Pavučina: Michal Truban

Pre pripomenutie, kto je súčasným predsedom Progresívneho Slovenska, zverejňujeme rubriku Pavučina z júla 2019, v ktorej sme Michala Trubana podrobne rozobrali:

Michal Truban je novopečeným predsedom Progresívneho Slovenska. Svoju IT firmu predal dánskej skupine, aby mala európsky príbeh, hoci slovenský kupca mu núkal o milión viac. Alkoholizmus nazval národnou tradíciou a Európu krásnou krajinou. V jeho slovníku sa podobne ako v slovníkoch jeho súputníkov neobjavuje nič konkrétne, len vágny balast nekonečne sa opakujúcich hesiel ako “zmena”, “táto krajina”, “slušná politika”, “korupcia”, “lepšie a moderné Slovensko”.Trúfa si dostať sa do parlamentu a do vlády.

Narodil sa 22. októbra 1983 v Čadci, detstvo prežil v Kysuckom Lieskovci. Počas štúdia na strednej škole v Žiline založil Websupport, najväčšiu webhostingovú spoločnosť na Slovensku. Potom 7 rokov študoval informatiku na Fakulte elektrotechniky a informatiky v Bratislave.

Ako možno zistiť pri prezeraní archivovanej Trubanovej zmazanej stránky Blackhole cez Wayback Machine, v roku 2003 sa tam pochválil s postupom, ako sa dostať k zaheslovaným fotografiám na Pokeci. Nato mu prišiel e-mail, aby do 24 hodín stiahol článok, inak naňho podajú trestné oznámenie. Truban článok schoval, no potom si to rozmyslel: „Keďže chyba bola odstránená, článok splnil svoju úlohu (opäť sa trošku zvýšila bezpečnosť, v konečnom dôsledku môžu byť eTechnologies radi).“

V júli 2006 polícia zhabala server hysteria.sk v súvislosti s vyšetrovaním hackerského útoku na Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). O zhabaní servera informovala stránka Blackhole, na ktorej hackeri krátko po útoku, koncom apríla 2006, podrobne opísali spôsob preniknutia do NBÚ. O necelý rok, v júni 2007, polícia na niekoľko hodín či dní zhabala servery Websupportu, poskytujúcemu webhosting už viac ako 3500 klientom a aj Blackhole, akejsi Trubanovej sociálnej siete hackerov.

Uvedomil som si, že máme v rukách veľkú moc. V priebehu pár dní sme sa mohli nabúrať do systémov našej konkurencie. Zobrať im databázu s klientmi a internými informáciami. Zmazať im všetky dáta a znefunkčniť služby,“ napísal neskôr Truban, čo mu chodilo po rozume. Niekomu inému zasa napadlo hacknúť Blackhole.

Koncom augusta 2014 server DSL.sk informoval o tom, že je „bývalá bašta IT undergroundu“ blackhole.sk hacknutá a citoval odkaz hackera Brabba. „Stránka, ktorú si pôvodne plánoval navštíviť, už neplní svoje skutočné poslanie, je plná reklám a špatných SEO odkazov na rádoby kvalitné webhostingové služby konkrétneho komerčného poskytovateľa, ktorému sa pomocou vidiny zisku podarilo do svojich spletí nalákať aj významné osobnosti slovenského IT undergroundu, z ktorých sa následne stali zombie s vygumovaným mozgom a bez akéhokoľvek citu pre informačnú bezpečnosť,“ varoval hacker.

Truban sa s kolegami podnikateľmi stretával raz do mesiaca na „krvavých večeriach“ pri steakoch a červenom víne a zabávali sa na svojich zážitkoch. WebSupport bol známa párty firma, jeden zamestnanec na žúre dostal otras mozgu. Svoju manželku Dominiku Truban požiadal o ruku na festivale Burning Man v nevadskej púšti, kde plával 20 metrov v piesku a ľudia sú tam, ako povedal v televíznej relácii Neskoro večer, „v rôznych stavoch“.

V roku 2015 Trubana ako výkonného riaditeľa WebSupportu vyhlásili za IT osobnosť roka, o pár mesiacov nato z postu odišiel. V tom istom roku nahlásil polícii osoby, ktoré ponúkali Websupportu vopred vyhrané tendre. Ako priznal oblečený v čiernom, s červenou šnúrkou na zápästí v Neskoro večer, do tridsiatich rokov nevedel plávať, ako dieťa ani nemal bicykel. Jeho triatlonové mimikry je teda asi tak nenápadné ako Čaputovej skládkový aktivizmus. Aspoň mu však za to nedali žiadnu cenu. No aj tak je impozantné vymrznúť v Nórsku na bicykli za 1400 eur. V Trubanovom podaní bol „vylosovaný na Norseman Xtreme Triathlon 2015 – jeden z najextrémnejšich triatlonov na svete“, hoci v ten rok plávali len polovičnú vzdialenosť. Sedem hodín nebol na WC a v depe zjedol tyčinku, z ktorej ho bolelo brucho. Za umiestnenie medzi prvými 160-imi dostal na pamiatku vytúžené čierne tričko.

Vo videu z októbra 2017 Formovanie politického intelektu Michala Trubana Rudolf Vaský spomína článok Moniky Tódovej z mája 2017. V perexe sa písalo, že poslanec Miroslav Beblavý a Truban z Progresívneho Slovenska nevylúčili, že sa neskôr spoja do jedného subjektu. Vaský vo videu Trubana chváli, že má správny úsudok a napriek lanáreniu sa nedal vtiahnuť do spolkov zo Spolu. Pripomína morálne zlyhanie Beblavého ako štátneho tajomníka Radičovej vlády. No a 6. februára 2019 Progresívne Slovensko a Spolu oznámili spoločnú kandidatúru do eurovolieb, po úspešnej pilotnej spolupráci v komunálnych voľbách. Pritom sa neváhali označiť za jedinú naozajstnú proeurópsku silu a jasnú voľbu pre tých, ktorí chcú, aby Slovensko nehralo v EÚ druhé husle.

U nás je to teraz nastavené tak, že prezident je bývalý podnikateľ a chápe, čo potrebujú. Potom je vláda, ktorá podnikateľov zasa považuje za nepriateľov a hádže im polená pod nohy,“ uviedol Truban ešte koncom novembra 2014 v rozhovore pre web lupa.cz. „Nový zákon má umožniť firmám získať startupovú licenciu, na základe ktorej budú napríklad oslobodení od záloh na daniach alebo budú mať iné výhody… Do istej miery je to aj populistický krok, pretože startupy sú teraz populárne slovo a vláda sa na ňom chce zviezť,“ dodal.

Takže ak vláda umožní firmám získať startupovú licenciu, je to populistický krok a chce sa zviezť na trende, no keď Kiska zoberie niekoľko startupistov so sebou do USA, tak ako bývalý podnikateľ chápe, čo potrebujú. Zaujímavá logika, taká progresívna. Ale niet sa čomu čudovať, Truban bol účastníkom onej Kiskovej 10-dňovej výpravy do USA, ukončenej v centrále Facebooku. Ako startupisti mali len asi 30% z prezidentovho programu a boli vyčerpaní už po 2 dňoch. Koncom tohto mája si takto na svoj výlet zaspomínal: “Dnes má Andrej Kiska malú rozlúčkovú párty v kruhu priateľov. Som rád, že aj keď sa lúči, nikam neodchádza a bude súčasťou verejného života aj naďalej. Pred piatimi rokmi sme spoločne zažili 10-dňový trip po USA. Boli sme tam jedna veľká super partia podnikateľov, startupistov, novinárov, úradníkov, politikov. Bola to jedinečná a inšpiratívna cesta plná zážitkov a skúseností, ktorá nás veľmi nakopla. Vtedy som ešte ani netušil, že bude Progresívne Slovensko a nemohol som ani snívať, že súčasného prezidenta bude striedať práve niekto z nášho hnutia.“

Na sklonku roka 2016 Truban v Refresheri odpovedal na otázku, ktorí ľudia podľa neho najviac posúvajú Slovensko vpred, že Andrej Kiska, „lebo stále ukazuje, že aj keď je prezident, je ľudský, hrá férovo a strašne mu záleží na tom, aby Slovensko bolo lepšou krajinou“, ďalej skromný majster sveta a olympijský víťaz Matej Tóth a úprimný Peter Sagan.

Po tom, ako Kiska začal byť toxický a navyše ohlásil vznik vlastnej strany, súperiacej o voličov s PS, Truban v apríli 2019 uznal, že prezidentovi škodia jeho daňové kauzy. „Na začiatku to neodkomunikoval šťastne. Na druhej strane, nehľadajme dokonalých ľudí. Treba však rozlišovať, neporovnávajme ho s politikmi typu Kaliňák,“ snažil sa absurdne zahovoriť nádejný predseda PS. Napriek tomu Kiskovi dnes „želá veľa síl a úspechov“.

Vo videu Moja reakcia na Líviu sa Truban v októbri minulého roka pustil do mladej gymnazistky odchovanej ĽSNS, no iba čo rozčúlil rozumných ľudí označením alkoholizmu za národnú tradíciu a Európy za krásnu krajinu. Okrem toho sme podľa neho všetci rovnakí a keďže tvorcovia Youtube boli ázijského pôvodu, európska krajina má určite prijať milióny ilegálnych, moslimských migrantov ročne.

Koncom februára 2019 v rozhovore na stránke refresher.sk s výsmešným názvom Firmu predal za viac než 10 miliónov eur, ale na peniazoch mu nezáleží Truban takto vysvetlil, prečo nevzal o viac ako milión eur lepšiu ponuku slovenského finančníka: „Peniaze nie sú to najhlavnejšie na svete. Chcel som, aby mal WebSupport medzinárodný príbeh a keby som ho predal takej slovenskej firme, nikto by mi nikdy neuveril, že ma cez ten predaj niekto nevyplatil a neskorumpoval. Vážim si to, že som firmu predal tak, aby som bol aj naďalej slobodný človek. Mňa práca strašne baví, teraz ma baví politika, robím ju už 1,5 roka zadarmo.“ Inak povedané, radšej prerobí milión eur, len aby firmu nepredal Slovákovi a mohla mať európsky príbeh. Tak tomu sa hovorí hipsterčina. Zrejme aj Slovensko by takto rozpredal lacno cudzím, aby malo európsky príbeh.

Trubanovej podnikateľsko-motivačnej knihy Support (2016) sa aj vďaka platenej kampani na Facebooku a prednáškam predalo už 12-tisíc kusov, z toho polovica za prvé tri mesiace. Dočítal som sa v nej zaujímavé rady a tiež, že podporovaním ostatných tvoríme lepší svet. Je zrejme jedno, či podporujeme pedofilov alebo radikálnych islamistov. Zato ak zamestnanec plní úlohy na 95 % alebo menej, podľa Trubana svoju prácu robí slabo.

Pri svojom podnikaní sa Truban, ako sám píše, riadil aj heslom „Fake it till you make it“ (Falšuj to, až kým sa ti to nepodarí). Na deň detí raz dal na svoju stránku obrázok Pedveďa (Pedobear), ktorým sa označuje pedofilný obsah. Ako Truban sám tvrdí, bolo to na hrane. A prečo to robil? No aby bol „cool“. Truban mimochodom blogy označuje za content marketing. Výhra na Startup Awards mu zabezpečila trojmesačnú stáž v Silicon Valley, kde sa cítil ako vo filme či na inej planéte. O USA v knihe píše ako o zasľúbenej krajine, o drogách ako o najobľúbenejšej téme. Keď vstúpil na „svätú pôdu“ Stanfordskej univerzity, s veľkou bázňou „chodil okolo“.

Ako člen správnej rady PS sa zúčastnil turné po 13 slovenských mestách. Najnovšie podľa vlastných slov koncom februára 2019 pocítil „obrovskú vnútornú potrebu“ začať písať príbeh Čaputovej kampane. „Je neuveriteľný a nesmierne dramatický… Nemusím si nič vymýšľať a dokresľovať. Túto drámu a historické obdobie písal sám osud. O Zuzane a jej kampani bude napísaných ešte mnoho kníh z rôznych uhlov pohľadu,“ fantazíruje rozš(n)upnutý Truban a dúfa, že kniha bude motivovať ľudí, aby vstúpili do politiky, lebo to je vraj najlepší spôsob ako pomôcť. Zvláštny to názor od niekoho, kto predtým vyhlasoval, že politiku neznáša.

Napokon, on vraj nezakladal politickú stranu, ale hnutie, a to je niečo celkom iné. “Od dnes spúšťame zber podpisov pre založenie – nie politickej strany – ale politického hnutia Progresívne Slovensko. Nechceme byť ďalšou stranou, ktorá sa prišla usadiť v politike. Chceme byť hnutím – hnutím, ktoré zmení túto krajinu k lepšiemu. Chceme modernú krajinu, ktorá je otvorená, solidárna, na ktorú vieme byť hrdí. Chceme krajinu ktorá má nádej,” napísal svojho času. Otázka len znie, v čí prospech by progresívci chceli zmeniť Slovensko, v prospech bežných pracujúcich ľudí asi sotva.

Citát:

Tí, čo ma poznajú, vedia, že ja politiku neznášam a pokladám ju za jednu z najhorších veci, aká chodí po tejto planéte. Za druhú najhoršiu vec pokladám trápny lokalpatriotizmus a národovectvo.“

Autor: Karol Kardoš

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply