Ostré uhly Okrúhleho stola servírovaného RTVS, alebo kto je Najväčší Slovák? 

· Čas čítania: 7 min.
Foto: archív
RTVS nás znova „potešila a prekvapila“. Tento raz monumentálnou historickou anketou Najväčší Slovák. Vyhlásenie Naj-Slováka pripravila vo forme veľkolepého televízneho šou, ktoré sa však na konci premenilo na prekvapujúcu frašku. Tisíce divákov, ktorí čakali na to, kto sa stane tým Najväčším Slovákom, určite boli sklamaní, keď sa v závere šou dozvedeli, že na výsledky musia počkať štyri mesiace.
Fakt, neviem si spomenúť na to, žeby nejaká súťaž, anketa, šou malo podobný záver – teda bez samotného záveru… Gratulujeme, vedenie RTVS objavilo „Ameriku“ /či bicykel?/! Veľkolepá anketa – sto najväčších Slovákov! RTVS verejnosti prezentovala „druhú“ deväťdesiatku a na prvú desiatku odporučila počkať dlhé štyri mesiace. Tak takýto trik nevymysleli ani renomované americké mamuty šou-biznisu! Moja poklona, klobúk dole…
Ešteže nám prezradili, kto sa dostal do prvej desiatky: Marika Gombitová, Peter Sagan, Andrej Hlinka, Cyril a Metod, Juraj Jánošík, Gustáv Husák, Alexander Dubček, Milan Rastislav Štefánik, Ľudovít Štúr, Anton Srholec. Náhodou by tá prvá desiatka alebo druhá deväťdesiatka mohla vyzerať trochu inak, ale, ak nás neklamú naše zdroje, organizátori ankety vylúčili minimálne jedného kandidáta – Jozefa Tisa. Nuž, kam sa stratila obľúbená slniečkarmi sloboda vo všeobecnosti, sloboda slova a názoru, demokracia, liberalizmus a tolerancia? Prečo Tisa vylúčili zo súťaže?
Jediný dôvod, ktorý ma napadá, organizátori ankety asi považujú Jozefa Tisa za fašistu a preto sa nemohol „zúčastniť“ na tejto ankete. Nuž, ak bol fašista, tak ozaj nemohol byť zaradený do tejto ankety. V tejto súvislosti by sa chcelo urobiť zopár poznámok a pripomienok. Mnohí politici, analytici, odborníci a mainstreamovi novinári považujú Kotlebovcov za fašistov. Hlavné preto, že si uctievajú Tisa. Podobný názor viac razy odznel aj z vysokej tribúny v parlamente.
Lenže, čo čert nechcel, ale tí „fašisti“ – Kotlebovci sedia v tom istom parlamente. Ako je to možné? V drvivej väčšine krajín – aj na Slovensku je zakázaný nielen fašizmus, ale aj jeho propagácia. Ako je potom možné, že Kotlebovci sa zúčastnili na parlamentných a všetkých iných možných voľbách a hlasujú v parlamente, podávajú návrhy zákonov? Tak, priatelia, buď jablká alebo hrušky. Fašisti patria do väzenia. Ale ak niektorí politici sú parlamente – ako ich niekto môže označovať za fašistov? Asi niečomu nerozumiem…
Presne tak je to aj v prípade Jozefa Tisa. Mnohí ho označujú za fašistu. Panuje akýsi názor, že bol fašista. Je to oficiálny alebo neoficiálny postoj? Vie to aspoň niekto v tejto krajine vysvetliť? Kde sú všetci naši odborníci, historici, kompetentní? Prečo dodnes nevypátrali, nevyriešili, nestanovili, neuviedli jednotný názor? Prečo na Slovensku nevedia definovať „štatút a osud“ jedného – jediného človeka? Akýsi polooficiálny názor bezpochyby existuje – ale je ozaj stopercentne objektívny, dokonale vysvetlený verejnosti, priznaný ŠTÁTOM?
Ako je to v prípade Jozefa Tisa? Právnici vedia, že existuje prezumpcia neviny a kým človek nie je odsúdený, nedá sa ho považovať za zločinca. V prípade Jozefa Tisa sa vytvorila mimoriadne pozoruhodná situácia: dá sa povedať, že bol odsúdený štátom a značnou časťou verejnosti – ale nebol odsúdený. Je alebo nie je vinný, mali by definitívne určiť odborníci, ale tí čušia.
A keďže „obžalovaný“ Tiso predsa ešte nebol „odsúdený“ /odvoláme sa aj na prítomnosť Kotlebovcov v parlamente/, tak asi by sa mohol zúčastniť v ankete o Najväčšieho Slováka. Je ozaj hlas ľudu hlasom božím? Asi by ten ľud mal právo a mohol rozhodnúť, za akého Slováka považuje Jozefa Tisa a aké miesto mu patrí v danej ankete.
Chcem pripojiť ešte zopár poznámok, aj keď riskujem že budem tvrdo skritizovaný a opľutý niektorými našimi čitateľmi, ktorí budú mať iný názor, a dupľom mainstreamom. Ako som pred chvíľou uviedol, hlas ľudu  je hlasom božím. Nuž, vo všeobecnosti je to tak, ale možno niektorí ľudia, ktorí sa zapojili do ankety RTVS, trochu inak pochopili pravidla a zmysel danej ankety. Možno, keby sa lepšie zamysleli, zvolili by si iných kandidátov.
Začneme jednoduchšou vecou – to pochopia viacerí. Medzi stovkou kandidátov na Naj-Slováka sa objavilo aj niekoľko cudzincov – v priamom a nepriamom zmysle tohto slova. Ak by išlo o anketu, ktorí ľudia zanechali svoje stopy na Slovensku, ovplyvnili život Slovákov alebo iných spôsobom zasiahli do slovenskej histórie, tieto osobnosti bezpochyby by mali svoje miesto v danej ankete. Ale veď ide predsa o „pôvodných“ Slovákov. Či nie?
Hocijako, ale Mária Terézia predsa nebola Slovenska, aj keby si to niektorí z nás vrúcne želali. Ani Cyril, ba ani Metód tiež neboli Slováci, ako neboli Slováci niektoré ďalšie osobnosti, ktoré sa dostali do ankety. Zasa je to o hruškách a jablkách. Predsa, ak je vyhlásená súťaž o najlepšiu zdravotnú sestru, do tejto súťaži nedá sa zaradiť populárneho speváka, aj keď je oveľa známejší a slávnejší, ako tá najlepšia zdravotná sestra.
Do ankety sa dostali aj niektoré populárne v súčasnosti osoby, ktoré by, podľa mňa /nech mi odpustia niektorí naši čitatelia/, tam nemali byť. Začneme tou asi najkontroverznejšou a  najsmutnejšou nomináciou. Na 13. priečke sa ocitol zavraždený novinár Ján Kuciak. Vražda novinára /veď aj vražda hociktorého iného človeka/ je to tragédia. Je to veľmi smutné, ale vrahovia novinára ho, bohužiaľ, tak „zviditeľnili“, že v ankete predbehol desiatky najvýznamnejších Slovákov v tisícročnej histórii.
Zasa veľmi smutná, ale realistická poznámka. Asi nik nepochybuje o tom, že keby Ján Kuciak nebol zavraždený, v žiadnom prípade by sa do tejto ankety vôbec nedostal. Možno mnohí povedia, že nemám pravdu. Nuž, každý má právo na vlastný názor /aj keď to slniečkari zakazujú/. Je to smutný fakt, tragédia, ale daná anketa je predsa asi o niečom inom…
Ďalšia vec, v ktorej tak trochu nesúhlasím s „hlasom ľudu“ v tejto ankete. Nie, nebudem polemizovať o tom, ktorá osobnosť by sa mala dostať na to alebo iné miesto. Je to vec názoru každého človeka /aj keď môj osobný názor, že, napríklad, 96. miesto v ankete pre kozmonauta Ivana Bellu, je to absúrd/. Som presvedčený, že v tejto ankete by mohlo byť pomenej slávnych v súčasnosti športovcov, hercov, predstaviteľov šou-biznisu a pod.
Prečo? Možno túto anketu chápem inak, ako mnohí diváci a organizátori súťaže na RTVS. Podľa mňa, najväčší Slováci, to sú tí, ktorí urobili veľmi veľa pre toto územie v minulosti v priebehu storočí, pre túto krajinu v priebehu československej štátnosti a súčasného nezávislého Slovenska, pre obyvateľov tejto krajiny, pre Slovákov – urobili niečo reálne, hmotné. Väčšina športovcov, hercov, hudobníkov, bezpochyby, preslavujú, zviditeľňujú Slovensko, tešia nás svojimi výkonmi a víťazstvami, ale… Ak porovnáme ich činnosť s, ako sme už poznamenali, hmotnou a reálnou činnosťou iných historických osobností, tak zasa to budú, pardon, jablká a hrušky…
Dobre, nech by v ankete bolo zopár hercov, hudobníkov, športovcov, ktorí sa o zviditeľnenie Slovenska naozaj pričinili, ako je to dnes módne hovoriť, svojim celoživotným dielom, ako napríklad, Vladimír Dzurilla, Peter Šťastný a zopár ďalších. Ale /neukameňujú ma priaznivci Petra Sagana a Petry Vlhovej?/ dosť predčasne sa do tejto ankety dostali, napríklad, naši súčasní športoví hrdinovia, ktorí perfektne nás reprezentujú alebo iba začínajú svoju športovú kariéru? Hocijako, ale Peter Sagan v desiatke najväčších slovenských velikánov ostatného tisícročia – nie je to trochu prehnané?
A na záver trochu veselšia pikantéria… Na 38. priečke sa ocitla moderátorka Adela Vinczeová… Nuž, pri všetkej mojej úcte k ozaj celonárodne obľúbenej Adelke, myslím si /a verím, že táto múdra a krásna žena s tým súhlasí/, že jej zaradenie do tejto ankety je predčasné. Jednoducho ešte má na to čas… To neznamená, že aspoň trochu pochybujem o jej kvalitách. Podľa mňa, je to bezpochyby najlepšia moderátorka na Slovensku. Presnejšie: na prvom mieste je Adela a potom dlho, dlho – nikto. Ale predsa… Na svoje miesto v ankete o Najväčšieho Slováka /Slovensku/ môže trochu počkať.
Inak samotná myšlienka ankety je to celkom pozitívna vec. Aj takýmto spôsobom dá sa pripomenúť verejnosti významné osobnosti našej tisícročnej histórie. Možno niektorým to pomôže lepšie sa orientovať v súčasnosti, mať objektívnejší pohľad na našu minulosť, súčasnosť a optimistickejšie sa pozerať do budúcnosti. Národ, ktorý si nezabúda na svoju minulosť, na svojich hrdinov, na svoje tradície, zvyky a predkov, má budúcnosť.
Určite časť verejnosti potrebuje, aby jej častejšie pripomínali našu slávnu minulosť a našich hrdinov, aby mala objektívnejší pohľad na súčasnosť a začala robiť niečo, aby naši potomkovia mali lepšiu budúcnosť. Aby tých Najväčších Slovákov bolo čo najviac…

Autor: Andrej Borovský

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár