Pavučina: Pavel Traubner

· Čas čítania: 2 min.
Foto: TASR

Profesor MUDr. Pavel Traubner, CSc., sa narodil 2. mája 1941 v Ilave. Vyštudoval medicínu, potom pracoval na patologickej anatómii, od roku 1966 prestúpil na neurológiu. V roku 1991 ho vymenovali za profesora. V tom istom roku sa stal aj prednostom Prvej neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave a bol ním až do roku 2008. Dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského bol od roku 2000 do 2007.

Vo februári 2002 Traubner po boku Grigorija Mesežnikova, Sterna a ďalších takmer 30 signatárov výzvy Prestaňte ohrozovať národno-štátne záujmy SR vyzval slovenských politikov, aby verejnými vystúpeniami prestali súťažiť o to, kto je zvrchovanejší. Signatári výzvy boli znepokojení rozdúchavaním nacionalistických tendencií vo verejnom živote. „Reakcie významnej časti lídrov politických strán na zákon o zahraničných Maďaroch nás vedú k záveru, že im ide o využitie tzv. maďarskej karty s cieľom zvýšiť vlastné volebné preferencie,“ konštatovali signatári.

Koncom marca 2003 médiá informovali o tom, že vláda prerokuje materiál o informovaní verejnosti o NATO. Výzvu na to zverejnili na stránke Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Traubner ako signatár poukázal na to, že NATO nie je len zbrojný pakt, ale aj spôsob života. Zaradenie Slovenska medzi prosperujúce demokratické štáty by podľa neho mohlo priniesť aj zlepšenia v zdravotníctve.

Dňa 14. marca 2015 sa v Bratislave konala demonštrácia proti neonacizmu Bratislava blokuje, ktorá sa stala súčasťou Európskeho akčného týždňa boja proti rasizmu a vystúpil na nej aj Traubner. V auguste 2018 Traubner s ďalšími „osobnosťami verejného života“ žiadal odvolanie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej pre odvolanie generálneho riaditeľa SND, čím údajne prejavila nekompetentnosť a svojvôľu. V tom istom roku spolu s Jurajom Sternom, Grigorijom Mesežnikovom, Pavlom Demešom, Ivanom Miklošom, spolumajiteľom Esetu Antonom Zajacom, Pavlom Sybilom, Michalom Hvoreckým, Jánom Gorduličom, Petrom Weisenbacherom a ďalšími podporil petíciu Srdcom doma, lobujúcu za možnosť voliť zo zahraničia aj počas volieb prezidenta, volieb do orgánov samosprávy obcí a krajov a do Európskeho parlamentu.

V súvislosti so súdnym rozhodnutím o ďalšej existencii ĽSNS aktivisti iniciatívy Zabudnuté Slovensko 29. apríla 2019 pred budovou Najvyššieho súdu zorganizovali protest s názvom Stop fašizmu. Počas protestu došlo k slovnej výmene medzi aktivistom Rudolfom Vaským a Traubnerom. Vaský s kamerou apeloval na protestujúce osobnosti s tým, že každý deň tu jeden, dvaja, niekedy až traja ľudia denne skáču pod vlak. Vtom sa z radu aktivistov ozval Traubner: „Škoda, že nie ste štvrtý.“ Pritom tento prominentný neurológ sa prezentuje ako odporca eutanázie a na stránke osobnosti.sk má uvedené motto: Ži a nechaj žiť!

Autor: Karol Kardoš

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár