Palach- hrdina či prípad pre psychiatra ?

Tagged With: , Add Comment

Uplynulo 50 rokov od udalosti, ktorá otriasla vtedajším Československom. Len dvadsaťročný mladý muž sa verejne upálil v Prahe na Václavskom námestí na protest proti invázii vojsk do ČSSR.

Pochodeň č.1 – tak podpísal svoj list pred smrťou. Okolo jeho činu sa od začiatku tvorili fámy. Hneď po jeho smrti vysokopostavený funkcionár Vilém Nový prenášal lživé teórie o jeho smrti a motivácii jeho činu. Palach bol podľa Nového vylosovaný ako prvý zo študentskej skupiny „Päťka smrti“. Nechcel sa zabiť, ale len poliať chemikáliou, ktorá spôsobuje „studený oheň“ (oheň, ktorý nepáli) a týmto protestom destabilizovať situáciu v spoločnosti. Chemikálie mu však primiešali ostatní študenti do horľaviny príliš málo, preto utrpel smrteľné popáleniny. Podobne sa snažili komunisti rozširovať fámy o jeho drogovej závislosti podporovanej tajnými agentmi zo západu.

Rovnako ako sa šírili akcie boľševikov proti Palachovi, rovnakou rýchlosťou sa z neho stal hrdina. Ťažko pochopiť človeka ktorý sa dokáže zabiť tak strašnou smrťou ako je samoupálenie. Palach nebol prvý, ktorý si vybral samovraždu ako formu protestu v bývalom východnom bloku a bohužiaľ ani posledný. Podľa Ústavu pamäti národa u ž 20. januára 1969 sa v Plzni upálil mladý robotník Josef Hlavatý (zomrel 25. 1.1 969) a vlna protestných samovrážd pokračovala až do konca apríla 1969. Podľa dnešných výskumov si z politických dôvodov siahlo na život 29 československých občanov, z ktorých sedem zomrelo.

Oslavovať samovraždu ako hrdinský čin je omyl, dá sa chápať len ako akt zúfalstva. Odpoveď na to prečo sa dvadsaťročný mladý muž rozhodne zomrieť tak bolestivou smrťou, by nám dal snáď len odborník. Pohľad na jeho osobnosť sa nám naskytla päťdesiat rokov po jeho smrti, keď sa rozhodol prehovoriť spolužiak a priateľ Jana Palacha. Stanislav Hamr v rozhovore pre aktualne.cz uviedol zaujímavé fakty, ktoré sa doposiaľ na verejnosť nedostali. Tie by mohli byť vodítkom pre odborníka z oblasti psychológie či psychiatrie k objasneniu jeho činu.

Ako 14-ročnému mu zomrel otec, čo znášal veľmi ťažko. Už na základnej škole sa z neho stal až extrémny bitkár a púšťal sa aj do silnejších protivníkov. Mal obrovskú záľubu v zbraniach a vo výbušninách, ktoré vyrábal z nájdenej munície. Najšokujúcejšie sú však tieto slová: „On sa už ako chlapec pripravoval na rôzne muky. Zarážal si napríklad pod nechty ihly a ani pritom nemukol. Alebo ma požiadal, aby som mu na skúšku drtil prsty vo zveráku. Uťahuj, uťahuj, povzbudzoval ma ten malý chlapec a ja som na to pozeral doslova ako blázon.“

Či sa odváži niekedy nejaký odborník vyniesť nezaujatý posudok nad legendou menom Jan Palach je otázne.

Autor: Július Vonkomer

Zdroj: aktualne.cz, prehľadsprav

 Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na zemavek@zemavek.sk.

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Veronika Faktorová

Pridaj komentár

  & Časopis