Koronavírus: Aj z veľkých a mocných urobí malých a slabých

· Čas čítania: 5 min.
Source: WHO

Spojené štáty dosiahli vo štvrtok 26. marca nezamýšľaný svetový primát. V počte prípadov nákazy novým koronavírusom prekonali Čínu a Taliansko. V piatok 27. marca si toto prvenstvo potvrdili hrozivým číslom 85 381 a tristné poradie vyzeralo podľa portálu denníka New York Times takto:


 

 

Zastrašovanie Venezuely …

 

O hodnovernosti evidovania počtov infikovaných a najmä mŕtvych sa dá v prípade viacerých krajín pochybovať. Americký prezident Donald Trump nespochybňuje údaje zo svojej krajiny, ale z Číny slovami: „Neviete, aké sú tieto čísla v Číne.“ V tomto ohľade má do istej miery pravdu, nakoľko Ríša stredu sprísnila už pred niekoľkými týždňami spôsob, akým púšťa na verejnosť kritické údaje. Robia aj aj iné krajiny, obvykle pod zámienkou zamedzenia šírenia paniky. Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá spadá pod Organizáciu spojených národov, požaduje od členských štátov podávanie „nefiltrovaných“ faktov. Nemá však donucovacie páky, ani spoľahlivé kontrolné mechanizmy. Členské štáty ju informujú v rozsahu, aký považujú za primeraný. Musí zodpovedať záujmom ich národnej bezpečnosti v situáciách, keď sú vnútorne zdravotne, hospodársky a psychologicky mimoriadne zraniteľné. Obvykle to znamená, že aj ich obranyschopnosť voči potenciálnej agresii zvonku je narušená.

 

Pri pohľade na tabuľku horných desať najinfikovanejších krajín sa Spojené štáty, Čína, Taliansko, Španielsko, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Južná Kórea sa hrozby agresie zvonku obávať nemusia. Západoeurópske krajiny sú vazalmi Spojených štátov a ľudnatá Čína je v súčasnosti už neporaziteľná. Irán ochromený sankciami a k tomu koronavírusom, však poraziteľný je, respektíve sa takým môže javiť. Poukázal som na to v stredu 25. marca v citáte osobitného poverenca amerického ministerstva zahraničných vecí pre Irán Briana Hooka, že „naša politika maximálneho tlaku na [iránsky] režim pokračuje„. Vyriekol ho v piatok 20. marca, a hoci už vtedy Spojené štáty dobiehali v počtoch nakazených Irán, ukazovali svaly. Odmietali ubezpečiť Irán, zasiahnutý zákerným koronavírusom, že mu dajú pokoj.

 

Ešte menej súcitu prejavujú voči vzdorovitej Venezuele. Leží v ich karibskom susedstve a hemisférickému hegemónovi sa už dvadsať rokov nedarí zorganizovať v nej takzvanú výmenu režimu za povoľný, bábkový.

 


https://en.wikipedia.org/wiki/Venezuela#/media/File:Venezuela_Orthographic_Map.svg

 

Charizmatického venezuelského ľavicového prezidenta Huga Cháveza vystriedal po 14 rokoch (1999-2013) spočiatku nevýrazný, ale postupne čoraz kompetentnejší Nicolás Maduro. „Gringom zo severu“ sa vlani nepodarilo zvrhnúť ho a nahradiť svojím lokajom. Prezident Maduro, pôvodným povolaním vodič autobusu, má za sebou podporu väčšiny obyvateľstve a ozbrojených síl. Washington preto pritvrdil obchodné embargo a narušuje ekonomiku tropickej Venezuely všemožnými spôsobmi, možno ešte drastickejšími, než v prípade Kuby. Ešte v polovici marca sa zdalo, že epidémia koronavírusu, ktorá sa začala šíriť aj v južnej Amerike, natoľko oslabí Venezuelu a jej politické vedenie, že zvrhnúť vládu bude detskou hračkou. Prezident Nicolás Maduro požiadal 17. marca Medzinárodný menový fond o mimoriadny úver vo výške 5 miliárd dolárov na financovanie ochrany pred pandémii. Odpoveď tejto entity, v ktorej majú Spojené štáty právo veta, bola blesková a zdrvujúca. Zacitujme správu z TASR: „Prezident Nicolás Maduro predložil fondu žiadosť v utorok ráno, ale o niekoľko hodín neskôr ju inštitúcia so sídlom vo Washingtone zamietla a vo svojom vyhlásení nepriamo poukázala na spor o vedúcu pozíciu Madura v jeho krajine.“

 

Mocná a veľká superveľmoc zašla o týždeň neskôr ešte ďalej. 26. marca ponúklo americké ministerstvo zahraničných vecí odmenu vo výške 15 miliónov dolárov za informácie, ktoré by viedli k zatknutiu alebo usvedčeniu viacerých vysoko postavených Venezuelčanov. Medzi nimi figuruje i prezident Maduro, ktorého sa „Washington pokúša zbaviť moci„, ako priblížila tlačová kancelária Reuters. Americké ministerstvo spravodlivosti ich obviňuje podľa tohto zdroja z narkoterorizmu.

 

… teraz pominie

 

Zdá sa ale, že osud severoamerickému svalovcovi nepraje. Nohy mu podlamuje nepriateľ, ktorého zrejme podcenil. Koronavírus sa šíri v USA podstatne rýchlejšie než vo Venezuele a vo štvrtok 26. marca už tlačové agentúry hlásili, že USA sa stávajú novým svetovým ohniskom ochorenia COVID-19. „We are the new global epicenter of the disease“ („Sme novým globálnym epicentrom ochorenia„), konštatovala Dr. Sara Kellerová, špecialistka na infekčné choroby z Univerzity Johna Hopkinsa.

 


https://www.nytimes.com/2020/03/26/health/usa-coronavirus-cases.html

 

Zdravotný systém v USA očakávaný nápor chorých pravdepodobne nezvládne. Čína už začala poskytovať Spojeným štátom zdravotnícky materiál i rôznu inú podporu a prezident Si Ťin-pching ponúkol telefonicky Donaldovi Trumpovi podeliť sa o skúsenosti so zadržiavaním epidémie. Najmenej 160 miliónom obyvateľom USA bolo už nariadené ostať v domácej karanténe. Všemocné Spojené štáty sa zrejme menia v bezmocného pacienta. Ktovie, či ho nebudú musieť čoskoro prísť pomáhať zachraňovať – podobne ako Taliansko – lekári a zdravotníci zo zahraničia. Čínski takmer určite, ale možno i kubánski a venezuelskí.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár