Návratnosť vládou garantovaných úverov

· Čas čítania: 2 min.

Ekonomický infarkt spôsobený terajšou zdravotnou pandémiou najviac postihuje sektory, ktoré bez osobnej prítomnosti zákazníka nedosahujú žiadne tržby. Sem patria predovšetkým cestový ruch, kultúrne a športové podujatia, ako aj nepotravinárske obchody. Z týchto sektorov sa grupuje nielen najviac nezamestnaných, ale sú aj najväčšie obavy, či podnikatelia a napokon aj zamestnanci budú naďalej schopný splácať doterajšie úvery a či im komerčné banky budú ochotné poskytnúť ďalšie.

Objem požičaných peňazí sa v našej ekonomike neustále nabaľuje predovšetkým z dôvodu, že ich prípadné nesplácanie garantuje štát, čo sú peniaze všetkých daňových poplatníkov. Pritom sa otvorene hovorí, že úvery sa poskytujú aj firmám, ktoré pred koronakrízou stáli pred krachom s rizikom, že sa im podnikanie nemusí podariť oživiť a tak nám zanechajú ďalšie väčšie dlhy. V prípade že išlo o vládou garantované úvery v prospech komerčných bank, budú tieto zvyšovať deficit verejných financií. Či budú banky poskytovať prehľady o nesplácaných úveroch garantovaných vládou, nebudeme špekulovať, ale o všetkom podstatnom sa napokon dozvieme pri ich daňových priznaniach za rok 2021.

Rozhodnutie terajšej koaličnej vlády ale nebudeme kritizovať, pretože po skúsenostiach z predchádzajúcej finančnej krízy v roku 2008, keď vlády obmedzovali poskytovanie finančných stimulov, nám spôsobilo nárast nezamestnanosti. Tento krát sa Európska komisia rozhodla najviac nenávratných peňazí poskytnúť na záchranu pracovných miest, čo sa vlani podarilo.

Odklad splátok s podmienkami

Pre zamestnancov bez rozdielu sektorov ale nie je dobrá správa, že dočasná ochrana ich zamestnávateľov skončila posledným dňom minulého roka, čo sa najviac dotkne hypotekárnych dlžníkov. Z minuloročných odložených splátok, ktorých termín vypršal na začiatku tohto roku, má zatiaľ okolo 5 percent úverových dlžníkov problém s ich splácaním a preto majú možnosť požiadať banku o ďalší odklad, na ktorý však už nemajú zákonný nárok. Je vecou banky, za akých podmienok odklad splácania úverov odsúhlasí, čo je v súlade s usmernením Európskeho orgánu pre bankovníctvo. Pre klienta je dôležité, aby odklad splácania nebol zaregistrovaný v úverovom registri dlžníkov.

Uvedené usmernenie si však banky vysvetľujú po svojom, čo však môže zvýšiť fluktuáciu klientov medzi bankami. Pre všetkých žiadateľov o úver pripomíname, že by mali dodržiavať tieto dve jednoduché pravidlá:

1. doba využívania predmetu kúpeného na úver by mala byť dlhšia ako doba splácania úveru.

2. pri výbere financujúcej banky treba pozerať nielen na poskytnutú úrokovú sadzbu, ale aj percentuálnu mieru nákladov, čo všetko navyše dlžník zaplatí banke na poskytnutý úver.

Za ostatné pravidlá poskytnutia úverov zodpovedajú aj opatrenia Národnej banky Slovenska.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár