Nezávislosť Katalánska je podľa španielskeho premiéra vylúčená

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Politický súboj medzi Madridom a Barcelonou nevyústi do nezávislosti Katalánska, avšak Madrid môže rozšíriť autonómiu regiónu – vyhlásil španielsky minister zahraničia po tom, ako jeho vláda zbavila kompetencií regionálne autority a nariadila prelomové voľby.

„Vylučujem plnú nezávislosť, nie však viac autonómie, hoci už teraz má región jedny z najväčších právomocí a kompetencií, nielen v Španielsku, ale aj v svetovom meradle,“ povedal Alfonso Dastis pre Associated Press. Prízvukoval, že voľby, naplánované na 21. decembra, „budú uskutočnené v súlade so zákonom. Preto aj následné výsledky budú musieť byť rešpektované“.

V piatok napätie medzi Madridom a Barcelonou vyústilo do vyhlásenia nezávislosti Katalánska od Španielska zo strany zosadeného premiéra Carlesa Puigdemonta, ktorý sa opieral o kladný výsledok referenda z 1. októbra.

Madrid okamžite reagoval tým, že uplatnil článok 155 španielskej Ústavy na prebratie kompetencií regionálnej vlády. Španielsky premiér Mariano Rajoy nato odvolal Puigdemonta s jeho vládou a vyhlásil nové regionálne voľby na 21. decembra. Madrid taktiež zbavil funkcie šéfa regionálnej polície (Mossos d’Esquadra).

V televíznom príhovore v sobotu Puigdemont vyhlásil, že rozhodnutie Madridu zrušiť autonómiu provincie a menovať španielskeho vicepremiéra Sorayu Saenza de Santamariu za provizórneho šéfa Katalánska, je v rozpore s vôľou ľudu.

„Je očividné, že najlepšou formou obrany doterajších výdobytkov je demokratická opozícia voči článku 155,“ -povedal Puigdemont s tým, že „bude pokračovať v budovaní slobodnej krajiny“.

V interview pre AP Dastis zdôraznil, že Puigdemont viac nie je lídrom Katalánska. Španielsky minister zahraničia dodal, že bývalý katalánsky líder sa môže zúčastniť regionálnych volieb, pokiaľ dovtedy nebude uväznený za svoju úlohu v podnecovaní separatizmu. V piatok španielski prokurátori potvrdili, že sa chystajú vzniesť voči Puigdemontovi obvinenie z rebélie, zločinu, trestaného 30 rokmi väzenia.

„Neviem, aký druh súdnej činnosti bude nasledovať odo dneška do 21. decembra,“ povedal Dastis. „Ak aj dovtedy nebude vo väzení, myslím, že nebude nezvoliteľný.“ Dastis obvinil Puigdemontovu vládu zo skladania „falošných sľubov“, konkrétne tvrdením, že „ekonomika bude prekvitať a všetko bude fajn“.

„Pravda je, že nič také sa nestane,“ povedal Dastis. Stovky spoločností, usadených v Katalánsku, premiestnili svoje sídla kvôli politickému zmätku. Rozhodnutie EÚ nepodporovať regionálnu nezávislosť zrejme tiež zohralo dôležitú úlohu v ich rozhodnutí odísť.

Poznamenajúc, že španielska vláda si je plne vedomá kritiky voči postupu madridskej Národnej Gardy pri pokuse uplatniť zákaz referenda z 1. októbra, kedy sa zranilo takmer 900 ľudí, Dastis sľúbil, že jeho vláda urobí viac pre obmedzenie použitia sily. „Skutočne si uvedomujeme, ako to bolo vnímané. A mienime postupovať tak opatrne, ako sa len dá, aby sa podobné výjavy v budúcnosti neopakovali,“ dodal.

V inom interview pre Sky News Dastis poznamenal, že je nepravdepodobné, že by španielska vláda použila silu na vysťahovanie Puigdemonta z úradu, ak on a jeho kabinet nastúpia v pondelok do práce.

„Uvidíme, keď sa to stane, alebo ak sa to stane,“ povedal Dastis Sky News. „Ak predpokladáte, že  im v tom budeme brániť silou, nemyslím si, že to spravíme.“

„Realita sa prepadáva, a bude sa aj naďalej prepadávať. A oni si uvedomia, že nemôžu niečo vykonať bez autority zákona, že vlastne si uzurpujú autoritu, takže si nemyslím, že je v ich záujme robiť niečo neefektívne a tiež protizákonné,“ vyhlásil.

Španielsky minister zahraničia vyjadril nádej, že po sobotňajšej rezignácii šéfa katalánskej polície Josepa Lluisa Trapera, Mossos d’Esquadra pod velením Ferrana Lopeza odprisahajú Madridu vernosť. Lopez je vysokopostavený dôstojník katalánskej polície, ktorý bol Madridom menovaný za nového šéfa.

„Sme presvedčení, že sa Mossos pod novým velením budú chovať zodpovedne,“ povedal Dastis. Dodal, že po Traperovej rezignácii „budú Mossos vykonávať svoje priame povinnosti, t.j. zaistiť mier a zákonnosť v Katalánsku.“

Preložené z: https://www.rt.com/news/408169-catalonia-no-independence-more-autonomy/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár