa jeho členovia intenzívne venujú. Navrhované pravidlá o rovnakom odmeňovaní však skôr uškodia zamestnancom i zamestnávateľom, namiesto toho, aby im priniesli deklarované benefity,“ píše sa v stanovisku.

Firmy hovoria o limitoch

„Tejto téme sa vo firmách intenzívne venujeme a čo sme radi, nezaznamenali v tejto oblasti problémy. Na druhej strane však máme vážny problém s opatreniami, ktoré navrhuje EÚ, nakoľko tieto zmeny by v princípe znamenali to, že v systéme odmeňovania sa vrátime pred rok 1989, a to k forme verejných tabuľkových platov. Zamestnávatelia by mali limitovaný priestor na odmeňovanie pracovného výkonu, iniciatívy či dosiahnutého vzdelania, čo je v dnešnej dobe nemysliteľné,“ uvádza výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor (na fotografii).

„Sme presvedčení, že úradníci v Bruseli by urobili lepšie, ak by sa venovali otázkam podpory európskej ekonomiky a príprave opatrení proti upadajúcej európskej konkurencieschopnosti. To sú dôležité oblasti, ktoré je potrebné čo najakútnejšie riešiť, ak má Európska únia držať krok so svetom. Bolo by dobré, aby sa bruselskí úradníci radšej pýtali zamestnávateľov, ale aj obyvateľov únie, čo ich reálne trápi a v čom im môžu naozaj pomôcť,“ reagoval Tibor Gregor.

Rovnosť v odmeňovaní mužov a žien

Európska únia hovorí o značných rozdieloch v odmeňovaní mužov a žien na rovnakých pozíciách, a tak prišla s návrhom pripravovanej smernice, ktorá by podľa nej mala zabezpečiť rovnosť v odmeňovaní mužov a žien. Navyše navrhuje, aby boli rovnako odmeňovaní zamestnanci v rámci celej skupiny tých-ktorých podnikov.

„Naozaj si nevieme predstaviť rovnakú odmenu pracovníka či pracovníčky v rámci jednej veľkej firmy, ktoré má svoje prevádzky v úplne iných regiónoch s diametrálne odlišnou ekonomickou situáciou a trhom práce, napríklad v Bratislave, Snine, alebo aj v Prahe či Mníchove,“ doplnil Gregor.

Vznik oddelení

Podľa návrhu smernice by zároveň zamestnávatelia mali na elimináciu rozdielov v odmeňovaní naviac zriaďovať aj osobitné oddelenia, ktoré by sa mali tejto problematike venovať. Klub 500 upozorňuje na to, že by to prinieslo zbytočné byrokratické zaťaženie podnikov a nepochybne taktiež enormné zhoršenie medziľudských vzťahov na pracovisku. Zamestnanci by si podľa Klubu 500 mohli zvoliť kolegu, s ktorým si budú porovnávať výšku odmeny a tí, ktorí budú nespokojní so svojím platom, by si podľa smernice mohli na súde vymáhať rozdiel celkovej mzdy, a to až na obdobie tri roky dozadu. Podľa Klubu 500 by to viedlo k neúmernému zahlteniu súdov.

„Je evidentné, že návrh pripravovali ľudia, ktorí nemajú žiadne praktické skúsenosti zo samotného fungovania podnikov. Taktiež je paradoxné, že ak napríklad neexistuje vo firme rovnaká pracovná pozícia na porovnanie platov, mala by sa nejakými štatistickými ukazovateľmi vytvoriť fiktívna pozícia, ku ktorej by sa mzda konkrétneho zamestnanca porovnávala. Takéto návrhy sú úplne nereálne a nerealizovateľné,“ zdôrazňuje Gregor.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Klub 500 žiada stiahnutie smernice o rovnakom odmeňovaní mužov a žien, uškodila by zamestnancom i firmám, Finreport.sk, 21.4.2021

2./ Klub 500: Eurosmernica o odmeňovaní by uškodila firmám i zamestnancom, Pravda, 21.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár