Michail Gorbačov: Agent Nového svetového poriadku

· Čas čítania: 2 min.
Obrázok: Archív Zem&Vek

Bývalý generálny tajomník Komunistickej strany ZSSR bol ôsmym, a zároveň posledným lídrom Sovietskeho zväzu. Mainstreamovú aureolu prijal po demontáži ZSSR a Varšavskej zmluvy, čím bola ukončená studená vojna a mal nastať trvalý mier.

Michail Sergejevič Gorbačov sa narodil v obci Privoľnoje rusko-ukrajinským rodičom. Jeho otec Sergej Andrejevič Gorbačov bol kombajnista a vojnový veterán, matka Maria Pantelejevna Gopkalo pracovala v poľnohospodárstve. Vychovávali ho najmä ukrajinskí prarodičia a mladosť trávil na poli. V roku 1955 vyštudoval právo na Moskovskej štátnej univerzite a ďalší titul získal na pôde Stavropolského poľnohospodárskeho inštitútu. Počas univerzity vstúpil do Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) a od začiatku bol veľmi aktívny. Počas štúdií stretol aj budúcu manželku Raisu, s ktorou sa oženil v septembri 1953 a mal s ňou dcéru Irinu. Henry Makow o Gorbačovovi tvrdí, že „skutočné meno je Michail Garber. Jeho matka Maria Gopkalo a starý otec Andrej M. Gorbačov boli židovského pôvodu“.

Zúčastňoval sa straníckych zjazdov, pôsobil v lokálnej politike a kariérne napredoval. V roku 1970 bol menovaný prvým tajomníkom výboru KSSZ v regióne Stavropol, čím sa stal najmladším provinčným šéfom. Staršia generácia si iste spomenie, že to už naplno prebiehala Brežnevova éra, keď sa zdalo, že rozklad spoločnosti dosahuje vrchol.

Gorbačov už ako generálny tajomník ÚV KSSZ poznal dokonale nadchádzajúci priebeh a plán „prestavby“ ZSSR a svojím konaním mu poskytoval diskrétnu ochranu. Jeho režim spočiatku – aspoň verbálne – vyvolával zdanie kontinuity sovietskeho monolitu a Gorbačov používal v prejavoch tvrdú stalinskú rétoriku. V časoch, keď ešte verejne hovoril o nezničiteľnosti komunizmu, však už sám robil mnohé pre rozklad štátu.

Autor: Richard Strážan

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár