„Mierový projekt EÚ“ plánuje 20 miliárd eur na vojenskú pomoc Ukrajine

Foto: AFP © John Thys

Podľa správy „Politico“ chce EÚ zriadiť fond na zabezpečenie vojenskej podpory pre Ukrajinu na ďalšie roky. Štátom EÚ by sa malo pomôcť pokryť ich náklady na zbrane a strelivo. Spolufinancovaný by bol aj výcvik ukrajinských vojakov.

Ako informuje Politico, EÚ plánuje špeciálny fond, ktorý má poskytnúť ukrajinským ozbrojeným silám v priebehu nasledujúcich štyroch rokov až 20 miliárd eur. Politický magazín sa odvoláva na piatich nemenovaných diplomatov EÚ.

Návrh však podľa zdrojov neznamená, že EÚ bude priamo platiť za zbrane Ukrajiny. Namiesto toho chce Brusel pomôcť krajinám pokryť ich vlastné náklady na nákup a odovzdávanie munície, rakiet a tankov. Spolufinancovať sa má aj výcvik ukrajinských vojakov.

Hoci EÚ presadzovala tento prístup krátko po vojenskej eskalácii na Ukrajine, nový návrh, o ktorom sa hovorí, že ho vypracovala diplomatická služba EÚ, by túto stratégiu výrazne zlepšil.

Ak by sa návrh zrealizoval, takmer päťnásobne by sa zvýšili štyri miliardy eur, ktoré EÚ dala k dispozícii na podobné opatrenia v mesiacoch od začiatku ukrajinskej krízy.

Podľa Politico to znamená aj zmenu paradigmy v rámci EÚ, samozvaného „mierového projektu“, keďže Brusel by sa v najbližších rokoch zaviazal dotovať dodávky zbraní do vojnovej zóny.

Miliardy a miliardy pre Kyjev

Deje sa to „ironicky“, ako ďalej uvádza Politico, ako súčasť existujúceho fondu s názvom „Európsky mierový nástroj“.

Josep Borrell, šéf zahraničnej politiky EÚ, naznačil tento smer už v júni 2023 počas summitu hláv štátov a vlád EÚ. „Musíte postaviť Ukrajinu do pozície, aby sa mohla brániť,“ zdôraznil Borrell a dodal: „Európsky mierový nástroj pre Ukrajinu sa možno bude musieť stať novým ukrajinským obranným fondom.“

Návrh vyčleneného vojenského fondu je súčasťou širšieho úsilia EÚ upevniť svoj dlhodobý záväzok voči Ukrajine. Diplomatické krídlo Európskej únie, Európska služba pre vonkajšiu činnosť, tiež podľa Politico vypracovalo plán. Tým sa ustanovuje séria bezpečnostných záväzkov, ktoré by EÚ mohla prijať voči Ukrajine v nadchádzajúcich rokoch.

Okrem návrhu vojenského fondu existuje aj ďalšia iniciatíva, ktorá počíta s poslaním 50 miliárd eur nevojenskej pomoci Ukrajine v rokoch 2024 až 2027.

Plán vojenského fondu bol podľa Politico zaslaný krajinám EÚ na posúdenie v pondelok a očakáva sa, že ministri zahraničných vecí EÚ ho preberú na štvrtkovom stretnutí v Bruseli. Cieľom je podľa zdrojov magazínu, aby bol návrh prijatý do jesene.

EÚ sa doteraz stretávala s ťažkosťami pri pokuse o pridelenie dodatočných prostriedkov do zbrojného fondu pre Ukrajinu. Politické spory viedli k prieťahom, keďže proti tomu bolo okrem iného aj Maďarsko.

„Naša vojenská podpora Ukrajine je teraz taká vysoká, že v Európskom mierovom projekte pre Ukrajinu sa čoskoro minú prostriedky,“ povedal pre Politico nemenovaný vysoký predstaviteľ EÚ .

Podľa predstaviteľa EÚ únia potrebuje, aby „urobila svoju vojenskú podporu Ukrajine z dlhodobého hľadiska predvídateľnou. Hovoríme teda zjavne o väčšom množstve peňazí.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) „Friedensprojekt EU“ plant 20-Milliarden-Euro-Fonds für Militärhilfe an Ukraine, RT.de, 19.07.2023

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár