Naši politici v súvislosti s pandémiou koronavírusu, pozatvárali vo vnútri krajiny všetky dvere a okná, pozapchávali všetky diery a škáry, poslali drvivú väčšinu obyvateľstva do svojrázneho domáceho väzenia a odštartovali „testovací“ maratón na celom území krajiny. Niektorí politici však dostali nepochopiteľne a nevysvetliteľné výnimky a veselo cestujú do zahraničia. Pre nich zákazy neplatia. Nebudeme nikomu robiť reklamu a ukazovať prstom: napokon o nich píšu aj mainstreamové média.
Mimo EÚ je situácia ešte „demokratickejšia“. Aké online rokovania, aké videokonferenciie, aké lockdowny? Niektorí politici pokračujú vo výletoch do susedných krajín a kašlú na karantény a obmedzenia. Aj novozvolená prezidentka Moldavska Maia Sanduová sa vybrala do Kyjeva.
Bola to jej prvá zahraničná návšteva v úlohe hlavy štátu. Ako je známe, naši najvyšší predstavitelia tradične najprv cestujú do Prahy. Logicky, historicky, etnicky a teritoriálne by prvá cesta moldavskej prezidentky mala smerovať do Rumunska, ale zvolila si cestu opačným smerom a v utorok priletela na Ukrajinu.
Vyznamenala sa už hneď v úvode. Počas slávnostného defilé vedľa budovy Marijinského paláca spolu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, moldavská kolegyňa v súlade s protokolom, sa zastavila pri čestnej stráži a pozdravila ju fašistickým banderovským heslom „Sláva Ukrajine!“ Čestná stráž prirodzene odpovedala druhou súčasťou daného pozdravu, „Hrdinom sláva!“
V tejto súvislosti sa nedá nepripomenúť, že v EÚ ešte celkom nezabudli na zločiny fašistov z obdobia druhej svetovej vojny a časť politikov a verejnosti ich dodnes odsudzuje. Tá druhá časť už veselo prepisuje históriu a prekrúca fakty. Prakticky celé vedenie EÚ v Bruseli, ako aj vlády členských krajín EÚ, absolútne tolerujú neonacistické, banderovské praktiky na Ukrajine. „Demokratickej“ Európe totiž vôbec nevadí, že hlavným štátnym pozdravom, heslom a symbolom je banderovský fašistický pozdrav „Sláva Ukrajine“ a že na Ukrajine banderovcov, neonacistov a nacionalistov velebia a uctievajú ich. Konajú sa tam nacistické sabaty a orgie a fašistické fakľové pochody. Demokratická Európa čuší.
Avšak o tom, že banderovci neboli tak celkom demokratickí a ľudomilní, si v EÚ spomínajú iba zriedkavo, skôr náhodne a aj to v spojitosti s určitými skutočnosťami. Napríklad, pre vedenie Poľska je Ukrajina demokratický, európsky partnerský štát, spolubojovník proti „ruskému nepriateľovi a agresorovi“ a všetko je o´key. Avšak postačí, ak náhodou odznie slovíčko „Volyň“ a každý Poliak si hneď spomenie na Volynskú tragédiu. kde banderovci zabili, umučili a zaživa upálili stovky tisíc Poliakov, Židov a ľudí iných národností. A hneď Poliaci Ukrajincov vidia v inom svetle.
Politické názory a postoje novej moldavskej prezidentky sú známe a preto neonacistické banderovské heslo z jej úst odznelo celkom úprimne a prirodzene. Ako vo svojich vystúpeniach pred touto návštevou prizvukovala, pokúsi sa nadviazať úplne nové vzťahy medzi Ukrajinou a Moldavskom. Nie je ťažké odhadnúť, na akých princípoch sa budú zakladať, predpokladáme „plavbu euroatlantickým smerom“ a totálnu rusofóbiu. Ibaže Maia Sanduová to nebude mať také ľahké. Mnohé politické strany a poslanci parlamentu nezdieľajú jej postoje a plány, ale ona sa ich určite pokúsi zrealizovať.
Nie náhodou jej prvé kroky smerovali práve do Kyjevu, kde vládne režim podobný tomu, ktorý by chcela nastoliť aj v Moldavsku. Po defilé vedľa Marijinského palácu Maia Sanduová a Volodymyr Zelenskyj pozdravili delegácie oboch štátov a prešli do rokovacej sály. Rokovali iba medzi štyrmi očami. Tlačová služba prezidenta Ukrajiny toto „utajovanie“ vysvetlila bezpečnostnými opatreniami počas pandémie koronavírusu: novinárov na rokovania prezidentov nepustili.
Ako uviedli tlačové služby hláv štátov, Sanduová a Zelenskyj rokovali o celkovej situácii vo svete a o problémoch súvisiacich s pandémiou koronavírusu, o aktuálnych otázkach na Ukrajine a v Moldavsku, o situácii na Donbase, o „probléme Podnesterska“ a dohodli, že nadviažu nové vzťahy medzi dvoma krajinami, ktoré sa budú zakladať na iných princípoch, založených na snahe vstúpiť do EÚ sa NATO. Kto by sa čudoval?
Ibaže v Moldavsku sú tie euroatlantické nálady slabšie a na Ukrajine ľudia začínajú vytriezvievať po majdanoch a krvavom konflikte na Donbase. Bohužiaľ verejnosť a obyčajní ľudia sú často múdrejší ako tí, ktorých si zvolili, aby pracovali v prospech svojej krajiny. A to nielen na Ukrajine a v Moldavsku.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
(1) Зеленский встречается с Санду в Мариинском дворце, Ukrinform, 12.1.2021
(2) Совместное заявление Президента Украины Владимира Зеленского и Президента Республики Молдова Майи Санду, President.gov.ua, 12.1.2021
(3) https://www.facebook.com/president.gov.ua/videos/850017432486012/
(4) https://www.youtube.com/watch?v=j20X-gaV4Zs&feature=emb_logo
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIEVážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.