Kým Danko ďakoval ruskému prezidentovi za oslobodenie, slniečkári nariekajú, že nás neoslobodili Američania

Obyvatelia Bratislavy na stretnutí s osloboditeľmi - vojakmi Červenej armády. Foto: archív

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko sa počas štvrtkovej vojenskej prehliadky v Moskve pri príležitosti výročia ukončenia druhej svetovej vojny stretol s najvyššími ruskými predstaviteľmi vrátane prezidenta Vladimira Putina.

Danko tiež hovoril s premiérom Dmitrijom Medvedevom, predsedníčkou Rady federácie Valentinou Matvijenkovou či ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

„V mene Slovenskej republiky a slovenských občanov som sa poďakoval prezidentovi Putinovi za to, že sme boli oslobodení ich starými rodičmi a rodičmi. Poďakoval som sa mu aj za to, čo všetko robí pre dialóg na vyriešenie akýchkoľvek problémov,“ povedal na brífingu Danko, ktorý sa na vojenskej prehliadke na Červenom námestí zúčastnil ako jediný z predsedov parlamentov členských krajín Európskej únie.

Danko bol jediným predsedom parlamentu z členských krajín Európskej únie, ktorý sa na oslavách Dňa víťazstva v Moskve zúčastnil.

Putin vo svojom príhovore počas prehliadky kritizoval skresľovanie druhej svetovej vojny v niektorých krajinách. Vyhlásil, že v situácii, keď v niektorých štátoch „nehanebne klamú svojim deťom“ o vojne a „zrádzajú svojich predkov“, je povinnosťou každého chrániť pamiatku skutočných hrdinov vojny.

Na Slovensku, v slniečkárskom tábore panujú tendencie obviňovať Rusko (resp. Sovietsky zväz) z rozpútania druhej svetovej vojny. Alebo vzdychať, prečo nemohli aspoň Prahu oslobodiť Američania, vďaka čomu sa povojnové Československo mohlo stať súčasťou „demokratického Západu“. Tak ako v nedávnom článku na portáli Aktuality.sk: https://www.aktuality.sk/clanok/686900/kalendarium-rusov-sme-tu-po-vojne-mat-nemuseli-preco-nas-usa-neoslobodili/

Autor Zolo Mikeš ho zakončil slovami: „Prahu nakoniec oslobodila sovietska armáda, prezident Beneš sa síce vrátil z exilu, ale naši komunisti s podporou Moskvy o tri roky neskôr agresívne uchopili moc a prinútili ho abdikovať. No a potom zničili životy dvoch generácií. Tých 100 kilometrov nás stálo vyše 40 rokov slobody.“

Obdobie socializmu netreba glorifikovať, ale vzhľadom na postupné strácanie štátnej suverenity a faktickú kolonizáciu Slovenska západným kapitálom, ťažko aj o posledných 30 rokoch po novembri 1989 hovoriť ako o období slobody. Zrejme dokonalú „slobodu“ podľa neoliberálnych predstáv dosiahneme, keď nás na základe pripravovanej medzištátnej zmluvy začnú okupovať americkí vojaci. Dovtedy treba aspoň znevažovať a relativizovať akékoľvek historické zásluhy z ruskej strany voči nášmu národu.

Zdroje: TASS, Aktuality.sk

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Marián Benka, veľmi pekne ste napísali smutnú pravdu.
    Naozaj jediné a asi to posledné čo môzeme urobiť pre záchranu Slovenska je účasť vo voľbách v roku 2020. Verím, že 9 mesiacov je dosť dlhá doba aby sa pronárodné sily spojili, pretože zaktivizovaní liberáli už sú pripravený prevziať moc. A potom Boh s nami.

Pridaj komentár