Počas Tretieho ročníka knižného festivalu Jesenná bibliotéka Slavica 2023 slávnostne otvorili Javisko Milky Zimkovej

Na snímke: /zľava doprava/ Roman Michelko, Milina Zimková, Miloš Zverina

Slovanský spolok Slavica zorganizoval už 3. ročník tradičnej knižnej výstavy a predaja slovanskej literatúry pod názvom Bibliotéka Slavica. Konal sa v nedeľu na Slovanskom dvore Slavica v Alekšinciach pri Nitre. Na výstave sa prezentovali vydavateľstvá a autori kníh, ktorí sa venujú problematike Slovanov a slovanstva, hlavne, dejinám, jazyku, pamiatkam, prírode, ľudovému umeniu, pôvodnej kultúry, etnografii, folklóru, filozofii, politike, cestovaniu a prekladom kníh slovanských autorov.

Slovanský spolok Slavica a jeho vydavateľstvo Nitrava spolupracujú s vydavateľstvami a autormi, ktorí sa zaoberajú slovanskou tematikou, a počas knižného festivalu v Alekšinciach  prezentovali svoje diela širokej domácej a zahraničnej verejnosti. Návštevníci výstavy sa zúčastnili aj na viacerých zaujímavých sprievodných podujatiach, besedách s autormi kníh a prekladov a, samozrejme, na diskusiách s vydavateľmi kníh.

Jedným z hlavných bodov celodenného podujatia bolo, bezpochyby, odhalenie Javiska, pomenovaného po významnej slovenskej herečke a spisovateľke Milke Zimkovej, ktorá bola zároveň čestnou členkou slovanského spolku Slavica a aktívne spolupracovala na organizácii viacerých podujatí a vydaní kníh. Javisko na jej počesť slávnostne otvorili v nedeľu popoludní na Slovanskom dvore Slavica.

Vysokú návštevnosť podujatia neovplyvnilo ani dosť zlé počasie, ktoré pretrvávalo v priebehu celého dňa, neustále pršalo. Napriek tomu na výstavu prišiel približne rovnaký počet ľudí, ako počas predošlých ročníkov. O desiatej hodine všetkých prítomných privítal a Tretí ročník knižného festivalu Bibliotéka Slavica otvoril predseda Slovanského spolku Slavica a zároveň „gazda“ v Slovanskom dvore v Alekšinciach Miloš Zverina. Krátko prezentoval činnosť spolku Slavica a predstavil aj najzaujímavejšie body denného programu.

Nasledovalo hudobné vystúpenie Radúza Sedlára a hneď na to sa začala prezentácia jednotlivých knižných titulov ich autormi: Boris Drlička „Nad Ptolemaiovskou mapou strednej Európy,“ „Radúz Sedlár „12 rozprávok o ľuďoch zvieratkách a vtákoch,“ Viktor Timura „Generácie obrodenia.“ Na pravé poludnie sa uskutočnil krst práve tejto knihy Viktora Timuru.“

Nasledovala obedňajšia prestávka a ďalšie hudobné vystúpenie Radúza Sedlára. Popoludní pokračovala prezentácia jednotlivých knižných titulov ich autormi. Najprv svoju knihu predstavil Oskár Cvengrosch – „Tajné dejiny Slovenov a Uhorska“ a následne Štefan Pecho –  „Znovuzrodenie Starej vieronauky slovenskej.“

Na chvíľku vonku prestalo pršať, ale práve o 15. hodine, keď sa začalo hlavné podujatie celého programu, znova sa rozpršalo. Ani dážď však nepokazil slávnostné otvorenie Javiska Milky Zimkovej a odhalenie jej pamätnej tabule. Počas krásneho slávnostného ceremoniálu k prítomným prihovoril predseda Slovanského spolku Slavica Miloš Zverina, dcéra slávnej herečky Milky Zimkovej – Milina a politológ Roman Michelko. Bodkou za touto časťou programu bolo hudobné vystúpenie ľudových umelcov Miroslava a Zuzany Bencovcov.

A znova pokračovala prezentácia knižných titulov ich autormi: Miloš Zverina, Milina Zimková, Roman Michelko a Eugen Paľcev prezentovali úplne „čerstvú“ knihu, historický epos „Slovo o pluku Igorovom,“ ktorá uvidela svetlo sveta doslova pred niekoľkými hodinami. Prezentácia nových zaujímavých knižných titulov pokračovala v priebehu celej nedele. Krásny knižný festival Slovanského spolku Slavica „Jesenná Bibliotéka“ sa skončil v neskorších večerných hodinách.

Foto: Eugen Rusnák

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply