Otvorený list najvyšším predstaviteľom Slovenskej republiky k legalizácii konope na liečebné účely

· Čas čítania: 6 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Prezidentke Slovenskej republiky pani Zuzane Čaputovej
(odoslaný na adresu: [email protected] a prostredníctvom stránok prezidentky SR),

predsedovi vlády Slovenskej republiky pánovi Petrovi Pellegrinimu
(odoslaný na adresu: [email protected] a [email protected] ),

predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky pánovi Andrejovi Dankovi
(odoslaný na adresu: [email protected][email protected] ).

V Týně nad Vltavou, 9. 9. 2019

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Vážená pani prezidentka, vážený pán predseda vlády, vážený pán predseda Národnej rady.

Ste najvyššími predstaviteľmi Vašej krajiny, Slovenskej republiky. Krajiny, ktorej niektorí zúfalí občania sa obracajú na mňa s prosbou o pomoc, pretože sú presvedčení o tom, že ich najvyšší predstavitelia im nielen nepomáhajú, ale dokonca im ubližujú v čase, keď oni sú vo veľmi zúfalej situácii, ktorú sami nie sú schopní riešiť.

Obracajú sa na mňa preto, že poznajú náš príbeh. Aj naša rodina bola v podobnej situácii. Vedia, že sa nám po ôsmich rokoch vysvetľovania podarilo presvedčiť našich najvyšších predstaviteľov o tom, že stav veci, kedy tí najzraniteľnejší občania štátu sú ponechaní svojmu osudu v čase, keď nevýslovne trpia, nie je normálny. Presvedčil som ich, a oni tento zlý stav zmenili.

Ja a moja manželka máme už viac ako sedemdesiattri rokov a máme ťažko chorú dcéru, ktorá od svojich 27 rokov trpí progresívnou formou roztrúsenej sklerózy. V súčasnej dobe je už úplne invalidná a je vo všetkom odkázaná na pomoc druhých.

Našej dcére takmer pred pätnástimi rokmi postupne prestali účinkovať všetky lieky proti veľmi krutým symptómom jej choroby, a ona sa postupne dostala do stavu, ktorý už nebola schopná znášať. Chcela svoj život ukončiť. Našťastie jej priatelia odporučili vyskúšať určitý druh konope. Ona to urobila a všetky symptómy jej veľmi zlej choroby sa zmiernili na znesiteľnú hranicu. Toto všetko konzultovala so svojou odbornou lekárkou z RS centra v Prahe, a tá jej odporučila, aby konope užívala aj naďalej, pretože ona už jej nemá ako pomôcť. Ďalšie navyšovanie syntetických liekov by totiž pre ňu mohlo mať fatálne dôsledky a žiadne iné lieky, ako tie, ktorými ju ona dovtedy liečila, jednoducho neexistujú.

To konope som zo začiatku pre svoju dcéru pestoval ja. Zároveň som túto situáciu popisoval vo svojich článkoch, a písal som o nej aj priamo všetkým našim poslancom, senátorom, členom vlády a prezidentom. Potom bolo v roku 2013 u nás, v Českej republike, konope zaradené medzi liečivá. Bohužiaľ, nehradené zdravotnou poisťovňou a s tak vysokou cenou, že vlastne bolo liečivom iba pre milionárov. Preto som pokračoval a v roku 2015 som sa kvôli tomu stretol s našim dnešným premiérom, pánom Andrejom Babišom, a tiež s dnešným ministrom zdravotníctva pánom Adamom Vojtechom. Zároveň prebiehalo súdne konanie so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorá následne sama pochopila, že jej postoj nie je správny, a v súčasnej dobe dcére prepláca 180 gramov liečebného konope mesačne.

Vzhľadom k týmto aktivitám sa úplne záporný postoj našich politikov ku konope zmenil a v súčasnosti sa blížia k záveru rokovania o novelizácii zákona o verejnom poistení a zákona o liekoch. Prijatím tejto novely budú mať českí pacienti zaistené, že za liečebné konope, odoberané z lekárne, budú platiť len desatinu jeho ceny. Všetko ostatné uhradia zdravotné poisťovne.

Vážená pani prezidentka, Vážený pán predseda vlády a Vážený pán predseda Národnej rady.

Od okamihu, keď sa náš prípad stal verejne známym, sa na mňa obracia aj veľké množstvo občanov Vašej krajiny s prosbou o pomoc. Sú v rovnakej, a mnohokrát aj horšej situácii, než v akej bola ešte nedávno aj naša dcéra. Píše mi matka zo stredného Slovenska, ktorej doma vo veľkých bolestiach umiera jej syn. Náhodou vyskúšali aj konope a to bolesti a ďalšie utrpenia jej syna znateľne zmiernilo. Bohužiaľ, nemajú možnosť sa k nemu legálne dostať a na to, aby ho nakupovali na čiernom trhu, nemajú dosť peňazí.

Píše mi pani z Bratislavy, ktorej jej mamička doma vo veľkých bolestiach umierala na rakovinu, pretože lekárkou predpisované lieky jej to utrpenie zmierniť nedokázali.

Píše mi mladá žena, ktorej priateľ má taktiež roztrúsenú sklerózu, a rovnako ako našej dcére ani jemu syntetické lieky na zmiernenie symptómov jeho choroby nepomáhajú. Chceli by skúsiť konope, ale majú strach, že namiesto pomoci sa dočkajú väzenia.

Písal mi mladý muž tiež z Bratislavy. Študent, ktorý má určité zdravotné problémy, ktoré ale nechce liečiť syntetickými liekmi, pretože mu nerobia dobre. Vyskúšal konope a všimol si, že mu veľmi pomáha bez toho, že by na neho malo nejaké výrazné psychotické účinky. Dostal sa ale kvôli tomu do problémov, a tak radšej odišiel do Spojených štátov. V e-maili, ktorý mi napísal, píše, že na Slovensko sa už nikdy nevráti.

Ja presne viem, čo tí ľudia cítia. Aj mne ešte nedávno dával náš štát svojimi zákonmi na výber. Buď porušovať absolútne nezmyselné a zvrátené zákony a nechať svoju dcéru umierať v kŕčoch a bolestiach, alebo tieto zákony porušovať, riskovať dlhoročné väzenie, ale umožniť tak svojej dcére nelegálne vypestovanou konopou dožiť ako človek, a nie ako týrané zviera.

Vybral som si ten druhý variant a nikdy som ani na sekundu nezapochyboval o tom, že robím správne.

Tí ľudia zo Slovenska píšu mne, pretože napísať Vám sa boja. Boja sa, že miesto pomoci sa od Vás dočkajú nepochopenia a dokonca perzekúcie. Ja im ale nemám ako pomôcť. Ja som dnes len vŕbou, pri ktorej oni nariekajú. A to voči nim nie je správne.

Vy máte vo svojich rukách veľkú moc. Prosím, využite ju aj v prospech tých najúbohejších z úbohých vo Vami spravovanej krajine. Konope nie je žiadna diablova rastlina, ako je popisovaná náboženskými fanatikmi a zlými ľuďmi, ktorí v nej vidia riziko pre svoje zisky. Je to liečivá rastlina, ktorú ľudia ako liek užívali desaťtisíce rokov. Prosím, nájdite v sebe toľko odvahy, ako ju našli politici a lekári mojej krajiny, a pomôžte týmto svojim ľuďom. Nie ja, ale Vy ste tí, ktorí to môžu dokázať.

Všetkým Vám prajem veľa úspechov v práci v prospech ľudu Vašej krajiny.

Zdeněk Majzlík
Týn nad Vltavou

Česká republika

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár