Poľsko navyšuje počty amerických vojakov v krajine

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Po tom, ako americký prezident Donald Trump nariadil stiahnutie 12 tisíc vojakov z Nemecka, sa časť presunie do susedného Poľska. Ako sme už písali, 1000 amerických vojakov sa pripojí ku asi 4 500 kolegom, ktorí už v krajine pôsobia.

Rozšírená dohoda o obrannej spolupráci medzi USA a Poľskom bola podpísaná 15. augusta 2020, keď americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo navštívil Poľsko v rámci európskeho turné. V rámci tejto dohody sa Poliaci zaviazali poskytovať vojenskú infraštruktúru pre zabezpečenie prítomnosti maximálne 12 000 amerických vojakov. Americká armáda bude mať prístup k ďalším základniam a letiskám po celej krajine, čím sa rozšíri momentálny počet objektov, ktoré môže využívať. Poľské ministerstvo národnej obrany odhaduje náklady na hosťovanie amerických vojakov na približne 135 miliónov dolárov ročne.

Najzaujímavejšia časť dohody sa týka privilégií amerických vojakov. Pre vojakov vo výkone služby nebude Poľsko vykonávať trestnú jurisdikciu, iba vo výnimočných prípadoch, vopred písomne oznámených Spojeným štátom. Jedná sa o uplatnenie princípu „Law of the flag“ (v preklade Zákon vlajky), ktorý hovorí v tomto prípade o tom, že americkí vojaci budú zodpovedať americkým vojenským súdom v prípade vyšetrovania alebo spáchania trestných činov. Členovia amerického vojenského personálu budú dokonca oslobodení od platenia pokút a sankcií, ktoré by vznikli v súvislosti s vykonávaním vojenskej služby.

Čo sa týka finančných a daňových výhod, tak Poľsko sa zaväzuje napríklad poskytnúť podstatnú časť nákladov na palivá. Američania nebudú potrebovať žiadne ďalšie doklady o vozidle, prípadne medzinárodný vodičský preukaz, stačia im ich dokumenty z materskej krajiny. Sú okrem toho oslobodení od platenia dane z príjmu, DPH a spotrebnej dane. Môžu voľne dovážať americkú menu. Tovar, dovážaný vojakmi alebo pre vojakov, je taktiež oslobodený od dane. Pre prípadné zneužitie sa môžu stanoviť obmedzenia napríklad na dovoz alkoholických či tabakových výrobkov.

Nemecko však napriek masívnemu stiahnutiu amerických vojsk stále ostáva krajinou s najväčším počtom amerických vojsk v Európe. Nachádza sa ich tam takmer 24 tisíc. 12 000 vojakov, ktorí sa z Nemecka stiahnu, nepôjdu naspäť do USA ale budú nasadení okrem Poľska aj v iných európskych krajinách a krajinách NATO.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: U.S. troops in Poland will have privileges but no legal immunity. Detaily of the newly signed defense cooperation agreement. Wyborcza.pl, 24.8.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár