Nevysvetlené zdravotné ťažkosti sa prejavili asi u 5-tisíc dievčat v Iráne

V Iráne zadržali asi 100 ľudí v súvislosti s vyšetrovaním otráv detí prevažne v dievčenských školách. Polícia zatýkala vo viacerých provinciách, iránske ministerstvo vnútra k tomu v nedeľu 12. marca zverejnilo vyhlásenie v štátnych médiách. Časť zadržaných vypovedala, že chceli „vyvolať strach medzi žiakmi a vynútiť si zatvorenie škôl“, informovala agentúra AFP.

Stovky školáčok hlásili za uplynulé tri mesiace príznaky ako dýchavičnosť, nevoľnosť či závraty. Tie sa u nich objavili po tom, keď vraj zacítili „nepríjemný“ alebo „neznámy“ zápach. Niektoré dievčatá hospitalizovali. „Bolelo ma brucho a cítila som sa na odpadnutie. Cítila som v tele veľkú únavu. Nevládzem chodiť,“ vypovedali študentky. Podobné príznaky sa prejavili aj u jednej z učiteliek.

Od konca novembra sa doposiaľ nevysvetlené zdravotné ťažkosti prejavili u asi 5-tisíc dievčat. Podľa oficiálnych údajov sa ťažkosti prejavili u dievčat na 230 školách v 25 z 31 iránskych provincií.

„Vyše 100 podozrivých ľudí sme identifikovali, zadržali a vypočuli,“ uviedlo ministerstvo. Niektorí zadržaní „môžu mať väzby na teroristické organizácie“, napríklad MEK.

MEK je iránska opozičná formácia, ktorá pôsobí v exile v Albánsku. Jej hovorca v Paríži spojitosť s útokmi na školáčky označil za „smiešnu“. Vláda týmto vyjadrením „chce zakryť úlohu inštitúcií pod vedením (ajatolláha Alího) Chameneího v tomto veľkom zločine,“ uviedol hovorca MEK.

Chcú zabrániť ženám v štúdiu?

Niektorí Iránci sa domnievajú, že za útokmi na dievčenské školy stoja zástancovia tvrdej línie, ktorí chcú mladým ženám zabrániť v štúdiu. Iní naznačujú, že otravy by mohli byť pomstou režimu za to, že dievčatá a mladé ženy mali kľúčovú úlohu v celoštátnych protivládnych protestoch, ktoré v Iráne prepukli v septembri po smrti 22-ročnej ženy kurdského pôvodu Mahsy Amínovej.

Tá zomrela, keď ju zadržala mravnostná polícia kvôli tomu, že mala príliš voľne nasadený hidžáb – šatku, ktorou si má moslimská žena zakrývať vlasy a dekolt a ktorý ženy v Iráne musia od islamskej revolúcie z roku 1979 nosiť na verejnosti. Ženy sa preto obávajú, či nejde o pomstu. Podozreniam sa venuje veľká pozornosť.

„Otravy na iránskych dievčenských školách sú bezohľadné. Žiadame nestranný súd. V prípade, ak sa ukáže, že sú tieto útoky naviazané na účasť na nedávnych protivládnych protestoch, chceme vyšetrovanie na pôde OSN,“ zdôraznila hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) V Iráne v súvislosti s otravami školáčok zadržali 100 ľudí; RTVS; 12.3.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár