Bývalý redaktor kanálu NEXTA Telegram Roman Protasevič, ktorý je v Bielorusku uznaný za extrémistu, bol v nedeľu 23. mája zadržaný v Minsku. „Som vo vyšetrovacej väzbe v meste Minsk. Môžem vyhlásiť, že nemám žiadne zdravotné problémy ani so srdcom, ani s inými orgánmi. Zamestnanci voči mne postupujú v súlade so zákonom,“ hovorí Protasevich vo videu: TU.
„Pokračujem v spolupráci pri vyšetrovaní a priznávam sa k organizovaniu masových nepokojov v meste Minsk,“ dodáva.
Lietadlo spoločnosti Ryanair letiace z Atén do Vilniusu bolo v nedeľu prinútené pristáť na letisku v Minsku. Zadržaný bol Protasevič, aj jeho priateľka, študentka Európskej humanitnej univerzity vo Vilniuse, občianka Ruska Sofia Sapega.
Azda najzaujímavejším bodom v Protasevičovom životopise je jeho účasť vo vojne na území Donbasu. V roku 2014 sa Protasevič stretol so šéfom krajne pravicovej Národnej aliancie a aktívnym účastníkom Majdanu Igorom Guzom. Ten mu navrhol, aby nastúpil do Azova, kde absolvoval špeciálny výcvik v streľbe, v priamom boji, sabotáži a útočných operáciách. V zime roku 2015 sa Protasevič stal zástupcom veliteľa roty pre komunikáciu. Mal hodnosť nadporučíka, vystupoval pod označením Kim. Azovovi všemožne pomáhal pri získavaní peňazí z USA a Poľska.
Podľa článku v Hlavných správach sa mladý Protasevič zúčastnil na kyjevskom Majdane. Tam sa dal naverbovať do bataliónu Azov. Ten sa skladá z priaznivcov neonacistov, extrémnej pravice a ultranacionalistov. Prešiel vojenským výcvikom a bol zaradený do 2. útočnej roty. Tá sa podľa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva dopúšťala na Donbase vojnových zločinov. V 53-stranovej správe UNHCR boli podrobne zdokumentované masové rabovanie, únosy. Aj znásilňovanie a mučenie vrátane použitia elektrického prúdu či dusenia vodou. Ešte v roku 2011 sa Protasevič zaradil medzi mládežnícku radikálnu nacionalistickú skupinu Mladý front. Angažoval sa v rozvoji stratégie a taktiky štruktúry mládeže, organizoval protestné akcie, rozširoval agitačné a propagandistické atribúty a zapájal maloletých do aktívnych protestných aktivít.
16-ročného Protaseviča zatkli v roku 2011. Potom bez problémov študoval a pracoval v Bielorusku. Vyše osem rokov. Jeho útočiskom sa stali nezávislé médiá. Aj tie v Bielorusku. Ako Euroradio a Radio Liberty. Ako novinár absolvoval školenie v Prahe. Potom ho čakala stáž v USA. Po návrate začal mať opäť problémy so štátnymi úradmi. Vyhodili ho zo štúdia žurnalistiky. Univerzita tvrdí, že pre jeho extrémistické postoje. On tvrdí, že z politických dôvodov. Stal sa z neho youtuber. Jeho spravodajská Nexta Live má k dnešnému dňu viac ako 315 tisíc predplatiteľov.
Počas protestov proti Lukašenkovmu režimu 11. augusta 2020 pustil do sveta falošnú správu. Dezinformáciu. Podľa nej sa do potlačenia demonštrácií zapojili aj ruské bezpečnostné sily. Keď ho usvedčili z klamstva, video vymazal. A napísal, že sa trochu „poponáhľal s emóciami“. Nexta bola hlavným zdrojom informácií o protestoch. Protasevič požiadal o politický azyl v Poľsku. Na jeseň minulého roka odišiel aj s rodičmi do zahraničia.
Podľa fám je 26-ročný Protasevič ťažko chorý na srdce. A môže vo väzení zomrieť. Tlačová tajomníčka bieloruského ministerstva vnútra Oľga Chemodanová to poprela. Väzeň sa podľa nej nesťažoval na zdravotné problémy.
„V skutočnosti je Protasevič neonacistický násilník, ktorý zabíjal civilné obyvateľstvo Donbasu,“ tvrdí novinár STV Grigorij Azarenok. Bol medzinárodne hľadaný za účasť na teroristickej operácii na Východe Ukrajiny a tiež na pokuse o prevrat v Bielorusku.
Nižšie menovaní slovenskí novinári sa podpísali pod výzvu na podporu Romana Protaseviča zo dňa 24.5.2021, kde ho nazvali „svojim kolegom“:
Beata Balogová, šéfredaktorka SME
Peter Bárdy, šéfredaktor aktuality.sk
Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N
Jakub Prokeš, šéfredaktor denníka Pravda
Ivana Mandáková, šéfredaktorka Plus Jeden Deň
Marcela Šimková, šéfredaktorka Hospodárske noviny
Peter Palovič, šéf spravodajstva Rádio Express
Michaela Terenzáni, šéfredaktorka The Slovak Spectator
Liszka Györgyi, šéfredaktorka Vasárnap
Attila Lovász, riaditeľ Sekcie národnostného vysielania RTVS
Marián Kolár, šéfredaktor TASR
Lukáš Diko, šéfredaktor Investigatívne centrum Jána Kuciaka
Henrich Krejča, riaditeľ spravodajstva a publicistiky Markíza
Štefan Hríb, šéfredaktor časopisu.týždeň
Michal Pobeha, šéfredaktor SITA
Martin Hanus, šéfredaktor Postoj
Vahram Chuguryan, riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS
Júlia Kováčová, šéfredaktorka, Nový čas
Alexej Fulmek, predseda Asociácia tlačených a digitálnych médií
Jaroslav Vrábeľ, šéfredaktor Korzár
Braňo Karvaš, šéfredaktor Topky.sk
Csaba Nyerges, šéfredaktor Új Szó
Lucia Yar, zastupujúca šéfredaktorka euractiv.sk.
Vedľa Protaseviča (v strede) je Stanislav Hancharou, ďalší „novinár“ z Bieloruska, odsúdený na 7 rokov za účasť na zverstvách na Donbase medzi 2014 a 2016. Na hrudi má vytetované 88, digitálnu skratku s významom „Heil Hitler!“ a znak Dirlewangera, špeciálneho práporu SS, na chrbte hákový kríž. V prápore AZOV mal prezývku TERROR MACHINE – akiste pre svoje žurnalistické vlohy. Viac info: TU, video: TU.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
1./ Роман Протасевич заявил, что сотрудничает со следствием, Interfax.ru, 24.5.2021
2./ Žijeme z obrovskej veže lží. Životopis Romana Protaseviča, Hlavný denník, 25.5.2021
3./ Главари «Азова» намекнули, служил ли в их полку «змагар» Протасевич, eadaily.com, 25.5.2021
4./ Прошел школу ненависти: как Протасевич участвовал в войне в Донбассе за «Азов», Riafan.ru, 24.5.2021
5./ https://dennikn.sk/2402327/sefredaktori-slovenskych-medii-stojime-pri-bieloruskych-novinaroch/?ref=mpm, 24.5.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIEVážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.