Odmietajú odísť. Nemecko má problém

· Čas čítania: 4 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Nemecká verejnosť si kladie čoraz nástojčivejšie otázku, ako naložiť s tým segmentom nezvaných migrantov, ktorý nezíska právo na pobyt a je úradne vyzvaný k opusteniu krajiny. K odsunu (Abschiebung), čo je právny pojem, pre ktorý sa používa aj eufemistickejší výraz repatriácia, alebo návrat do vlasti.

Hrubosť a sila

Na prelome apríla a mája otriasol Spolkovou republikou prípad 23-ročného privandrovalca z afrického Toga. Zemské registračné stredisko pre utečencov (Landeserstaufnahmestelle für Asylbewerber) v 25-tisícovom okresnom mestečku Ellwangen zažilo v noci na pondelok 30. IV. kolosálne zlyhanie silových zložiek, keď sa im nepodarilo odtiaľ prepraviť istého Yussifa O. na letisko k deportácii. Mladého muža z Toga prišli vyzdvihnúť v troch policajných vozidlách a podarilo sa im mu aj nasadiť putá a posadiť do jedného z áut. Nerátali však s masovým a pohotovým prejavom súdržnosti afrických migrantov v priestoroch tábora. Zhruba dve stovky sa ich vrhli na hliadkové vozy, začali ich poškodzovať a vyhrážať sa napadnutím posádok. Stanovili im dvojminútové ultimátum a vynútili si prepustenie spútaného kamaráta.

Stredisko v Ellwangene, ležiacom približne 85 kilometrov na juhozápad od Norimberg, obýva približne štyristo žiadateľov o azyl prevažne z krajín subsaharskej Afriky. Väčšina má len mizivú nádej na získanie azylu a hrozí jej vyhostenie. Mnohí spadajú pritom do kategórie „dublinských prípadov“, čo pre nich v praxi znamená, že majú byť odsunutí na základe Dublinských dohôd do krajiny, kam vstúpili pri prekročení hraníc Schengenského priestoru. Medzi takých patril aj Yussif O., ktorý odmietal odsun do Talianska. Ešte zúrivejšie sa vzpierajú deportačným príkazom tí, ktorých čaká návrat do Afriky.

Spravodajcovi nemeckého denníka Bild Zeitung sa podarilo nájsť Yussifa O. krátko po tom, čo mu sňali putá a zmizol polícii z očí. V rozhovore sa zmienil aj o tom, ako sa polícia márne pokúsila deportovať ho už vo februári. „Prišli mi na pomoc bratia„(iní Afričania), uviedol na vysvetlenie, prečo sa silovým zložkám štátu ani vtedy nepodarilo zadržať ho. O tomto incidente sa nemecká verejnosť z mienkotvorných médií veľa nedozvedela, aj keď predstavoval ďalší z kamienkov veľkej mozaiky haprujúceho systému.

Stúpajúca miera agresivity nezvaných afro-ázijských migrantov voči orgánom hostiteľského štátu sa v Nemecku príliš dlho veľkoryso prehliadala a bagatelizovala . Ako sa ukazuje, na škodu domácim obyvateľom, ktorí sa oprávnene prestávajú cítiť bezpečne vo svojej domovine. Strácajú tiež dôveru v inštitúcie poverené ochranou poriadku a začínajú uvažovať nad alternatívami a vlastnými ochrannými iniciatívami. Desivá demonštrácia sily dvestočlennej bandy rozzúrených Afričanov z tábora v Ellwangene, ktorá zdolala bez boja posádky troch policajných vozidiel, otvára v najľudnatejšej európskej krajine spoločenskú debatu o vymožiteľnosti práva a poriadku.

Príklady priťahujú

Africkí novoprišelci sa opakovane presvedčujú, že pri kladení násilného odporu im hostiteľský štát ustúpi. S jedlom rastie mimoeurópanom chuť nielen v Nemecku, ale na všetkých územiach Starého svetadielu, kam prenikajú. Odovzdávajú si skúsenosti na sociálnych sieťach, povzbudzujú sa a oslavujú svojich nebojácnych hrdinov. Aj Yussifa O. Portál Bild.de zobrazil ako srdnatého alfa samca v módnych tmavých okuliaroch, so striebornou retiazkou na ľavom zápästí a s veľkým bielym mobilom v ruke. Darí sa mu a inšpiruje milióny Afričanov, aby sa hrnuli do Európy a do Nemecka ako dobyvatelia, a nie ako prosebníci. Aj titulok článku s rozhovorom s ním navodzuje oslavnú atmosféru: „150 Asylbewerber verjagen Polizei“ („150 žiadateľov o azyl zahnalo políciu“).

Foto: Bild Zeitung: https://www.bild.de/bild-plus/news/inland/abschiebung/sollte-schon-im-februar-erfolgen-55581186,view=conversionToLogin.bild.html

Počet migrantov, ktorých Nemecko vlani odsunulo, vyčíslilo Ministerstvo vnútra na 23966. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje pokles o 5,6 percenta. Spolková republika deportovala v rozmedzí rokov 2014-2017 iba 19300 migrantov, ktorí páchali trestnú činnosť. Príliš málo vzhľadom na státisícové počty delikventov (z radov novopríchodzích), konštatovala frakcia strany Slobodných v Spolkovom sneme…

Laxný prístup nemeckého štátu k vyššie opísaným javom a trendom by mal zalarmovať stredoeurópske štáty ležiace na východ od Spolkovej republiky, aby sa vyvarovali takýchto chýb.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár