Mystérium včely

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Som tvoja sestra, som dcérou aj matkou svetla a najsladším z tvojich ja. Bola som s tebou v štrbinách skál, keď uchovával si oheň, šelest môj bol šelestom sarkofágov, tancovala som bedárom aj bohom, znášala med zo zasľúbenej zeme, delila sa s tebou o úrodné lány aj kvety bodliakov. Aby si ochutnal písmo sväté medových plástov, aby si prijal Ducha a telo Zeme, dovoľ očiam, aby zmäkli tak, ako teplom lásky mäkne vosk. Nehľaď na oddelené čiastočky rozdrobeného sveta, netúž spočítať zrnká klasov na šírych poliach. Všetko na teba čaká – len sa stíš a pripoj. Každý zázrak deje sa priamo v tebe, každé tajomstvo stvorené bolo pre teba, všetka radosť a žiaľ sú iba tvojím osudom. Som slzou hviezd, stuhnutým Slnkom vosku žiarim v nevedomí a von vyvádzam ťa z temnôt. V trblietaní mojich krídel spoznáš seba samého a keď na oblohe zjaví sa roj, uzrieš pravdu. Nie sme telom, sme vedomím vo vnútri i všade navôkol.

BYTOSŤ TISÍCICH TIEL 

Posvätný a liečivý vzťah medzi človekom a včelou je založený na kozmickej geometrii šesťhranu ako kryštalického vzorca kyseliny kremičitej, ktorá prepája život na úrovni najvyššej inteligencie práve tak ako aj vo vnútri včelieho plástu. Zo žliaz na hlave včela vytvára okolo svojho tela duté voskové valčeky s pôdorysom kruhu, ktoré na seba tlačia. Je to podobné, ako keď na seba narazia mydlové bublinky a spoločná stena medzi nimi je úplne rovná. Samoriadiaci proces kozmickej architektúry vybudoval z kruhu šesťhran tým, že na seba neustále pôsobia vitálne sily susedných kruhov na základe súčasného prekážania spojeného s prijatím: to je životodarný kľúč veľkého diela. Jeho energiou je láska, práve tak ako láska vo vnútri úľov, kde sa v mene vzájomného prežitia každá bytosť láskyplne prispôsobuje tej druhej. V centre tejto bytosti je matka, ktoré je tak kráľovnou, ako aj najoddanejším služobníkom neudeľujúcim žiadne rozkazy, iba posolstvá vyššej moci. Bytosť včelstva tvorí med ako dar pre človeka, je to jej odveká pomoc na jeho neľahkej ceste medzi dušou a matériou. Mnohé vedecké objavy a štúdie popísali to, ako a na základe čoho sa javy odohrávajú, no nedali odpoveď na prapríčiny pôvodu elementárnych princípov. Čo drží včely pospolu? Bytosť včelstva je mimoriadnym zjavom v prírode i v kozme a tým, čo ho spája, je milostný vzťah. Posvätnosť tohto vzťahu je v živých dušiach prítomná v schopnosti zriekať sa. Zriekanie nie je sprevádzané živorením, ale práve naopak – opojnou extázou z účasti neohraničeného, nekonečného bytia. Toto bytie nemožno rozdeľovať na jednotlivé časti, v žiadnej včele sa nedá nájsť a lokalizovať to, čo ich ako bytosť drží a spája dovedna. S výnimkou matky a niekoľkých trúdov sa všetky ostatné včely v záujme ďalšej existencie vzdali pohlavnej aktivity – ako jedinci sa toho zriekli, aby sa mohli stať nositeľmi milostného života. Tajomstvo bytosti tisícich tiel svetla, žijúcej v pokojnom prítmí úľa, spočíva v tom, že sa sýtia tým, čo ako dar slnka a nebies prebýva v kvetinách. Je to najdojemnejšie stretnutie matérie s éterom, je to vstupná brána medzi svetom zmyslov a svetom vedomia. 

Tibor Eliot Rostas

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár