Kto boli skutoční vrahovia Rasputina

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

Grigorij Rasputin bol ruský mystik, ktorý mal veľký vplyv na posledných ruských vládcov z dynastie
Romanovovcov. Napísali sa o ňom stovky, ba tisíce strán. Každý si môže dohľadať, čo potrebuje.
Rasputin sa zapísal u cárovnej zázračným uzdravením jej priateľky Anny Vyrubovej, ktorá zomierala. Syn Mikuláša II. Alexej mal dedičné ochorenie – hemofíliu. V praxi to znamená, že mohol vykrvácať aj pri drobnom poranení. Rasputin začal pôsobiť pre Alexeja ako médium, mal schopnosť zastaviť akékoľvek krvácanie. Nevieme, ako je to možné, ale u cároviča to fungovalo. Postupne Rasputinov vplyv (hlavne politický) narastal. Ako prekážka na ceste k vojnovému besneniu sa objavil negramotný sibírsky mužík.

V roku 1912, keď mali Rusko prvý raz vtiahnuť do vojnového konfliktu na Balkáne, na kolenách uprosil Mikuláša II., aby sa nemiešal do vojny. Dňa 15. júna roku 1914 podľa juliánskeho kalendára (teda 28. júna) v Sarajeve zavraždili Františka Ferdinanda a jeho manželku. Od atentátu do vstupu Ruska do prvej svetovej vojny prešiel mesiac a tri dni. Prvý pokus o zabitie Rasputina sa uskutočnil na žiadosť mnícha Iliodora. Spáchala ho bývalá prostitútka (nakazená syfilisom, od ktorého mala prepadnutý nos) Chionija Gusevová 30. júna (13. júla) 1914. Vrazila Rasputinovi do brucha nôž, pričom vrieskala: „Zabila som ancikrista!“ (Nepripomína vám to niečo?) Rasputinovi z brucha doslova vyliezli vnútornosti. Zdalo sa, že rana je smrteľná. Upadol do hlbokého bezvedomia. Rasputinov vplyv bol taký veľký, že cár nevykonal nijakú akciu bez toho, aby sa s ním neporadil. Ale ako sa budeš radiť s človekom v bezvedomí? Len čo sa Grigorij prebral z kómy, poslal cárovi telegram. V ňom cára zaprisahával, aby sa nedal zatiahnuť do vojny, pretože s vojnou príde koniec Ruska, ako aj jeho samotného s celou rodinou. No bolo už neskoro. Rusko doslova vtiahli do veľkej vojny. Druhý pokus o vraždu sa odohral o pár rokov neskôr. Rasputin (a jeho vplyv na cára) niekomu zjavne prekážal. Dôvodov mohlo byť hneď niekoľko, môžete si ich doplniť podľa vlastného uváženia. Nebudeme ich tu postupne spomínať. Nemalo by to význam. Vždy nájdete ďalšie a ďalšie, zoznam nikdy nebude uzavretý. Vraždu Rasputina často opisujú ako rituálnu. Čo mohlo byť na tomto bohapustom čine rituálne? Netuším. Bola to odporná, surová vražda, vykonaná s diabolskou kalkuláciou. Ako uvidíte sami, nechýbala ani rana istoty.

Ján Lakota

https://www.zemavek-eshop.sk/produkt/rocne-predplatne-2020-januar-december/

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár