Pavučina: Matúš Vallo

· Čas čítania: 2 min.
Foto: TASR

Štyridsaťtriročný vyštudovaný architekt Matúš Vallo je vnukom slovenského básnika a niekdajšieho ministra kultúry Miroslava Válka. Válkov dobrý priateľ, eštebácky generál Alojz Lorenc neskôr pracoval pre Pentu, pričom Vallo pre ňu robil viacero projektov.

Strednú školu vyštudoval v Ríme, v roku 2004 absolvoval Fakultu architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a pracoval v architektonickom ateliéri v Londýne. V rokoch 2010 – 2011 v rámci Fulbrightovho štipendia absolvoval výskumný pobyt na Kolumbijskej univerzite v New Yorku na tému občianskej angažovanosti v meste. Stojí za iniciatívou Mestské zásahy a občianskym združením My sme mesto. Je členom správnej rady a zakladateľom o. z. Aliancia Stará tržnica v Bratislave. Je známy aj ako basgitarista skupiny Para, s ktorou vystupoval aj minulý rok na festivale Pohoda.

V kandidatúre na primátora Bratislavy mal Vallo výraznú podporu strán Progresívne Slovensko a Spolu. Stratégiu jeho kampane mal na starosti Michal Repa, šéf európskych stratégií v izraelskej agentúre Shaviv. Jej služby využila aj Slobodná strana Rakúska založená nacistami. Kým liberálni progresívci výrazne podporovali Valla, rakúski pravičiari postavili kampaň na boji proti moslimom a Rómom. „Spájať ma akýmkoľvek spôsobom s extrémizmom je úplne scestné. Na každom CD našej skupiny máme preškrtnutý hákový kríž a môj striktne odmietavý postoj k fašizmu, xenofóbii a extrémizmu je všeobecne známy a je nemenný,“ vyjadril sa k tomu Vallo. Kampaň vraj nerobila agentúra, ale pomáhali mu rôzni profesionáli, pričom každý z nich predtým pracoval na rôznych kampaniach či projektoch. Majiteľ agentúry Áron Šaviv je „bývalý“ člen izraelskej tajnej služby, podozrivý z plánovania vraždy premiéra Čiernej Hory Mila Djukanovića spolu s bývalým agentom CIA Josephom Assadom. V roku 2016 jeho kampaň v prospech izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyhodnotili ako najlepšiu na svete.

V Bratislave bolo voliť primátora len 40 % oprávnených voličov, a tak Vallovi na výhru stačilo 15 % hlasov. Zákonom určený limit na financovanie kampane je 250000 eur, zákon však umožňuje inému občanovi alebo firme prispieť ďalšími najviac 25000 eurami. Dokopy takto získal ďalších 120000 eur, spolu teda minul na kampaň aspoň 370000 eur. Podľa portálu glob.sk Vallo nevložil do kampane žiadne svoje peniaze a prispieť mu mali najmä spolumajitelia firmy Eset Miroslav Trnka, Peter Paško a Maroš Grund, ktorý figuruje aj v machináciách okolo slávneho bratislavského hotela Carlton. Po jeho zvolení za primátora začali „eseťáci“ vo veľkom skupovať pozemky v Bratislave.

Autor: Karol Kardoš

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár