Neoliberálna propaganda z našich peňazí

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Archív

Magazín DAV DVA publikoval na konci novembra článok, v ktorom autori zanalyzovali niekoľko reportáží Jakuba Proka, redaktora RTVS a exblogera Denníka N. Pripomínajú, že tento pán dokázateľne porušuje zákon o RTVS, ktoré majú povinnosť „poskytovať nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí na slobodné utváranie názorov. Toto tvrdenie zdôvodňujú uvedením konkrétnych manipulatívnych a ideologicky jasne zameraných videí, ktoré nekriticky prezentujú privatizéra Mikuláša Dzurindu, liberálnych politikov Andreja Kisku, Michala Trubana a ďalších.

Keby Jakub Prok robil svoje reportáže na pôde Denníka N, nemalo by zmysel písať tento článok. Problémom však je, že sa realizuje na pôde verejnoprávnej televízie a jeho jasné preferovanie opozičných politikov tak bije do očí, že sa na to už skutočne nedá pozerať. Viete, ako znie Prokovo heslo na blogu Denníka N? „Mám rád kritické myslenie,píše o sebe. Toto kritické myslenie chápe ako nekritické vzývanie Kisku, Trubana a proamerických fanatikov. Na RTVS prezentuje jasne účelovo zostrihané reportáže proti súčasnej vláde a predovšetkým proti Robertovi Ficovi. Tak napríklad v reportáži o dohode Kisku, Trubana a spol. Prok vystrihol z Ficovej reakcie iba fragment (nepodstatnú pasáž). Ani náhodou neuviedol závažné Kiskove a Trubanove škandály a kauzy, ktoré Fico v reakcii pripomenul (či už propagáciu drog na akademickej pôde alebo daňové podvody). Prokov príspevok vyznieva dokázateľne jednostranne v prospech opozície a proti Smeru.

Uveďme ešte jednu perličku. Typicky zväzáckym a „eurohujerskýmpríspevkom je reportáž o nebezpečenstve ruskej propagandy. Môžete hádať, koho Prok do reportáže oslovil. Jakuba Godu, ktorý svojich názorových oponentov nazýva blbcami (je autorom stránky blbec.online, ktorá zhromažďuje informácie o politicky nepohodlných stranách, skupinách, osobnostiach, médiách atď.), robí videá pre americkú ambasádu a – aby toho nebolo málo, aktívne sa angažoval pri zákaze predaja Zem&Vek v obchodných reťazcoch. Márne by ste hľadali v tomto príspevku vyjadrenie druhej strany.

Autor: Ondrej Červeník

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár