Laboratóriá USA na Ukrajine 1. časť

· Čas čítania: 4 min.
foto: castleview

Ukrajinský denník Strana: „Mor, horúčka, orthohantavirus. Čím sa na Ukrajine zaoberajú tajné biologické laboratóriá USA?“ 

Pandémia koronavírusu znova nastolila otázku o obrovskom nebezpečenstve, ktoré ohrozuje tento svet kvôli pokusom vo viacerých biologických laboratóriách na celej planéte. Washington v súčasnosti žiada tvrdý trest pre Čínu za šírenie koronavírusu. Média a analytici však pripomínajú, že USA majú stovky biologických  laboratórií po celom svete, ktoré môžu spôsobiť podobnú tragédiu…

Najväčší a najpopulárnejší ukrajinský denník „Strana“(Krajina) si v tejto súvislosti posvietil na veľmi nebezpečný problém s americkými biologickými laboratóriami na území svojej krajiny a iných štátov. Podotkol, že Biely dom dlhé roky utajoval existenciu mnohých podobných laboratórií alebo ich všetky  označoval za „bezpečné a nevinné“…

„Dnes veľvyslanectvo USA na Ukrajine priznalo, že na Ukrajine fungujú biologické laboratória zastrešované Pentagónom. Vyhlásenie diplomatov nasledovalo po otvorenom liste ľudových poslancov o hrozbách, ktoré tieto výskumné strediská predstavujú pre Ukrajincov. Avšak, Američania hrozby odmietajú a tvrdia, že sa tam uskutočňujú vedecké práce za výlučne mierovými účelmi. Debaty o hrozbách prisudzujú „ruskej dezinformácii“,“ uvádza sa v článku denníku „Strana“ pod názvom „Mor, horúčka, orthohantavirus. Čím sa na Ukrajine zaoberajú tajné biologické laboratóriá USA?“ /https://strana.ua/news/263131-laboratorii-ssha-v-ukraine-chto-o-nikh-izvestno.html/.

„14. apríla ľudoví poslanci Opozičnej platformy – Za život Viktor Medvedčuk a Renat Kuzmin poslali interpelácie štyrom najväčším predstaviteľom krajiny: prezidentovi Zelenskému, premiérovi Šmyhaľovovi, šéfovi Služby bezpečnosti Ukrajiny Bakanovovi a ministrovi zdravotníctva Stepanovovi. Vo svojom liste s odvolaním sa na srbské a bulharské média uvádzajú: „USA majú vyše 400 bakteriologických laboratórií na celom svete, vrátane najmenej 15 na Ukrajine. Tam pracujú výlučne Američania a tieto laboratória sú financované Ministerstvom obrany USA – Pentagónom. Laboratória sa na Ukrajine nachádzajú v Odese, Vinnice, Užhorode, Ľvove (tri), Kyjeve (tri), Chersone, Ternopole a v okolí Krymu a Luhansku,“ uvádzajú autori článku.  

„Poslanci podotýkajú, že fungovanie amerických biologických laboratórií na Ukrajine začalo počas prezidentského obdobia Viktora Juščenka a vlády Júlie Timošenkovej – 29. augusta 2005. V tom čase ministerstvo obrany USA a ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny podpísali dohody o spolupráci v oblasti prevencie technológií proliferácie (rozrastanie tkaniva organizmu prostredníctvom reprodukcie buniek delením), patogénov a expertíz, ktoré môžu byť používané pre rozvoj biologických zbraní,“ prízvukuje denník „Strana“. 

„Reálne sa práce v laboratóriách uskutočňujú v súlade s programom biologických experimentov. Rozpočet dosahuje 2,1 miliardy dolárov a je financovaný americkou Agentúrou pre zníženie hrozby bezpečnosti. Do tejto činnosti sa zapojilo aj „Vedecko-technické centrum na Ukrajine“ – medzinárodná organizácia, ktorá je financovaná americkými úradmi, a zamestnanci ktorej majú diplomatickú imunitu. Daná organizácia sa zaoberá financovaním projektov na výrobu zbraní masového ničenia,“ cituje denník „Strana“ z listu Medvedčuka a Kuzmina. 

„Ďalej ľudoví poslanci poukázali na to, že po začiatku práce biologických laboratórií na Ukrajine boli spozorované vypuknutia infekčných ochorení. Napríklad, sa v Ternopoli v roku 2009 vyskytol vírus, ktorý zapríčiňoval hemoragickú pneumóniu. Jej obeťami sa stalo 450 Ukrajincov. V roku 2011 na Ukrajine vypukla epidémia cholery – zomrelo 33 ľudí. O tri roky choleru diagnostikovali už 800 ľuďom. O ďalší rok v Nikolajeve zaregistrovali vyše 100 prípadov cholery,“ cituje denník „Strana“ varujúce štatistiky. Domáci novinári poukazujú na  „náhodu“: po otvorení amerických „bezpečných a nevinných“ laboratórií v krajine sa začali šíriť ťažké infekčné ochorenia.  

„Ľudoví poslanci uviedli aj ďalšie príklady. V januári 2016 v Charkove 20 vojakov zomrelo na vírus, ktorý sa podobal chrípke, vyše 200 vojakov bolo hospitalizovaných. O dva mesiace na Ukrajine zaregistrovali 364 úmrtí. „Zapríčinila to prasacia chrípka rovnakého kmeňa, ktorý bol príčinou svetovej pandémie v roku 2009,“ uvádzajú Medvedčuk a Kuzmin. Ďalej uviedli, že v roku 2017 v Nikolajeve došlo k vypuknutiu epidémie hepatitídy A. V lete toho istého roku podobné ohniská infekcie zaregistrovali v Zaporožji, Odese a na jeseň v Charkove,“ uvádza sa v článku denníku „Strana“. 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár