Ladislav Ďurkovič

· Čas čítania: 2 min.
Foto: SITA

Košický rodák asi najviac púta pozornosť vďaka svojmu vzhľadu. Vysoká potetovaná postava, už pribratejšia než v minulosti, červené alebo viacfarebné vlasy à la číro alebo s tzv. dredmi a pírsing v nose, ušiach a perách. Keď ho zbadáte, máte pocit, že je pred vami pankáč alebo narkoman, a nie občiansky aktivista a novinár.

V roku 1997 spoluzakladal organizáciu Ľudia proti rasizmu. Monitoroval neonacistov, burcoval políciu, aby proti nim zasahovala. Fandí si, že vďaka jeho činnosti klesol počet neonacistov na Slovensku z 5000 na 2000. A potom sa pustil do podporovania ľahkých narkomanov, teda užívateľov marihuany. Dobrovoľne pracoval pre združenie Ži a nechaj žiť, zamerané na životné prostredie a pacifizmus a bol aj členom Amnesty International, Greenpeace či organizácie Za Matku Zem. V roku 2005 išiel robiť do Televízie JOJ. Prinášal reportáže z Prezidentského paláca, tábora bezdomovcov či zo života narkomanov. V roku 2010 založil občianske združenie Liga otcov, ktoré bojuje za striedavú starostlivosť o deti po rozvode rodičov.
V septembri 2018 nastúpil do RTVS ako reportér investigatívnej relácie Reportéri RTVS. Okrem iného vyrobil dve neobjektívne reportáže – o údajnom únose Vietnamca a o pôsobení takzvaných alternatívnych médií. Po troch mesiacoch jeho externého pôsobenia verejnoprávna televízia vyhlásila, že s ním nie je spokojná a nepredĺži mu zmluvu. „Jeho neštandardné až neakceptovateľné praktiky viedli dokonca k podaniu výpovede dlhoročného interného zamestnanca a uznávaného profesionála,“ vysvetlila hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Podľa nej sa Ďurkovič „dostal do vážnych pracovných a medziľudských konfliktov s takmer všetkými spolupracovníkmi z produkcie a výroby“.
Autor: Ratko Sudecký
Mesačník Zem&Vek si môžete predplatiť na:

http://bit.ly/kupit-online-zemavek-januar-2019

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár