Nosenie „handry na hube“ je nielen zdraviu škodlivé, ale aj protiústavné

· Čas čítania: 2 min.
foto: shutterstock

O aktivitách Ing. Miroslava Sagana sme písali už v minulosti. Prostredníctvom žiadostí o poskytnutie informácii na Úrad verejného zdravotníctva sa okrem iného dopracoval aj k tomu, že prijaté opatrenia Matovičovej vlády v čase koronavírusu sa nezakladajú na vedeckých štúdiách, ale ide o svojvoľné rozhodnutia, či najjednoduchšiu formu vydávania nariadení a to prostredníctvom kopírovania aktivít iných európskych štátov.

Tentokrát sa aktivista zameral na povinné nosenie ochranného rúška. Odpovede, ktoré mu ÚVZ SR poskytol v rámci infozákona, preukazujú rozpor nariadenia o povinnosti nosenia ochranných rúšok a Ústavou SR. Informácie spolu s krátkym komentárom, v autorovi vlastnom žargóne, o protiústavnom nosení špinavých handier na hube, zverejnil vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Dopracovali sme sa k tomu, že handry na hube (špinavé a zle nosené) sa nariaďujú nosiť  podľa zákona 355/2007 paragrafu 48 odseku 4, písmena c), ktorého znenie je nasledovné: 
(4) Úrad verejného zdravotníctva alebo regionálny úrad verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia, ak v odseku 5 nie je ustanovené inak, nariaďuje opatrenia, ktorými sú:
c) zákaz alebo obmedzenie styku časti obyvateľstva s ostatným obyvateľstvom pri hromadnom výskyte závažného ochorenia,
No a moja otázka kompetentným bola, kde sa píše niečo o nosení handier na hube – teda rúškach a dotaz, že sa jedná o obmedzenie základných práv a slobôd občana Slovenskej republiky. Odpoveď UVZ SR ma zarazila:“
„UVZ SR považuje za nutné poznamenať, že obmedzenie styku časti obyvateľstva nie je nutne potrebné chápať ako absolútne obmedzenie kontaktu, ale i „mäkké“ či „čiastočné“ obmedzenie styku, ako prekrytie horných dýchacích ciest osôb, v zaujme ochrany verejného zdravia.“ 
Tak moment. Ústava Slovenskej republiky hovori v článku 2 odsek 2 nasledovné:
Štátne orgány môžu konať iba na základe Ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
Takže, ak zákon nehovorí nič o „mäkkom“ alebo „čiastočnom“ obmedzení, Úrad v zastúpení hlavným hygienikom SR konal protizákonne. Už bolo toho naozaj dosť, svojvôľa Úradu, akéhokoľvek, je neprípustná. Ďalší postup budem  koordinovať s advokátmi podaním oznámenia na prokuratúru. Môj súkromný názor je, že opatrenia, ktoré sú prijímané bez vedeckej dokázateľnosti  a v rozpore s Ústavou a zákonom citovaným vyššie, nesmú ovplyvňovať životy a zdravie občanov Slovenskej republiky. Dôvod je nasledovný. Pod maskou, podotýkam správne nasadenou, ktorá sa podľa lekárskych štandardov musí vymieňať pri odchode z miestnosti a v stanovenom časovom intervale, sa kumuluje CO2. Teda okrem splodín z pľúc a vydychovaných baktérií. 1000ppm, alebo 0.1% CO2 predstavuje obrovské zníženie schopností koncentrácie a výkonu, pri 2500ppm je v štúdiách zaznamenaná až dysfunkčnosť niektorých ukazovateľov. 50 000ppm alebo 5% CO2 u dospelého človeka sa rovná otrave CO2. Pod handrou na hube, špinavou, zle nosenou, obchytanou, je 7000ppm CO2, alebo 0,7%. Záver si urobte sami,“, uzatvára.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Facebook

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár