Nemecko čelí najvyššiemu súdu OSN v súvislosti s genocídou v Gaze

Foto: Robin van Lonkhuijsen/ANP/AFP/Getty Images

Nikaragua podala na Medzinárodný súdny dvor v Haagu návrh s cieľom ukončiť pretrvávajúcu podporu Nemecka Izraelu, pričom tvrdí, že porušuje Dohovor o genocíde. Výsledok bude pravdepodobne historický.

Dohovor o zabránení a trestaní zločinu genocídy, bežne známy ako Dohovor o genocíde, je jedným z mnohých medzinárodných právnych predpisov vytvorených v reakcii na najhoršiu genocídu 20. storočia.

Cieľom zmluvy z roku 1948 pod záštitou novovytvorenej Organizácie Spojených národov je povedať „nikdy viac“, čo je refrén, ktorý vzišiel zo systematického vyvražďovania 6 miliónov európskych Židov a miliónov ďalších v Nemecku počas holokaustu.

Stanovením právneho rámca pre „genocídu“ dohovor dúfa, že zabráni ďalšej genocíde – hoci za posledné desaťročia sa vo svete odohralo množstvo rozsiahlych vojnových zločinov. Nemecko a Izrael sú dve z viac ako 150 krajín, ktoré sú zmluvnými stranami dohovoru, spolu s malou stredoamerickou krajinou Nikaragua. To znamená, že každý signatár má právnu zodpovednosť za dodržiavanie ustanovení dohovoru a vyhradzuje si právo formálne obviniť iného z ich porušenia.

To je to, čo urobila Nikaragua. 1. marca začala konanie proti Nemecku na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ)  v Haagu. V spise sa uvádza, že Nemecko vďaka svojej vytrvalej podpore Izraela vrátane dodávok zbraní „nedokázalo splniť svoju povinnosť zabrániť genocíde spáchanej a páchanej na palestínskom ľude“, a tak „prispelo k spáchaniu genocídy v rozpore s Dohovorom a ďalšími prvkami medzinárodného práva.

V konaní sa požaduje, aby súd zaviedol „dočasné opatrenia“ proti Nemecku, ktoré by mohli vyzvať na pozastavenie jeho podpory Izraelu, „najmä jeho vojenskej pomoci vrátane vojenského vybavenia, pokiaľ sa táto pomoc môže použiť na porušenie Dohovoru o genocíde“.

Foto: AFP

Definovanie „genocídy“ je vecou právneho názoru

Po útokoch Hamasu zo 7. októbra, kedy zahynulo podľa izraelských predstaviteľov asi 1200 ľudí vrátane najmenej 850 civilistov, Izrael bombarduje a oblieha pásmo Gazy. Výsledný počet obetí už prekročil 32 000 ľudí, teda viac ako 1,5 % populácie, podľa Hamasom riadeného zdravotného úradu. Mnoho tisíc ďalších stále chýba. Niektoré humanitárne organizácie uviedli, že toto číslo môže byť výrazne podhodnotené.

Organizácia Spojených národov a skupiny pre ľudské práva obvinili izraelské sily z nevyberaných útokov proti civilistom. Dokonca aj zarytí spojenci Izraela, ako sú Spojené štáty americké, označili počet civilných obetí za príliš vysoký.

Či sa izraelské činy rovnajú „genocíde“, je však vecou právneho názoru.

Nemecko je jedným z najsilnejších spojencov Izraela

Nemecko nie je jediným spojencom Izraela, ale je jedným z jeho najsilnejších. Po USA bol v rokoch 2019 až 2023 najväčším dodávateľom zbraní Izraela, čo predstavuje 30 % dovozu, uvádza SIPRI, inštitút pre výskum konfliktov. Nemecká vláda po útokoch zo 7. októbra schválila značné dodatočné dodávky.

ICJ nemá žiadne prostriedky na presadenie svojich rozhodnutí. Môže to však zvýšiť politický a verejný tlak na vládu.

Nech už to bude mať akékoľvek hmatateľné výsledky, Nemecko čelí tiesni. Jeho povojnová identita je zakorenená v presadzovaní univerzálnych princípov medzinárodného práva, ktoré bolo vyvolané najmä jeho vlastnými historickými zločinmi, ktoré sa Nemecko snaží napraviť špecifickou podporou Izraela, napriek rastúcemu odcudzeniu židovského štátu od mnohých Židov na celom svete.

Súd vyčlenil dva dni na vypočúvanie v prípade, 8. a 9. apríla, pričom Nikaragua a Nemecko majú každý jeden deň na prednesenie ústnych argumentov. Rozsudok by mohol nasledovať v priebehu niekoľkých týždňov.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) William Noah Glucroft, Kyra Levine a Ben Knight: Germany faces top UN court over Gaza ‚genocide‘ claim, dw.com, 08.04.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár