Ak vás britská polícia uzná vinným zo spáchania „nenávistného ne-trestného činu“ voči LGBT, môže sa to objaviť vo vašom trestnom registri, hovorí riaditeľ Únie pre slobodu slova Toby Young.
Podľa mimovládnej organizácie College of Policing Británia vydala už v roku 2014 pokyny pre policajné zložky v Anglicku a Walese, aby vyšetrovali a zaznamenávali to, čo označili ako „akty nenávisti“, ktoré nie sú trestnými činmi. O akt nenávisti sa podľa týchto pokynov jedná napríklad v prípade nepriateľských poznámok o rase, pohlaví, sexuálnej orientácii, LGBT orientácii alebo náboženstve.
Tieto činy musí polícia zaznamenať ako akty nenávisti. Od roku 2014 ich bolo v Anglicku a Walese zaznamenaných približne 250 000, čo je v priemere 75 denne. Podľa zakladateľa Únie pre slobodu slova Tobyho Younga potom nezáleží na tom, či je čin skutočne motivovaný nenávisťou k chráneným charakteristikám obete, ale stačí, keď ho ako takto motivovaný vníma buď obeť, alebo dokonca len tretia strana, teda niekto, kto bol svedkom tejto situácie. Tieto činy sa potom môžu objaviť ako záznamy v registri trestov danej osoby, a priamo tak ovplyvní jej kariérne a ďalšie príležitosti a možnosti.
Bankové postihy za politické názory
O prístup k svojmu bankovému účtu prišiel nedávno aj známy britský euroskeptik a jeden z hlavných strojcov brexitu, moderátor Nigel Farage. Podľa jeho tvrdenia mu bankové služby odoprelo aj sedem ďalších bánk. „Nebolo mi poskytnuté žiadne vysvetlenie, prečo sa tak stalo, a ani možnosť odvolania. Ide o vážnu politickú perzekúciu na tej najvyššej úrovni nášho systému. Keď to môžu urobiť mne, môžu to urobiť aj vám,“ napísal Farage na Twitteri.
Britská Únia pre slobodu slova (Free Speech Union) sa voči týmto praktikám v Británii snaží vystupovať systematicky. Chráni práva svojich členov, vedie kampane za slobodu slova, lobuje u britskej vlády, organizuje debaty a publikuje informačné dokumenty.
„Sťažujeme sa na Úrade pre dohľad nad finančnými trhmi… na porušenie regulačných procesov, ktoré vyžadujú, aby poskytovatelia platobných služieb riadne upozornili zákazníkov na to, že sa chystajú zrušiť ich účty, a tiež im riadne vysvetlili, prečo to robia,“ povedal Toby Young, zakladateľ Únie pre slobodu slova, v rozhovore s Vlastimilom Veselým, spoluzakladateľom českej Spoločnosti na obranu slobody slova.
„Zároveň však lobujeme na ministerstve financií, aby zmenilo predpisy platobným službám ako PayPal a sťažilo rušenie účtov ľuďom z čisto politických dôvodov,“ doplnil Toby Young a vyjadril názor, že na Západe sa zavádza systém sociálneho kreditu v čínskom štýle, ktorého ďalším spôsobom, ako si vynútiť konformitu s vládnymi názormi, je vyhrážať sa ľuďom finančným postihom.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Británie: Názor na LGBT jako záznam v trestním rejstříku a rušení bankovních účtů, novarepublika.online, 2.7.2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.