Najnebezpečnejší pesticíd na našich tanieroch

Tagged With: , , Add Comment

Používa sa v poľnohospodárstve a nachádza sa skoro všade. No pravdepodobne ste o ňom doteraz nepočuli. Chlórpyrifos je pesticíd, ktorý spôsobuje množstvo zdravotných problémov. V Európskej únii bude už čoskoro zakázaný.

Petícia, ktorá bojuje za zákaz chlórpyrifosu, o ňom hovorí ako o vôbec najnebezpečnejšom pesticíde. „Súvisí s rakovinou, poškodením mozgu a nervovými poruchami,” uvádza sa v petícii. Chlórpyrifos sa používa na ničenie hmyzích škodcov. Druhá forma pesticídu s podobným názvom chlórpyrifosmetyl zase nachádza uplatnenie pri úprave skladovaného obilia a prázdnych skladov. Stály výbor pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá (PAFF) hlasoval o jeho ďalšom osude. Výsledkom je koniec používania na území EÚ. Následne členské štáty musia odobrať povolenia pre prípravky na ochranu rastlín, ktoré obsahujú obe formy. Informovala o tom začiatkom decembra Európska komisia na svojej webovej stránke.

Štúdia Vplyv chronickej expozície pesticídu chlórpyrifosu na dýchacie parametre a spánkové apnoe u mladých a dospelých potkanov od Walaya Darwichea a kolektívu autorov z roku 2018 potvrdila, že chronické celoživotné vystavenie pesticídu je spojené so zvýšeným indexom spánkového apnoe a väčšou únavou.

Autor: Lenka Švantnerová

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis