Majdan v RTVS pokračuje: Po nepredĺžení zmluvy jednému z producentov spísali televízni slniečkari otvorený list

Tagged With: , , , , Add Comment

Pred pätnástimi rokmi nový riaditeľ Slovenskej televízie urobil pod zámienkou reštrukturalizácie nevídanú politickú čistku, keď odtiaľ boli odídení takmer všetci „národne orientovaní“ ľudia. Svetoobčianska televízna čeliadka proti tomu ani nepípla. Zato teraz, keď jeden z producentov „s tými správnymi názormi“ nedostal novú zmluvu, je zrazu veľký krik.

V apríli spísali zamestnanci RTVS otvorený list kritizujúci pomery v tejto verejnoprávnej inštitúcii a spustili tak mohutný mediálny cirkus, akoby náhodou zosúladený so slušným majdanom na námestiach. Ten pomaly utíchol, ale teraz sa autori pokúšajú revolučné dianie obnoviť. Ako zámienka poslúžilo nepredĺženie zmluvy producentovi niekoľkých menej sledovaných a navyše kontroverzných relácií Tomášovi Kaminskému.

Keď v roku 2003 nastúpil na miesto generálneho riaditeľa Slovenskej televízie tvrdým liberalistickým jadrom milovaný Richard Rybníček a pod zámienkou zoštíhlenia a zefektívnenia práce televízie vyhodil stovky ľudí s opačným zmýšľaním a svetonázorom, zvyšok zamestnancov televízie aj jednofarebné masmédiá boli ticho.

Avšak keď si prednedávnom terajší riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník dovolil nepodpísať novú zmluvu so „slniečkovým“ producentom, „televizáci“ (a tiež externisti podieľajúci sa na jeho reláciách) sú rozhorčení a napísali vedeniu otvorený list.

Tomáš Kaminský robil relácie History, SK Dejiny, Experiment, ale najmä kontroverznú, jednostranne politicky podfarbenú reláciu Silná zostava, ktorú bratislavská kaviareň miluje, ale opačne orientovaní občania si o nej myslia, že na obrazovky verejnoprávnej televízie nepatrí.

„Relácia ,Silná zostava‘ je stupídne kvákanie do seba zahľadených a o sebe si priveľa namýšľajúcich pseudointelektuálok. Aj partia dôchodkýň, keď sa stretne v nedeľu doobeda na káve, vedie zmysluplnejšiu debatu. Dámam to bezobsažné kvákanie sype, tak protestujú,“ napísal napríklad jeden diskutujúci svoj názor na celú vec na stránke domov.sme.sk.

„Tomáš Kaminský vytvoril v RTVS zaujímavé projekty a viedol ich s vysokou profesionalitou. Preto s ním veľmi radi spolupracujeme a nerozumieme rozhodnutiu RTVS,“ píše sa v liste, ktorý vyzýva Rezníka na prehodnotenie jeho rozhodnutia.

Autori otvoreného listu Kaminského prácu vysoko vyzdvihujú a spomínajú jeho úspechy a ocenenia. Medzi nimi je napríklad dokument Prípad Kalmus, ktorý v pozitívnom svetle predstavuje „umelca“ demolujúceho pamätníky z období Slovenského štátu a socializmu.

Viac ako samotný list niekomu možno povie zoznam jeho signatárov. Ide o dve desiatky ľudí, ktorí boli nejakým spôsobom spojení s tvorbou relácie Silná zostava, ale niektoré mená sú známe aj z ich iných politicky podfarbených aktivít:

Olga Baková, moderátorka relácie Silná Zostava
Martin Strižinec, moderátor relácie Experiment
Lubica Stanek, dramaturgička relácie Silná zostava
Andrea Horečná, režisérka relácie Silná zostava
Maja Hriešik, dramaturgička,vysokoškolská pedagogička, scenáristka relácie Silná zostava
Milica Pálfy, scenáristka relácie Silná zostava, pedagogička
Otakar Horák, scenárista relácie Experiment
Silvia Porubänová, sociologička, riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny, spolupracuje s T. K. od vzniku myšlienky na relácii Silná zostava
Oľga Gyárfášová, sociologička, vysokoškolská pedagogička a riaditeľka Ústavu európskych štúdií a medzinárodných vzťahov, FSEV UK, panelistka relácie Silná zostava
Aneta Világi, Katedra politológie FF UK v Bratislave, panelistka relácie Silná zostava
Ludmila Kolesárová, marketingová manažérka Dobrý Anjel, blogerka, držiteľka Novinárskej ceny a titulu Slovenka roka pre oblasť charita, panelistka relácie Silná zostava
Tatiana Zachar Podolínska, riaditeľka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV, členka Slovenského výboru pre nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO, panelistka relácie Silná zostava
Janette Motlová, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, panelistka relácie Silná zostava
Zora Bútorová, sociologička, analytička Inštitútu pre verejné otázky, panelistka relácie Silná zostava
Zuzana Petková, investigatívna novinárka a riaditeľka nadácie Zastavme korupciu, panelistka relácie Silná zostava
Elena Kriglerová, riaditeľka Centra pre výskum etnicity a kultúry, panelistka relácie Silná zostava
Lujza Garajová Schrameková, herečka, panelistka relácie Silná zostava
Hana Skljarszka, sociologička, pracuje v Leaf Academy, panelistka relácie Silná zostava
Kristína Tormová, herečka, panelistka relácie Silná zostava
Henrieta Mičkovicová, herečka, panelistka relácie Silná zostava

Na záver ešte dodajme, že za programovú skladbu, a tiež politickú vyváženosť RTVS zodpovedá výlučne jej generálny riaditeľ, a to jednak Rade RTVS, a jednak poslancom Národnej rady SR, voleným zástupcom občanov. Otvorený list nikým nevolených zamestnancov a externých spolupracovníkov voči rozhodnutiu vedenia RTVS s niekým uzavrieť alebo neuzavrieť zmluvu má rovnakú váhu ako napríklad otvorený list učiteľov základnej školy ministrovi, že nesúhlasia s jeho rozhodnutím nevymenovať za nového riaditeľa školy toho či tamtoho človeka.

A ak navyše ide o ľudí, ktorí sú v angažovaní daného človeka priamo finančne zainteresovaní, potom to už zaváňa trápnosťou. To však nijako neprekáža mainstreamovým médiám, aby celú vec dôkladne rozmazali, lebo veď kopnúť si do riaditeľa Rezníka, na to je im každá zámienka dobrá.

Autor: Ivan Lehotský

Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/majdan-rtvs-pokracuje-nepredlzeni-zmluvy-jednemu-producentov-spisali-televizni-slnieckari-otvoreny-list/1621898

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Hlavné Správy

Pridaj komentár

  & Časopis