Končí Porošenko definitívne na Ukrajine?

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Porošenkov mandát sa chýli ku koncu a koniec Porošenka vo funkcii prezidenta sa na Ukrajine nesie v znamení odstavovania jeho politických prívržencov. Procesom súvisiacim s odchodom Porošenka a jeho najbližších spolupracovníkov sa venuje portál iarex. Okrem usvedčeného podvodníka, úžerníka a mafiána Porošenka na Ukrajine pomaly končia vo vrcholných funkciách  aj ďalší sprofanovaní ukrajinskí politici, ktorí ponorili pod americkou kuratelou Ukrajinu do marazmu občianskej vojny.

Okrem Porošenka končí aj “krvavý pastor” Alexander Turčinov, minister zahraničných vecí Pavol Klimkin, hovorkyňa ukrajinskej rady Irina Geraščenková, čoskoro bude musieť pravdepodobne odísť aj premiér Grojsman. Na Ukrajinu sa vracia z Izraela oligarcha Kolomojskij, ktorý bol u Porošenka “persona non grata”, z Ukrajiny Američania stiahli aj ukrajinskú veľvyslankyňu Mariu Jovanovičovú, ktorá sa netajila svojím prepojením na protitrumpovské kruhy. Koniec Jovanovičovej znamená pravdepodobne aj koniec jednej americkej kliky na Ukrajine, protitrumpovská “strana vojny na Ukrajine” začína mať finančné a existenčné problémy.

Porošenkovi ľudia nevedia stráviť víťazstvo Zelenského a pripravujú rôzne obštrukcie, podľa viacerých indícií je však Zelenskyj pripravený napriek tomu vykonať viacero výrazných zmien na ukrajinskej politickej scéne a reforme sa nevyhnú ani ozbrojené sily, polícia či súdnidtvo.

Portál topcor prináša zaujímavú informáciu – na Ukrajine sa uvažuje aj o zákaze pre Porošenka a Grojsmana a i. opustiť Ukrajinu. Bolo by pozitívne, keby sa začalo na Ukrajine obdobie zatýkania sprofanovaných ukrajinských politikov a úradníkov z Porošenkovej skupiny, ktorí polarizovali ukrajinskú spoločnosť a ktorí nesú priamu zodpovednosť za rozpútanie občianskej vojny na Ukrajine. Podľa pesimistov však netreba  výraznejšie zmeny na Ukrajine očakávať. pretože aj na Ukrajine platí príslovie, že vrana vrane oko nevykole.

Porošenko však má na druhej strane množstvo nepriateľov a kvôli svojej nekompetentnosti, netransparentnosti a kradnutiu verejných zdrojov si vyslúžil aj stratu americkej podpory. Porošenko nie je neprijateľný len pre vlastných ukrajinských obyvateľov, ale stratil podporu už aj Američanov a EÚ. Porošenkova skupina sa dostala do konfliktu s inými ukrajinskými politickými zoskupeniami, je veľká pravdepodobnosť, že oligarchovia, ktorí mali s Porošenkom rozpory sa  budú chcieť Porošenkovi pomstiť.

Ukrajinská polícia už navrhuje, aby sa 180 ukrajinským politikom zabránilo opustiť územie Ukrajiny, pretože títo politici sú podozriví z trestnej činnosti. Na zozname 180 politikov je celá skupina 50 poslancov Bloku Petra Porošenka, skupina sudcov, ekonómov, vojakov či policajtov, ktorí spolu s Porošenkom participovali na činnosti nezlučiteľnými nielen s ukrajinskými, ale aj európskymi zákonmi.

Portál newinform informuje, že sa post ukrajinského ministra zahraničných vecí  rozhodol opustiťPavol Klimkin, jeho rezignácia vyvolala údajne medzi ukrajinskými diplomatmi vlnu radosti. Klimkin na stretnutí s novinármi uviedol, že už napísal prehlásenie o svojom odchode z funkcie, odísť chce krátko po tom, ako Zelenskyj nastúpi do funkcie.

Portál rusvesna uviedol slová ukrajinského politika Vladimíra Litvina, ktorý sa obáva, že do 5 rokov môže Ukrajina ako štát prestať existovať. Všetko závisí od toho, či ukončí Zelenskyj konflikt na Donbase, alebo nie. Ak Zelenskyj vojnu na Donbase, ktorú rozpútal Porošenko na americký príkaz neukončí, hrozí Ukrajine do 5 rokov rozpad.

Ukrajina podľa Vladimíra Litvina nemá dostatok zdrojov k tomu, aby viedla vojnu proti Rusku. Vojna vyčerpáva ukrajinský rozpočet, Porošenkov režim museli financovať Európania, ktorí takisto s nevôľou niesli skutočnosť, že Porošenko a jeho strana defraudovali veľkú časť zdrojov dodávaných Ukrajine.

Podľa ruských expertov aj viacero výbuchov v muničných skladoch na Ukrajine súvisí práve s tým, že sa ukrajinskí dôstojníci snažili zakryť čierny obchod s muníciou, ktorý na Ukrajine prekvitá, výbuchy mali zamiesť stopy ich kradnutia. Za 5 rokov Porošenkovho režimu sa Ukrajina zmenila na bezpečnostnú hrozbu a liaheň banderovského pravicového extrémizmu v Európe.

Je nepríjemné, že s Porošenkovým režimom udržiaval na rozdiel od Poliakov, Čechov či Maďarov nadštandardné vzťahy takisto dnes už končiaci slovenský prezident Andrej Kiska. Našťastie v prípade Andreja Kisku išlo o ojedinelý jav na slovenskej politickej scéne, pretože ani expremiér Fico, ani súčasný premiér Pellegrini či slovenské ministerstvo zahraničných vecí prílišnými sympatiami voči Porošenkovi netrpeli a s eticky sprofanovaným Porošenkovým režimom udržiavali len nevyhnutné a minimálne kontakty

zdroj: hlavnésprávy

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár