Obchodník s ropou mal podľa médií zarobiť 125 miliónov dolárov na podozrivo načasovanej stávke na Irán

Foto: RT

 

K údajnému obchodu došlo krátko pred správami o pokroku smerom k dohode medzi USA a Iránom o ukončení vojny, čo vyvolalo podozrenia z využitia interných informácií.

Masívna stávka na pokles cien ropy, uskutočnená krátko pred správami o možnej mierovej dohode medzi USA a Iránom, spôsobila prudký prepad cien a vyvolala podozrenia z insider tradingu, keďže údajne priniesla zisk 125 miliónov dolárov za niečo vyše hodiny.

Podľa analytickej platformy Kobeissi Letter bolo v stredu približne o 3:40 ráno (07:40 GMT) otvorených takmer 10 000 krátkych pozícií na ropu „bez akýchkoľvek významných správ“, pričom platforma označila pozíciu v hodnote približne 920 miliónov dolárov za nezvyčajne veľkú na taký čas dňa.

O 4:50 ráno portál Axios informoval, že Washington a Teherán sa približujú k dohode o ukončení konfliktu a obnovení rokovaní. Ceny ropy sa do dvoch hodín od zverejnenia správy prepadli o viac než 12 %, čím sa krátka pozícia premenila na odhadovaný zisk 125 miliónov dolárov, ešte predtým, než sa cena neskôr opäť zotavila.

Počas americko-izraelskej vojny proti Iránu boli predikčné aj tradičné finančné trhy zaplavené podozrivo dobre načasovanými stávkami súvisiacimi s leteckými útokmi, oznámeniami o prímerí a diplomatickým vývojom.

Podľa denníka The Guardian uzatvorili obchodníci zdanlivo prezieravé stávky v hodnote viac než 1 miliardy dolárov, vrátane stávky za 850 000 dolárov krátko pred americkými útokmi na Irán a približne 950 miliónov dolárov v ropných futures (termínované ropné kontrakty) len niekoľko hodín predtým, ako Donald Trump v apríli oznámil prímerie. Agentúra AP uviedla, že samotné oznámenie prímeria vyvolalo v priebehu niekoľkých dní viac než 413 miliónov predikcií a stávok v hodnote presahujúcej 100 miliónov dolárov na predikčných trhoch.

Biely dom podľa médií varoval svojich zamestnancov pred využívaním interných informácií o vojne s Iránom na obchodovanie na finančných trhoch.

K tomu malo dôjsť deň po tom, čo americký prezident Donald Trump nariadil päťdňové pozastavenie plánovaných útokov na iránske elektrárne a energetickú infraštruktúru.

Médiá s odvolaním sa na trhové údaje neskôr informovali, že približne 15 minút pred náhlym oznámením zmeny politiky zaznamenali futures trhy (budúce termínované kontrakty) prudký nárast obchodnej aktivity. Za menej než dve minúty údajne zmenili majiteľa ropné futures (budúce) kontrakty v hodnote viac než 760 miliónov dolárov. Viaceré správy tiež uviedli, že tri účty na platforme Polymarket spoločne zarobili viac než 600 000 dolárov po tom, čo správne predpovedali načasovanie prímeria s Iránom.

 

 

 

 

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
1./ Oil and gas prices fall sharply, driven by hopes of strait of Hormuz reopening – as it happened, The Guardian, 6.5.2026
2./ Oil trader pockets reported $125 mn on suspiciously well-timed Iran bet – media, RT.com, 7.5.2026

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2026

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár