ODIŠIEL NAJVÄČŠÍ REŽISÉR SLOVENSKA

Včera vo večerných hodinách zomrel po vyčerpávajúcej chorobe génius slovenskej kinematografie, fenomenálny režisér svetového formátu a veľký slovenský umelec, Juraj Jakubisko (84).

Juraj Jakubisko pre mňa navždy ostane najvýznamnejší slovenský režisér, no bol aj skvelý scenárista, spisovateľ, kameraman a výtvarník s hravou, detskou dušou a dobrým srdcom, ktorého nezlomila ani normalizačná totalita. Renesančný duch Juraja Jakubiska pre mňa predstavoval ikonického, snového básnika filmu, jeho surealistické obrazy a videnia prichádzali akoby spomedzi dvoch svetov a brilantná kombinácia tragédie a humoru vystihovala samotnú esenciu bytia.

Priateľstvo s ním ale aj s Deanou Jakubiskovou a možnosť diskutovať o filme a umení boli pre mňa vždy nádherné zážitky. Každé Vianoce aj na Veľkú noc som od neho dostával nápadité kresbičky s venovaním. Vyjadrujem hlbokú sústrasť celej rodine, manželke Deane, dcére Janette ako aj synovi Jorikovi. Juraj sa od tejto chvíle vznáša kdesi vysoko, odkiaľ nezabudnuteľná Giulietta Masina snežila v Perinbabe, ktorá sa na Slovensku stala symbolom atmosféry Vianoc,“ uviedol k odchodu Juraja Jakubiska Tibor Eliot Rostas.

Je až neuveriteľné, že aj v časoch po roku 1989 mu bránili v dokončení diel ako Slovanská epopej ale aj Perinbaba a Dva svety. Veľkofilm Báthory kinematografická lobby na Slovensku zavrhla a nezaradila ani do súťaže filmovej akadémie udeľujúcej ceny Oscar.

To však nič nemení na skutočnosti, že jeho veľdiela ako Tisícročná včela, Báthory, Sedím na konári a je mi dobre, Nejasná správa o konci sveta alebo stará klasika Vtáčkovia, siroty a blázni, Zbehovia a pútnici či Kristove roky sú už našim národným pokladom.

Česť jeho pamiatke, pre tento národ ostane nezabudnuteľným hrdinom filmu.

V tejto súvislosti vám ponúkame rozhovor Juraja Jakubiska so šéfredaktorom Zem&Vek, Tiborom Elitom Rostasom na odkaze TU.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár