Podnet kvôli uvádzaniu lživých informácií na stránke RTVS

Tagged With: , , , , , Add Comment

Počas včerajšieho dňa sa na stránke Facebooku, kde je prezentácia  programu Správy RTVS, zjavil príspevok s nasledovným textom k reportáži:

Slovensko je ohrozené dezinformačnou kampaňou z Ruska.

Slovensko patrí medzi najhoršie pripravené krajiny strednej a východnej Európy v schopnosti čeliť dezinformačným hrozbám z Ruska. Vyplýva to z medzinárodnej štúdie pod vedením ukrajinskej mimovládnej organizácie Foreign Policy Council „Ukrainian Prism“ v spolupraci so slovenskou organizáciou Stratpol. Slovensko dáva desaťtisíce eur na kampaň na podporu členstva v NATO a EÚ. Rusko na dezinformácie podľa odhadov EÚ minie jednu miliardu.
Pod textom bol podpísaný redaktor RTVS Michal Katuška.Vzhľadom na poslednú vetu príspevku „Rusko na dezinformácie podľa  odhadov EÚ minie jednu miliardu,“ som považoval za nutné osloviť priamo redaktora RTVS.

Spýtal som sa ho, či vie dodať zdroj svojho tvrdenia. Pochyboval som o vierohodnosti tohto čísla, pretože v rozpočte na rok 2018 Rusko dalo 81 miliárd rubľov na všetky štátom hradené komunikácie. Po prerátaní na doláre a po odrátaní miliardy na špecifické aktivity by ostalo na  činnosť všetkých masmédií v Rusku aj v zahraničí menej ako 300 miliónov dolárov. Pritom TV kanál RT mal minulý rok rozpočet 300 miliónov dolárov Michal Katuška odpovedal, že to bolo obsahom januárovej schôdze Európskeho parlamentu.

V januári tlačová správa Európskeho parlamentu skutočne hovorila o dezinformáciách, únikoch, fake news a počítačových útokoch. Ibaže informácia o miliarde sa netýkala uvedeného popisu. V preklade sa hovorí nasledovné:
„…EÚ sa snaží bojovať proti nástrojom ruskej propagandy, ako sú Sputnik alebo Rusko dnes, ktoré majú podporu vo výške miliardy eur.“ Na tento text som upozornil pána Katušku a žiadal som ho, aby opravil  spomínanú vetu. Ruské mediálne domy RT a Sputnik sú skutočne nástrojom ruskej propagandy. Presne tak isto ako je Hlas Ameriky nástrojom americkej, či Deutsche Welle nástrojom nemeckej propagandy. Štátne médiá s medzinárodným sú kanálom, cez ktorý každá krajina prezentuje samu seba v čo najlepšom svetle a prirodzene hľadá „muchy a mušky“ v krajinách, ktoré patria medzi geopolitických protivníkov. Lenže to dezinformácie nie sú. Ak niekto zverejní pravdivú správu, ktorá je pre nás nepríjemná, môže nás to síce hnevať, ale to neznamená, že označíme druhú stranu za fake news. Rovnako predsa popisujú Rusko aj slovenské, resp. západné médiá. Veľkoryso sa ignorujú kladné stránky ruskej politiky a škandalizuje sa ruská politika zobrazovaním „mušiek,“ ktoré sa niekomu podarí vypátrať.
Ak Sputnik zverejňuje rozhovory so slovenskými politikmi, ktorí majú na Slovensku jednopercentnú podporu, to isté robia aj naše médiá, ktoré oslovujú „liberálov“ s rovnakou podporou v Rusku. Aj jedna aj druhá strana robia svoju prácu.
Michal Katuška argumentoval ďalším článkom, že podľa španielskeho poslanca EP Esteban Gonzales Ponsa minie Rusko na propagandu a dezinformácie 1 miliardu eur. Opäť to však bolo kumulatívne. Záznam vystúpenia španielskeho poslanca nie je tak rezolútny, ako kreatívna správa, ktorú posunul do éteru redaktor RTVS.
„V prípade Ruska musím povedať, že nehovoríme o nepriateľovi, hoci niekedy s nami Rusko zaobchádza tak, akoby sme boli. Kremeľ dáva 1 miliardu eur ročne na verejné médiá, čo je sieť televíznych staníc vo vyše sto krajinách a tridsiatich troch jazykoch a armáda virtuálnych účtov pripravená rozšíriť falošné správy.“
Naviac je to len záznam vystúpenia poslanca (preklad v slovenčine) bez potvrdenia zdrojov.
Moja odpoveď (v doslovnom znení), po ktorej už komunikácia neprebiehala:

„Ešte raz, nemôžete vyhlásiť, že Rusko dáva miliardu na cielené
dezinformácie. To jednoducho nie je pravda. Ak prijmete tento záver, že každé vysielanie z Ruska je lož, potom podceňujete ľudí vo svete. RT je najsledovanejší youtube kanál. Nie kvôli tomu že dezinformujú, ale kvôli tomu, že zverejnia aj to, čo sa v našich médiách neukazuje, prípadne interpretuje inak.
Poviem Vám príbeh jedného známeho. Ušiel za hranice v 68, hral so Sinatrom v Las Vegas. Celý život nenávidel Sovietov. Keď videl, ako začínajú správy manipulovať, začal sledovať Rusov. Podľa neho sa to viac približovalo realite.
V časoch socializmu sme počúvali Slobodnú Európu a Hlas Ameriky. Samozrejme, vysielali americkú propagandu, kde opisovali kladné stránky Západu. Ale o dianí v Československu hovorili pravdu. Musel som ísť na vojnu, kde som zbytočne zabil časť života, brodiť sa snehom v Západných Čechách. Nikto tým komunistom už vtedy neveril. Tak sme potajomky prepínali ladenie na TV, kde sa dali chytiť zapadne správy. Oficiálnej TV už tiež nikto neveril, okrem pár skalných bláznov, čo verili v svetlú budúcnosť komunizmu.Vy robíte to isté ako vtedajší propagandisti, len na inej úrovni. Viem si dohľadať čísla, po anglicky aj rusky viem čítať. Je mi srdečne jedno, kto akú propagandu vedie, spolieham sa na seba. Keď ste redaktor verejnoprávnej TV, mali by ste dbať aspoň na formálnu správnosť.“
Čísla a záver
Španielsky poslanec si číslo 1 miliarda eur nevymyslel. Rusko skutočne financovalo v roku 2017 masmédiá vo výške 74,3 miliardy rubľov. Pri dnešnom kurze vyše 73 rubľov za euro je to niečo cez jedńu miliardu eur.Tak sa poďme pozrieť na čísla pri kurze rubľa 73/63 za euro, resp. dolár, ktoré v minulom roku prezentovala BBC. Rusko na rôzne klasické médiá vyhradilo 59 miliárd rubľov. Na ostatné potom ostalo 15,3 miliardy, čo je 242,86 miliónov dolárov, alebo 209,59 eur. Podľa rozpočtu, okrem posledného údaja, kde nie presne uvedené, kam peniaze idú, je rozčlenenie jasné. Ide o klasické agentúry a médiá, ktoré pokiaľ vysielajú v zahraničí, propagujú Rusko.  Nie je to „vytváranie anonymných účtov“ na rozosielanie fake news, ako tvrdí španielsky poslanec a redaktor RTVS. Kompletný rozpočet Ruskej federácie na rok 2017 si záujemcovia môžu nájsť na stránke ruského Ministerstva financií.
Mal som jeden návrh, aby Michal Katuška upravil text komentára nasledovne: „Na prevádzku médii RT a Sputnik, ktoré šíria ruskú propagandu, štát vydeľuje každý rok stovky miliónov eur.“ Táto formulácia by bola pravdivá a plne zodpovedala uvedených faktom. Samotná formulácia o „miliarde eur na dezinformácie“ je fake news.
Redaktor RTVS text neopravil, napriek viacnásobnému upozorneniu. Preto s plným vedomím prehlasujem, že RTVS šíri Fake News a žiadam o vyvodenie zodpovednosti.
Popis celého prípadu nájdete na priloženom linku: https://slobodnyvyber.sk/fake-news-zo-strany-rtvs/
RNDr. Juraj Poláček

Hovorca Asociácie Nezávislých Médií
Šéfredaktor Slobodného výberu

Juraj Poláček
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis