Pestovanie duševnej harmónie

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračné foto: Archív

Situácia, v ktorej sme sa ocitli, nás vedie k zamysleniu, že život nie je len o matérii a nakupovaní v nákupných centrách. Choroba, či dokonca smrť môže prísť aj skôr, ako sme si mysleli.

Začíname si viac uvedomovať, čo sme predtým až tak nevnímali. Pominuteľnosť života, zamestnania, materiálnych istôt i potrebu ľudskej spolupatričnosti. V krízových časoch je dôležitý náš vnútorný postoj a vôľa prežiť. Strata navyknutého komfortu pre dnešného moderného mestského človeka rýchlo vedie k demoralizácii, pasivite a psychickým problémom.

Peter Darman v knihe Ako prežiť v extrémnych podmienkach uvádza tieto osobné vlastnosti podstatné pre úspešné zvládnutie podobných situácií: schopnosť duševne sa sústrediť, improvizovať, vyrovnať sa so samotou, prispôsobiť sa danej situácii, zachovať pokoj, analyzovať svoj strach a obavy, vyrovnať sa s nimi a prekonať ich, byť optimistom, ale súčasne byť pripravený na najhoršie. Reálne vidieť svoju situáciu a prijať ju.

Chybou populárneho pozitívneho myslenia a motivačnej literatúry je, že ignoruje možnosť katastrofy. Lenže lepšie je zmýliť sa v očakávaní zlého ako nebyť naň vôbec pripravený. A práve táto pripravenosť nás musí deliť od naivného pozitivizmu. Kapitán Titanicu pozitívne veril, že loď je nepotopiteľná, viac ako realite – ľadovcu, ku ktorému sa loď blížila. Nespravil záchranný manéver a nevyslal ani núdzové volanie. Vieme, ako skončil. Jeho spôsob myslenia mu zabránil vidieť veci jasne, čo stálo život mnoho cestujúcich.

Duševný pokoj je základ, treba sa upokojiť, zachovať rovnováhu v každej životnej situácii. Vtedy má človek jasný úsudok a aj v príručkách špeciálnych jednotiek sa píše: kľúčom k úspechu je duševná vytrvalosť a pokojný prístup napriek všetkému, čo sa deje okolo. Alexander Stilwell v knihe Psychická a fyzická odolnosť tvrdí, že nie vy ovládate svoje emócie, emócie ovládajú vás. Hnev sa vás zmocní, keď čelíte strachu, panike alebo vlastnej neschopnosti. Tento druh hnevu však treba odlišovať od oprávnenej reakcie na prejav nespravodlivosti. Tá je zdrojom adrenalínu a sily, ktorá vám môže pomôcť pri obrane alebo pomoci iným. Hnev je reakcia, ovládnutie sa – uvážená akcia.

Optimizmus je zdrojom slnečných lúčov aj vtedy, keď je obloha zastretá sivými mrakmi. Spočíva v schopnosti dívať sa na veci z tej lepšej stránky. Treba sa vyhýbať frustrácii a smerovať energiu na pozitívne ciele. Naopak, stresom sa znižuje aktivita bielych krviniek, oslabuje sa imunitný systém chrániaci pred infekciami, nádorovým ochorením a i. Strach ničí aj našu mentálnu a duševnú ochranu. Je to najmocnejší zo všetkých stavov mysle, rozkladá ľudskú osobnosť a má ničivý charakter. Preto je potrebné minimalizovať strach a paniku, udržiavať disciplínu a vždy vidieť svetlo na konci tunela. V podobných situáciách si človek musí udržať vlastnú morálku aj pomáhať udržať morálku tých, s ktorými žije. Určite tomu neprispieva neustále sledovanie médií, ktoré často zveličujú, prekrúcajú, manipulujú alebo, naopak, zľahčujú a neinformujú.

Autor: Vladimír Líška

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár