
Mimoriadne suché počasie prispelo tento rok na Slovensku k desiatkam lesných požiarov. Na zvýšené riziko upozorňujú lesníci, ktorí zároveň posilnili monitoring v lesných oblastiach. Turistov a návštevníkov prírody vyzývajú na dôsledné dodržiavanie preventívnych opatrení, keďže za väčšinou požiarov stojí ľudská nepozornosť.
Neuhasený cigaretový ohorok, odhodená sklenená fľaša alebo zaparkované auto na suchej tráve. Aj takéto na prvý pohľad nenápadné situácie môžu viesť k vzniku lesného požiaru. Lesníci upozorňujú, že počas dlhodobého sucha stačí na zapálenie porastu minimum podnetov.
„Lesné porasty, keď je v nich dostatok materiálu, ktorý môže horieť, teda hrabanky a lístia, sú veľmi rizikové. Oheň sa šíri najmä počas suchého a veterného počasia,“ vysvetlil technik požiarnej ochrany zo štátneho podniku LESY SR Martin Žilka.
Hasiči evidujú od začiatku roka takmer sedemdesiat lesných požiarov. K ich vzniku podľa nich najčastejšie prispieva kombinácia suchého počasia a neopatrného správania ľudí.
„Či už ide o nesprávne zakladanie ohňa v prírode, odhadzovanie nedohorkov alebo vypaľovanie tráv a suchých porastov, odkiaľ sa následne požiar rozšíri do lesa,“ uviedol Matúš Kondela z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.
Sucho aktuálne zasahuje takmer celé územie Slovenska, pričom extrémne pôdne sucho sa týka približne tretiny krajiny. Hasiči preto vyhlásili čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov v 35 okresoch.
Lesníci zároveň upozorňujú, že manipulácia s otvoreným ohňom v lese je zakázaná a opekať je možné len na vyhradených miestach. Tie sa najčastejšie nachádzajú pri turistických a náučných chodníkoch a ochranári spolu s lesníkmi ich zverejňujú aj na svojich webových stránkach.
„Aj tu na Poľane vznikol posledný požiar práve preto, že návštevníci dôkladne neuhasili ohnisko,“ doplnil Žilka.
Lesníci preto apelujú na návštevníkov prírody, aby počas suchého obdobia nezakladali ohne, nepoužívali grily ani variče, nefajčili v lese a neparkovali vozidlá na suchej tráve. Zároveň pripomínajú, aby ľudia rešpektovali značenie, pokyny lesnej stráže a v prípade spozorovania dymu alebo ohňa okamžite kontaktovali hasičov.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
1. Hasiči zaznamenali od začiatku roka takmer sedemdesiat lesných požiarov. Ľudí vyzývajú na opatrnosť pri manipulácii s ohňom… , stvr.sk, 6.5.2026
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.