Multikultúrni hrdinovia

Ilustračné foto: Archív Zem&Vek

Ako sa škrekľaví ľavičiari, neomarxisti a antimonarchisti môžu stať za noc fanúšikmi kráľovskej rodiny? Ich záujem o Buckinghamský palác prepukol s príchodom farebnej Meghan Marklovej. Mixovaný romantizmus si vo Veľkej Británii prešiel dlhú cestu, ale dnes je to jav hlbší než len podľahnutie londýnskeho rytiera núbijským svadobným slávnostiam.

V divadlách a kinách, kde sa diverzita šíri s bezprecedentnou intenzitou, sa osobitne zameriava na obsadzovanie miešancov a iných rás do úloh európskych historických postáv. Koncept čierneho Vikinga, o ktorom sa kedysi hovorilo len žartom, je bežnou formalitou produkčných domov. Nie je prekvapenie, že v Thorovi práve Idris Elba hrá Heimdalla, postavu severskej mytológie. Alebo pozrime na seriál BBC Merlin a rolu Guinevery, pričom waleský výraz Gwenhwyfar etymologicky znamená biela víla alebo čarodejnica. Napriek tomu sa pre obsadenie nenašla iná ako anglo-guyanská herečka Angel Colbyová. Bude pre obohatenie strieborného plátna nasledovať disneyovský Rastapunzel, ktorý bude mať po požití omamných látok špeciálne schopnosti?

Stráviteľnosť propagandy sa skončila niekde na prelome milénia, keď sa progresívna posadnutosť rasovou diverzitou stala normou, ktorej, samozrejme, predchádzali marxistické frázy o inklúzii a zmene spoločnosti. V skutočnosti však ide o očividné poníženie európskeho vedomia a prejav dominancie tých, ktorí presadzujú masovú migráciu a genocídny program suverénnych národov. Istotou je, že tí istí tvorcovia by sa neodvážili zmeniť podobu Martina Luthera Kinga, Gándhího alebo Konfucia. Podľa vzoru Hollywoodu plní BBC funkciu doktora sociálnej spravodlivosti, a tak produkuje a rekonštruuje všetky európske eposy a históriu.

Autor: Richard Strážan

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: https://www.zemavek-eshop.sk

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply