Parížska radnica dostala pokutu za vysoký počet žien vo vedúcich funkciách

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Twitter Anne Hidalgoová

Ako je známe, minca má dve strany, palica dva konce a opakom múdrosti a rozvážnosti človeka je ľudská hlúposť a výsledkom je absurdita. Často v snahe urobiť vyvážené rozhodnutie a prijať múdry zákon dosahujú „kompetentní“ pravý opak. Vytvárajú peknú frašku a poriadne sa zosmiešňujú.

V EÚ už dávnejšie podnikajú kroky na zlepšenie situácie tej, alebo inej skupiny obyvateľstva, „špecifickej“ kategórie občanov, aby boli ich práva zrovnoprávnené s ostatnými. Väčšinou sa snažia „prilepšiť“ situáciu predstaviteľov rôznych sexuálnych, národnostných a náboženských menšín. Globálnou snahou posledných pár desaťročí je tiež úsilie zrovnať práva a možnosti mužov a žien vo všetkých oblastiach. Takmer vo všetkých štátoch rapídne narástol počet žien vo vysokých funkciách, na čele štátov, parlamentov, vlád, ministerstiev, podnikov, spoločností, inštitúcií, atď.

Bezpochyby táto „feministická iniciatíva“ je opodstatnená a zákonitá. V niektorých štátoch majú ženy obmedzenejšie možnosti, ako muži. Niekedy však také „umelé vyrovnanie“ zapríčiňuje úsmevné situácie, alebo sa premieňa  na frašku. Príkladom toho je radnica v hlavnom meste Francúzska, Paríži. Radnica dostala pokutu za to, že v poslednom období menovala do vedúcich funkcií veľký počet žien. „Prehnali to“a boli za to potrestaní.

Parížska radnica bude musieť zaplatiť pokutu vo výške 90 tisíc eur, pretože v roku 2018 na vedúce funkcie vymenovala dvojnásobný počet žien v porovnaní s mužmi. Na svojej Twitterovej stránke o tom informovala primátorka Paríža, Anne Hidalgoová. Prezradila, že riadiace funkcie získalo 11 žien a iba 5 mužov, čiže až 69 percent žien sa dostalo na vedúce posty, čím boli porušené isté „kvóty“.

„Na vedúcich funkciách v radnici sa nečakane ocitol veľmi vysoký počet žien,“ uviedla primátorka počas svojho vystúpenia na zasadnutí mestskej rady. Jej vystúpenie bolo tiež zverejnené na Twitteri. Anne Hidalgoová prisľúbila, že spolu so svojimi podriadenými – ženami – prinesie šek v hodnote 90 tisíc eur na ministerstvo štátnej služby.

„Táto pokuta je určite absurdná. Okrem toho  je nespravodlivá, nerozumná a nebezpečná. Áno, máme napomáhať služobnému postupu žien rozhodným a efektívnym spôsobom, pretože ich zaostávanie v tejto sfére je vo Francúzsku  ešte stále veľmi veľké,“ vysvetlila primátorka. Dodala, že ide o menovania do funkcií riaditeliek úradov a ich zástupkýň. Radnica porušila smernice vlády  prijaté v roku 2013, podľa ktorých predstavitelia jedného pohlavia nemôžu obsadiť viac ako 60 percent riadiacich funkcií.

Francúzske média v súvislosti s touto kauzou pripomenuli, že aj po tomto „prehranom“ rozhodnutí, ženy v parížskej radnici majú obsadených 47 percent vedúcich funkcií a pritom muži až 53 percent. Samozrejme, že mzdy mužov sú v priemere o šesť percent vyššie.

Ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová potvrdila, že pokuta uvalená na parížsku radnicu súvisí s menovaniami v roku 2018 a vysvetlila, že tieto financie využijú na „financovanie konkrétnych opatrení pre napomáhanie služobnému postupu žien na štátnej službe“. Zaujímavý paradox, keď pokuta udelená „ženám“ bude využitá na „pomoc ženám“ v ich pracovnom postupe.

Aby nevzniklo nepochopenie, podozrievanie a nedorozumenie. Autor článku bezpochyby nemá nič proti tomu, aby ženy v hojnom počte tieto miesta obsadzovali. Napokon sú často múdrejšie a hlavne citlivejšie ako muži. Predovšetkým v sociálnej oblasti, v školstve, v zdravotníctve a pod.. Je však presvedčený o tom, že nadmerná snaha o umelé presadzovanie rôznych kategórií občanov a menšín do vysokých funkcií v rámci nelogických „kvót“, je zbytočné.

Najvyššie funkcie by mali obsadzovať ľudia v súlade s ich vynikajúcimi profesionálnymi kvalitami a perfektnými ľudskými vlastnosťami. Nezávisle na pohlaví, náboženskej a národnostnej príslušnosti, sexuálnej orientácii a ich menovanie má mať základ v iných „kvalitách“. Napokon sami vidíte, akí „odborníci“ v súčasnosti riadia naše Slovensko – a to bez rozdielu pohlavia.

Takmer 30 rokov od získania samostatnosti sa voliči na Slovensku pohrávajú s myšlienkou, kto je lepší – komunisti alebo antikomunisti, pravičiari alebo ľavičiari, kresťanskí demokrati alebo liberáli, národniari alebo globalisti, „východniari“ alebo „západniari,“ červení či modrí, pásikovaní alebo mriežkovaní. Volili predovšetkým takých, ktorí vedeli plynulo trepať, veľa sľubovať, boli vtipnejší, usmievavejší, efektnejšie sa obliekali a pod..

Ale skutočne totálnou pohromou pre celé obyvateľstvo a krajinu, je vládnutie totálnych amatérov, ktoré prebieha v súčasnosti. Tak negramotných, neskúsených, nepripravených a netalentovaných vládnych politikov sme tu ešte určite nemali. Drvivá väčšine z nich by nevedela ani urobiť zápisnicu zo zasadnutia obecného zastupiteľstva.

Prirodzene, musíme hodiť kameň aj do vlastných radov. Kto zvolil týchto podradných „odborníkov“ zo štvrtej cenovej? Bola to tá „najmúdrejšia“ časť z nás. Poučia sa však títo ľudia, pochopia niečo, alebo nabudúce zas urobia tú istú chybu a nasmerujú nas znovu cestou necestou? Dúfam že nie, ale pre istotu – Pán Boh pomáhaj Slovensku.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: https://twitter.com/anne_hidalgo

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár