Matovič sa pokúsi odstaviť Kotlebu aj zmenami v rómskych osadách

Foto: Youtube

Igor Matovič si pripravuje pôdu na to, ako byť „Kotlebom light“. Už počas volebnej noci hovoril o tom, že v osadách musí dôjsť ku zmenám, lebo je to téma, ktorá sa zneužíva a rastie tak extrémizmus. Vyslal tak signál najmä na východné Slovensko, kde dochádza čoraz častejšie ku stretom medzi majoritou a rómskou menšinou. Ako aj ďalší odkaz voličom ĽSNS, že on je tým lepším Kotlebom, tým „umierneným Kotlebom“, ktorý ich starosti vyrieši. Nie bagrom, ale slušne.

Na nahrávke, v ktorej Matovič hovorí Procházkovi o preberaní Kotlebovych tém, ale miernejším jazykom, sa prvýkrát prihlásil k tomu, že má plán ako Kotlebu poraziť, resp. oslabiť.

Pred minulými parlamentnými voľbami unikla nahrávka telefonického rozhovoru medzi  Matovičom a šéfom Siete Radoslavom Procházkom. „Ísť na Kotlebu by sa dalo ísť, len cielene sa dohodnúť, že týchto zoberieš a týchto chytíš trošku light, akože tú tému, ale rozumne. A budeš mať síce tvrdé a možno tvrdšie vyjadrenia. Riešenia zároveň tej problematiky, ale aby tí ľudia videli, že dobre, že hentam máme istotu a v podstate hovorí to, čo hovorí Kotleba…, dobre nehovorí to úplne tak, ale hovorí to,“ povedal Matovič.

Pred voľbami v roku 2020 už bolo cítiť, ako sa líder OĽANO k tejto stratégii približuje. Na Kotlebu príliš neútočil, rozprával sa s ním kultivovane, dokonca sa ponúkol prísť na jeho míting a diskutovať s ním a jeho voličmi. Akoby ho chcel poraziť inak, ako Hlina a PS/Spolu. Nie heslami „Do nich“, ani megafónom nastrčeným pred uši voličov… Ale pokojne, argumentačne, rozprávaním Kotlebovych tém „trošku light“. Akoby to ani nebol ten teatrálny Matovič, na akého sme boli doteraz zvyknutí.

A Kotlebovym voličom aj spred Počiatkovej vily vo Francúzsku poslal dôležitý odkaz: voliť Kotlebu je stratený hlas, keďže s ním nikto nebude spolupracovať. Akoby sa chcel postupne zmeniť na alternatívu voči Kotlebovi, aby tým získal väčšiu podporu pre seba. A pomaly zrejme bude ďalej otvárať témy aké otváral a otvára Kotleba. A hovoriť o nich heslami prepísanými do miernejšej formy. Presne tak, ako to naznačil pred štyrmi rokmi Procházkovi. Aj video o precitnutí, kde pred minuloročnými voľbami do Európskeho parlamentu Matovič zrazu kritizoval NATO, bolo pokusom, ako získať Kotlebovho voliča. Nominovaním Jaroslava Naďa na kandidátnu listinu to však celé vzápätí poprel.

Po ostatných parlamentných voľbách v nočnom príhovore naznačil, že existuje povinnosť politikov napraviť štát, ktorý v mnohom zlyháva. „Berieme to ako objednávku od ľudí, že chcú, aby sme upratali Slovensko,“ povedal s tým, že musíme byť štátom, ktorý pomáha chudobným a slabým. A riešiť chce aj rómsku problematiku, takže opäť priblíženie sa k voličom Kotlebu. Matovič naznačil, že deti z osád budú musieť od troch rokov povinne navštevovať škôlku. „Chceme, aby nikto nemohol ukazovať na osady,“ povedal a dodal, že OĽANO nechce bojovať proti Marianovi Kotlebovi a jeho strane, ale chce mu odoberať hlasy. Matovič v tom príhovore pridal aj ďalšie heslá podobné Kotlebovym, napr. že Slovensko má slúžiť pre každého – v právach a povinnostiach. Matovič priznal, že obdobie vládnutia, ktoré bude pravdepodobne aj spôsobom, ako ešte viac oslabiť ĽSNS, bude prinášať aj plač a slzy. Ale Matovič sa nazdáva, že keď vládni politici navzájom, ale aj smerom k voličom, budú „spoločne hovoriť pravdu“ tak OĽANO dokáže vyhrať aj ďalšie voľby.

Stratégia približovania sa k voličom Mariana Kotlebu síce neznamenala dramatický úbytok hlasov pre ĽSNS, ale ukázalo sa, že stratégia PS/Spolu a Hlinu jasne sa vyhraniť a chodiť provokovať na mítingy, bola fiaskom. Matovič môže mať aspoň pocit, že odradil potenciálnych voličov Kotlebu. Že tí protestujúci nevoliči to „dali“ jemu a nie extrému. Každopádne, opatrenie, že deti z osád budú musieť navštevovať škôlky, bude nepochybne aj v programovom vyhlásení vlády, aby nevytvárala Matovičovi konkurenciu. Dávalo by to logiku vzhľadom k nahrávke, ale aj vyjadreniam z volebnej noci. A možno aj preto je účasť SME RODINA vo vláde o to dôležitejšia, keďže Kollárova strana je medzinárodne spojená so Salvinim a LePenovou. Tí s Matovičovym plánom na povinné návštevy škôlok pravdepodobne nebudú mať žiadny problém.

Zdroje:
Tlačová konferencia Igora Matoviča 1. 3. 2020
https://zemavek.sk/matovic-s-prochazkom-sa-dohadovali-ako-na-kotlebu/

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár