Plán na „osprostenie“ národa?

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Slovenská komora učiteľov zverejnila 10. februára stanovisko, v ktorom kritizuje vládu za nedostatočné angažovanie sa v tzv. inkluzívnom vzdelávaní. Okrem iného v ňom píše: „Vyjadrujeme znepokojenie nad tým, ako vláda SR vážne ohrozuje napĺňanie základného ústavného práva detí a mládeže, práva na rovný prístup k vzdelávaniu. Toto právo nás zaväzujú napĺňať mnohé dokumenty (Dohovor o právach dieťaťa, Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným znevýhodnením, atď). Mimoriadna správa verejnej ochrankyne práv SR aktuálne upozorňuje aj na alarmujúci stav starostlivosti štátu a závažné porušovania práv detí v riziku.“

Je príznačné, že za viac inklúzie na slovenských školách sa najviac angažuje ombudsmanka Jana Dubovcová alebo „slniečkársky“ politik Martin Poliačik, ktorý nedávno prebehol zo SaS (na jeho vkus málo liberálnej) do Progresívneho Slovenska. Oboch možno charakterizovať ako vykonávateľov vôle Bruselu na našom území.

Inkluzívne vzdelávanie zjednodušene znamená, že sa v jednej triede zmiešajú zdravé deti s postihnutými (či už fyzicky alebo mentálne), pričom tým postihnutým majú pomáhať špeciálni asistenti. V konečnom dôsledku to však môže znamenať, že sa zdravé deti budú musieť prispôsobiť tempu tých hendikepovaných, aby tieto stíhali. Ani pre tie postihnuté to nemusí byť výhra. Ako pripomína český politik Václav Klaus ml., predtým chodievali do špeciálnych škôl, v ktorých sa naučili praktické zručnosti, využiteľné v práci zodpovedajúcej ich schopnostiam. Teraz sa podľa Bruselu majú nahnať do klasických základných škôl, aby sa horko-ťažko naučili nejaké poznatky, ktoré aj tak nepochopia.

Slovenská vláda sa v tejto oblasti príliš neangažuje, zrejme si podobne ako v prípade migrantov zvolila cestu zdanlivého súhlasu, spojeného s tichým sabotovaním. Postupne sa však inkluzívne vzdelávanie tak či tak bude u nás zavádzať. Otázka znie, či v čase, keď znalostná úroveň žiakov na slovenských školách povážlivo klesá, nejde o plán, ako túto úroveň ešte znížiť a vychovať si novú, „osprostenú“ generáciu, ktorá sa bude dať ľahko ovládať.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár