Poľský premiér popudil Izrael – a ten si to nenechal páčiť

Tagged With: , , , , , , Add Comment

Keď poľská vládnuca strana Pravo a spravodlivosť vymenila koncom uplynulého roka razantnú národne orientovanú ministerskú predsedníčku Beatu Szydlovú za uhladenejšieho Mateusza Morawieckého, svetové mocenské špičky si vydýchli. Dovtedajší vicepremiér a minister financií mal za sebou takmer dvadsaťročnú kariéru v domácich a zahraničných bankových kruhoch a istý čas dokonca šéfoval tretiemu najväčšiemu poľskému finančnému domu Bank Zachodni WBK. Na rozdiel od svojej predchodkyne na premiérskom poste nepotreboval počas rozhovorov v cudzine tlmočnícke služby do angličtiny a v Bruseli i vo Varšave dúfali, že bude vhodným komunikátorom na premosťovanie vzájomných nezhôd a nedorozumení.

Žeravé slová

Aj v Izraeli od neho očakávali obrat k lepšiemu pri odstraňovaní treníc a odlišností pri interpretácií historického diania a vývoja. Denník Times of Israel referoval v decembri o M. Morawieckom ako o exbankárovi so židovskými koreňmi. V židovskom štáte preto od neho očakávali viac citu, taktu a porozumenia pri traktovaní pálčivej tematiky vzťahov väčšinového obyvateľstva v Poľsku k židovskej menšine.

O to viac ich pobúril výrokom, ktorý odznel pred televíznymi kamerami 17. februára na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Na spoločnom vystúpení s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom povedal v 28. minúte 30. sekunde 38-minútového dialógu v angličtine toto: „Of course it’s not going to be punishable, not going to be seen as criminal, to say that there were Polish perpetrators, as there were Jewish perpetrators, as there were Russian perpetrators, as there were Ukrainian, not only German perpetrators.” Tlačová agentúra TASR preložila túto vetu takto: „Samozrejme, že by to nebolo trestné, ak by ste tam uviedli, že to boli poľskí páchatelia, rovnako ako boli aj židovskí páchatelia, ako boli ruskí páchatelia, či Ukrajinci, nie iba nemeckí páchatelia.“ V archíve Mníchovskej bezpečnostnej konferencie možno vidieť úplný videozáznam debaty Morawiecki-Kurz, ktorú moderoval riaditeľ mníchovského bezpečnostného fóra Wolfgang Ischinger. Hoci je skúseným nemeckým diplomatom s dokonalou angličtinou, prehliadol či prepočul v inkriminovanej vete dve žeravé slová: „Jewish perpetrators“.

Nedomyslené relativizovanie

Vlna rozhorčenia sa prehnala z Nemecka do okolitého sveta. Ešte v ten deň prezident Svetového židovského kongresu Ronald  Lauder vyhlásil, že ide o absurdné vyjadrenie a požadoval, aby ho poľská vláda okamžite odvolala a ospravedlnila sa. Pobúrený izraelský ministerský predseda Benjamin Netanjahu, ktorý sa tiež zúčastnil na trojdňovom mníchovskom podujatí, nasadil vo svojom vyhlásení miernejší tón. Avizoval, že si s poľským kolegom prehovorí a zatelefonoval mu nasledujúci deň. Povedal mu, že také výroky sú neprijateľné a poučil ho, že nemožno porovnávať činy Poliakov a Židov počas holokaustu. Prešľap Morawieckého pripísalneschopnosti pochopiť históriu ako aj nedostatočnej citlivosti k tragédii nášho národa.“

Širší kontext roztržky medzi Izraelom a Poľskom spočíva v rozhodnutí poľského parlamentu prijať zákon, ktorý zavádza trestnú zodpovednosť za výroky obviňujúce Poliakov za ich spoluúčasť na nacistických zločinoch. Nové opatrenie stanovuje až tri roky väzenia za používanie slovného spojenia „poľské tábory smrti“ a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka, vrátane genocídy európskych židov, vysvetľuje tlačová kancelária TASR.

Mateusza Morawieckého sa v Mníchove na spomínanej debate s rakúskym kancelárom spýtal novinár z Izraela, či by spáchal v Poľsku trestný čin, keby povedal, že jeho židovskú rodinu udali Gestapu jej poľskí susedia. Z odpovede poľského premiéra vyplýva, že chcel pravdepodobne poukázať na trpkú pravdu o tom, ako sa počas nacistickej okupácie Poľska udávali ľudia všetkých národností a náboženskej príslušnosti. Kladením všetkých na jednu rovinu však nevzal do úvahy v dostatočnej miere skutočnosť, že Endlösung, t.j. vyhubenie Židov, bolo štátnou doktrínou nacistického Nemecka.

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis