Najvyššia univerzita v Kyjeve zakázala kurzy ruštiny

obrázok: © AFP / Miguel Medina

Vzdelávacia inštitúcia zrušila aj bieloruské a perzské štúdiá

Kyjevská národná univerzita Tarasa Ševčenka (KNU) zrušila kurzy ruského jazyka a literatúry, ako aj zakázala ruské vedecké zdroje, uviedol rektor KNU Vladimir Bugrov.

Rozhodnutie zakázať ruský jazyk v najväčšej inštitúcii vyššieho vzdelávania na Ukrajine bolo „absolútne správne“ z „ideologického“ a „dekolonizačného“ hľadiska, tvrdil Bugrov v rozhovore pre Ukrajinskú tlačovú agentúru, ktorý bol zverejnený v utorok.

„Na našom filologickom inštitúte sa študoval ruský jazyk a literatúra, bieloruský jazyk a literatúra a perzština (perzština). Minulý rok sme tieto programy ukončili. Bol to však emocionálny krok,“ vysvetlil Bugrov.

KNU tiež zakázala používanie vedeckej literatúry v ruskom jazyku, prezradil rektor. Zatiaľ čo historické pramene v ruštine sa stále používajú, univerzita sa snaží prejsť na literatúru v anglickom jazyku pre exaktné vedy, povedal, pripustil, že je to „veľmi nákladný“ proces, a ľutoval, že neexistujú žiadne programy na štátnej úrovni, ktoré by to podporovali. hore.

Bugrov však priznal, že nie je možné úplne opustiť štúdium ruštiny na vysokých školách, keďže Rusko ani Bielorusko „nezmiznú“, aj keď Kyjev vyhrá konflikt nad Moskvou. Namiesto toho by sa ruské štúdiá mali upraviť a stať sa analógom „sovietskych“ štúdií na Západe z obdobia studenej vojny, navrhol rektor.

„Ale tak, ako študujeme vírusy, vrátane patogénnych, na našom oddelení medicíny alebo na biologickej fakulte, ruská literatúra by sa mala študovať aj na jednej alebo viacerých univerzitách,“ uviedol Bugrov.

Povedal tiež, že je „absolútne presvedčený“, že ruský jazyk a literatúra by sa nemali študovať na školách v krajine.

Tieto poznámky nasledujú po nedávnom odsudzujúcom prieskume, ktorý uskutočnila Spilnomova, mimovládna organizácia so sídlom v Kyjeve, ktorá propaguje ukrajinčinu a snaží sa zmeniť „jazykovú situáciu“ v krajine.

Mimovládna organizácia urobila prieskum v materských školách v Kyjeve a zistila, že približne 20 % miestnych predškolákov vôbec nehovorí po ukrajinsky a namiesto toho používajú ruštinu. Iba 15 % predškolákov v Kyjeve „aktívne hovorilo“ štátnym jazykom krajiny v každodennom živote, zatiaľ čo zvyšok používal kombináciu ruštiny a ukrajinčiny.

Situácia v mestských školách sa podľa mimovládnej organizácie zdala byť ešte horšia, keďže vyučovanie len v ukrajinčine nemá v skutočnosti žiadny vplyv na skutočné používanie jazyka tínedžermi, ktorí napriek všetkému úsiliu o propagáciu ukrajinčiny stále väčšinou hovoria po rusky.

Ukrajina sa po prevrate na Majdane v roku 2014, ktorý viedol ku konfliktu medzi Kyjevom a vtedajším ukrajinským Donbasom, pustil do rozsiahlej, štátom podporovanej kampane na prerušenie kultúrnych a historických väzieb s Ruskom a spôsobil, že sa Krym odtrhol od krajiny a znovu sa zjednotil s Ruskom. Rusko.

Od začiatku vojenskej operácie Ruska proti Ukrajine vo februári 2022 sa úsilie o postupné vyradenie čohokoľvek, čo i len vzdialene ruského, ešte zrýchlilo.

Moskva opakovane odsúdila pokusy Kyjeva zničiť spoločné kultúrne a historické väzby. Prezident Vladimir Putin uviedol medzi príčinami pokračujúceho konfliktu medzi oboma krajinami „derusifikáciu a nútenú asimiláciu“ miestnych ruských rodených hovorcov – viac ako tretiny ukrajinského obyvateľstva.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: RT, Kiev’s top university bans Russian language courses, 24. Október 2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár