Kto a ako financuje pobyt azylantky Cichanovskej v EÚ

Foto: New Inform

„Spojené štáty využívajú postavu Svetlany Cichanovskej pre obhajovanie svojich záujmov v Bielorusku. Pritom jej poradcom je známy opozičník Franc Vjačorka, ktorý už dávno spolupracuje so Štátnym departmentom USA a Rádio Sloboda,“ zdôraznil bieloruský politológ Alexej Dzermant, ktorý na požiadavku novinárov vysvetlil systém financovania činnosti a celého pobytu v Európskej únii azylantky Svetlany Cichanovskej.

Mnohí analytici a novinári, ktorí si posvietili na zdroje financovania Cichanovskej potvrdili, že všetky náklady sa hradia zo štátneho rozpočtu Litvy a este k tomu prispievajú európski a zaoceánski „sponzori.“ Cichanovskaja tieto tvrdenia popiera a tvrdí, že jej činnosť financujú „neľahostajné fondy a neľahostajní občania“. Analytici vôbec nepochybujú o tom, že jej pobyt, stravovanie, ubytovanie, presuny v EÚ, ochranku, činnosť jej administratívy a pomocníkov financujú ozaj „neľahostajné“ fondy – niektoré európske vlády, Sorosové fondy a zaoceánsky „dobroprajníci“.

Bieloruský filozof a politický komentátor Alexej Dzermant pre média uviedol, že zdroj financovania Cichanovskej je úplne zrejmý: jej poradcom je vyšie spomínaný Vjačorka, ktorého už dlhé roky financuje Štátny department USA a ktorý začal prispievať aj na „líderku bieloruskej opozície.“ Politológ podčiarkol, že Litvu Spojené štáty už dávnejšie využívajú ako „medzičlánok“ na rozdelenie financií pre „špecifickú činnosť“ v rôznych krajinách Východnej Európy. Pripomenul, že v určitom období Cichanovskú štedro financovalo aj Poľsko, ktoré má záujem na tom, aby sa dianie v Bielorusku vyvíjalo tak, ako je to vyhovuje Varšave.

Alexej Dzermant zdôraznil, že Západ vytvoril rozsiahlu sieť podpory a financovania bieloruskej opozície, ako aj opozičných politikov a organizácií v iných krajinách Východnej Európy. Podčiarkol, že samotná postava Cichanovskej je iba závesom pre jej kurátorov, ktorí podporujú aj iných opozičníkov, pretože si jasne uvedomujú, že Cichanovská je slabá a dočasná figúrka na politickej scéne.

„Cichanovská je fakticky náhodná postava. Využívajú ju ako „hovoriacu bábku.“ Daný systém funguje nasledovne: západní politickí technológovia momentálne zaraďujú do svojho systému všetkých, ktorí môžu aspoň trochu ovplyvňovať dianie v tej alebo inej krajine. Takto si vybrali aj Cichanovskuju a to z jediného dôvodu, pretože ako jediná sa zúčastnila na prezidentských voľbách a má aspoň minimálne skúsenosti v legitímnom procese volieb. Západ jednoducho nemal iných kandidátov, okrem Cicnanovskej,“ vysvetlil expert Alexej Dzermant v rozhovore pre média.

Niektorí analytici a novinári už viackrát urobili „cenovú kalkuláciu“ pobytu Cichanovskej v azyle a vypočítali si, že denný pobyt azylantky /ubytovanie, stravovanie, poistenie, zdravotnícka starostlivosť, zabezpečenie cestovania v krajinách EÚ, financovanie všetkých príslušníkov „štábu“ Cichanovskej, jej ochranky atď./ stojí niekoľko tisíc eur. Je nad slnko jasné, že „neľahostajní občania,“ ktorí by mali posielať peniaze na účet Cichanovskej, by v žiadnom prípade nedokázali zaplatiť ani mizernú časť jej denných nákladov. Už dávnejšie je na „výplatnej listine“ európskych a zaoceánskych „kurátorov“ a ako je známe, „ten, kto platí, ten objednáva aj hudbu.“ Čiže, ako Cichanovskej nariadia „sponzori a poradcovia“, tak bude tancovať a spievať.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) «Говорящая кукла» в руках США»: Дзермант об истинном финансировании Тихановской, New Inform, 8.2.2021
(2) Политолог назвал источники финансирования белорусской оппозиции, URA, 9.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply