Núdzový stav donekonečna. Jeho koniec podmienený zaočkovanosťou 60 až 80% populácie

· Čas čítania: 4 min.

Matovič povedal: „Keď som počas prvej vlny riadil krajinu ja, boli sme najlepší na svete. Dnes ju riadia vedci a sme najhorší!“

Premiér tvrdí, že 7 a pol týždňa Slovensko riadia odborníci, no výsledky nevidieť – naopak, čísla stále stúpajú.

Následne vedcov kategorizoval do troch skupín. Prvá podľa neho vymyslela covid automat, druhá “chodí k prezidentke” a tretia “kritizuje v médiách”.

V oficiálnom návrhu o predĺžení núdzového stavu, ktorý vláda predložila do parlamentu, sa píše, že núdzového stavu sa zbavíme, až keď bude na Slovensku zaočkovanosť na úrovni 60 až 80% populácie.

V aktuálnom návrhu vlády o predĺžení núdzového stavu, ktorý musí schváliť parlament, sa objavila jedna zásadná a šokujúca informácia o tom, dokedy chce vláda opakovane predlžovať núdzový stav:

„Jediná cesta von, a teda aj mapa k tomu, kedy sa konečne zbavíme predĺženia núdzových stavov, je level zaočkovanosti. Kolektívnu imunitu dosiahneme približne pri zaočkovaní 60 – 80% populácie. Konečná hladina závisí aj od toho, aké varianty sa dovtedy vyvinú a aká bude konečná efektivita vakcín. Až po dosiahnutí kolektívnej imunity môžeme hovoriť o návrate do normálu, keď už núdzový stav nebude potrebný.“

Vzhľadom na prieskumy verejnej mienky, ktoré ukazujú, že zaočkovať sa chce reálne len okolo 40% ľudí sa zdá byť táto vládna méta nesplniteľná. Je teda dosť možné, že vláda pod zámienkou, že na Slovensku je nedostatočná zaočkovanosť, bude vládnuť v núdzovom stave prakticky celé vládne obdobie, až do nových volieb.

Opozičníci predlžovanie núdzového stavu kritizujú

Podľa poslanca NR SR Tomáša Tarabu je jediným riešením referendum a následné predčasné voľby:

„Pokiaľ sa nezaočkuje 80% populácie, vláda chce udržiavať na Slovensku núdzový stav. Toto sa uvádza v dokumente, ktorý predložila vláda na schôdzu parlamentu, k hlasovaniu o núdzovom stave. Takže oni idú vydierať celý národ: ak sa nezaočkujete vrátane Vaších detí, tak my budeme porušovať Vaše ľudské práva, slobody a budeme zákazky bez verejnej súťaže. Toto nám odkázala vláda, my jej môžeme len odkázať #referendum2021,“ napísal Taraba na sociálnej sieti.

Predseda strany SMER-SD, Robert Fico tvrdí, že Matovič sa bojí demonštrácií:

„Oni sa naozaj zbláznili… Viete, čo to znamená? Že núdzový stav bude v podstate stále. Ak to takto rátame, najbližšie 2 -3 roky, pri tomto tempe očkovania, ktoré tu máme. Čiže zdá sa, že vo vládnej koalícii prevláda predstava, že celé vládne obdobie prežijú v núdzovom stave. A viete, načo potrebujú núdzový stav. Potrebujú ho na to, aby obmedzovali ľudské práva. Boja sa, povedal to minister Krajčí v decembri, že sa báli protestov a zhromaždení. Matovič sa bojí demonštrácií pred vlastným domom.“

Poslanec Ľuboš Blaha (SMER-SD) v relácii Téma dňa v televízii TA3 vyhlásil, že vláda chce v núdzovom stave vládnuť dlhé roky:

„Čo ma najviac desí na tom návrhu schválenia núdzového stavu, ktorý vláda predložila do parlamentu, je jedna veta, ktorá znie, že núdzový stav na Slovensku bude možné zrušiť až keď bude level zaočkovania na Slovensku 60 až 80%. Dnes máme asi 6%. Vyrátajte si, koľko tu chcú mať ten núdzový stav. To sú roky, ak nie desaťročia, pretože máme len 40% ľudí, ktorí sa chcú dať zaočkovať. Tak buď ich znásilnia, a budú ich chcieť zaočkovať nasilu, alebo potom tu budeme mať núdzový stav, ktorý naozaj je istým synonymom pre totalitárne zriadenie. Lebo tu nefungujú základné ľudské práva a slobody a demokracia.“

Tomáš Taraba zverejnil informáciu, že Strana SaS ohlásila, že podporí predĺženie núdzového stavu. „Mňa to neprekvapilo. SaS doposiaľ podporila všetky antisociálne zákony a zákony popierajúce ľudské práva a slobody. Divadlo v prevedení SaSky pokračuje. Kritizujú plošné testovanie, na vláde podporili. Kritizujú, že Mikas má právo ako absolútny vládca zatvárať gastro, obchody, celý štát, ale robí to na základe zákona, ktorý prešiel vďaka SaS. Kritizujú, že podnikatelia sú málo odškodňovaný, ale SaS hlasovala, aby podnikatelia na odškodnenie nemali právny nárok. SaS jedno robí pred kamerami, druhé v parlamente. V parlamente je to klasický poslušný, submisívny člen koalície a jej bláznovstiev a nekompetentnosti,“ napísal.

Expremiér a predseda Smeru-SD Robert Fico spochybnil aj rokovania premiéra s Ruskou federáciou o dodávkach vakcíny Sputnik aj jeho slová o množstve dávok, ktoré by nám vedeli poskytnúť. Kritizoval i odôvodnenie vlády k predlžovaniu núdzového stavu na Slovensku. Informoval tiež, že už vyzbierali v Smere niekoľko desiatok tisícov podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách.

Fico tvrdí, že premiér klamal o tom, že by nám Rusko vedelo poskytnúť dva milióny dávok vakcíny Sputnik. „Neexistuje žiadna oficiálna objednávka na dva milióny kusov takejto vakcíny a rovnako nie je ani žiadne potvrdenie, že by takéto niečo bolo k dispozícii,“ hovorí a odvoláva sa na kontakty Smeru-SD v Rusku. Matoviča označil za blázna. „Jednoducho povie nejaký príbeh a je presvedčený, že tento príbeh je pravdivý,“ poznamenal.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ Podľa Fica Matovič o vakcínach z Ruska klamal, odvoláva sa na svoje zdroje, Pravda, 23.2.2021

2./ Budeme mať núdzový stav navždy? Vláda podľa oficiálneho dokumentu chce predlžovať núdzový stav, až kým nebude zaočkovaných 60 až 80% populácie, Hlavné správy, 23.2.2021

3./ Tomáš Taraba, facebook, 24.2.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár