Pomoc opozícii v Bielorusku nebude zadarmo

Foto: Screenshot YouTube

„Azylová prezidentka“ Bieloruska je na roztrhanie: všetci ju chcú poučovať, smerovať a „pomáhať“, aj keď málo kto ju vie osloviť jej pravým menom. V európskych médiách Tichanovskuju „pokrstili“ na Tichanovskú, Tsichanovskú, ba aj na Cichanovskú… Zo všetkých strán bieloruskej opozícii sľubujú finančné prostriedky na prípravu štátneho prevratu a uchopenie moci, ale prízvukujú, že obyčajne „Ďakujem“ nepostačí: za pomoc bude treba zaplatiť. Niektorí žiadajú bieloruské majetky, pamiatky, ba aj územia…   

Napríklad, poľská Telewizja Republika uviedla, že asi jedinou možnosťou, za akých podmienok by poľská vláda mohla pomôcť Tichanovskej a opozícii, je splnenie podmienok, vrátane  „návratu pôvodných poľských území Varšave…“ Cituje poľského publicistu a cestovateľa Wojciecha Ceirowského, podľa ktorého, povedie vytvorenie demokratického štátu v Bielorusku k neporiadkom, čo vôbec nie je v záujmu Poľska.

„Nechceme tam zmätok. Uprednostňujeme poriadok. Povie paní Tichanovská /pôvodný text: uvedené práve Tichanovská, nie Tichanovskaja – pozn. aut./ „dovidenia“ ruským cvičeniam na území svojej krajiny? Podobné vyhlásenia zo strany Lukašenkovej opozície neznejú, takže je možné predpokladať, že sa vo vzťahoch s Ruskom nič nezmení,“ rozčarovane konštatuje poľský publicista.

Nevylučuje, že Poľsko pomôže Tichanovskej, aby získala medzinárodné uznanie, ale iba za jednej podmienky, že Poľsko získa niečo na oplátku a bude z toho ťažiť: „Pôjdeme za oslabenou Tichanovskou a povieme, že ju poľská vláda môže podporiť, ale iba „ďakujem“ nepostačí. V súčasnosti je najlepší čas dohodnúť sa na tom, čo sa bude diať neskôr. Prínosom pre Poľsko bude návrat pôvodných poľských území, poľských pamiatok, majetkov, budov, umeleckých diel a kostolov. Ak chcete byť demokratickou krajinou, tak, prosím, dajte Poľsku, čo mu patrí…“

Podobných návrhov je zo strany pravicového krídla poľských politikov viac. Všetci žiadajú „vrátenie pôvodných poľských území späť.“ S podobným návrhom vystúpil, napríklad, aj známy novinár Tomasz Sommer: „Je úplne jasné, že v prípade kolapsu Bieloruska by malo Grodno pripadnúť Poľsku. Strana Práva a spravodlivosť to vie, ale bojí sa to povedať,“ uviedol šéfredaktor portálu Najwyższy Czas na svojom Twitteri. Pozoruhodné je, že podobné vyhlásenia pribúdajú z rôznych strán a v Poľsku znova znejú požiadavky o obnovení hraníc Rzeczpospolitej… v danom prípade, na úkor Bieloruska.

Absolútny guľáš v hlave a činoch má v tomto zmysle domáca gazdinka – „prezidentka“ Tichanovskaja, ktorá s námahou opakuje narýchlo naučené frázy a sentencie, ktoré jej napísali poradcovia a väčšine ktorých zrejme nerozumie. Dokáže v jednej vete namiešať vyhlásenia o nezávislosti Bieloruska a zároveň, premenu krajiny na vidiecku kolóniu západných štátov.

Napríklad, v rozhovore pre americkú televíznu stanicu Fox hrdo vyhlásila, že miešanie sa iných štátov do vnútorných záležitostí je neprípustne /v tomto vrelo súhlasím s pani „prezidentkou“ – pozn. aut./, ale hneď podčiarkla, že sa veľmi spolieha na pomoc USA. Dokáže pochopiť, čo sama hovorí? Uvedomuje si, ako pokrytecky a falošne znie táto fráza?

Sme Bielorusko. A náš ľud chce žiť v demokratickej krajine. Závisí to iba od nás. Je to naša vôľa a myslím si, že ani jedna krajina by nemala ovplyvňovať rozhodnutie nášho ľudu. Prvý zástupca štátneho tajomníka USA Stephen Bigan ma ubezpečil, že on osobne a celý americký ľud urobia všetko možné, aby podporili nás a pomohli nám v našej situácii,“ pateticky zdôraznila Svetlana Tichanovskaja.

A čo to znamená? Čo vlastne mala na myslí, keď vyhlásila, že „ani jedna krajina nesmie ovplyvňovať rozhodnutie nášho ľudu“? Ktorej časti toho ľudu – ktorá volila Lukašenka, alebo Tichanovskujú? A ďalej je to ešte zábavnejšie: „Bigan osobne a celý americký ľud /čítaj medzi riadkami vláda, Biely dom, tajné služby/ urobia všetko možné, aby podporili nás… No zbohom! A toto, pardon, nie je ovplyvňovanie situácie v krajine? O čom sú potom slová, že  „ani jedna krajina nesmie ovplyvňovať rozhodnutie nášho ľudu“? A čo znamená to „urobia všetko možné?..“ V jednej vete sú dve navzájom sa vylučujúce veci! Čo je to, ak nie totálny politický amaterizmus, faloš a zavádzanie domácej a svetovej verejnosti?..

V rozhovore pre francúzsky denník Le Monde, ktorý bol otitulkovaný, ako „V Bielorusku sa zmenil strach,“ pani „prezidentka“  opakuje myšlienku, že opozícia chce odchod z funkcie Lukašenka, ale mieni to dosiahnuť mierovou cestou. Konanie opozície počas „mierových“ protestov však často nekorešponduje s jej slovami.

Stále „poplakáva“, že sa jej doposiaľ neozval prezident Putin. Otázku o vzťahoch s Ruskom jej položili aj novinári poľského portálu Onet. Tichanovskaja najprv označila za somarinu úvahy o zatvorení hraníc s Ruskom /to by sa Varšave páčilo!/, ale potom odmietla odpovedať na otázku o prehodnotení predošlých dohôd medzi Ruskom a Bieloruskom, povedala iba, že to nie je jej kompetencia…

V EÚ, hlavne v Poľsku a pobaltských krajinách, veselo rozširujú zoznamy sankcionovaných Bielorusov a zbierajú peniaze na organizáciu bieloruského majdanu. Napríklad, poľské odbory Solidarita zozbierali už milión zlotých… Univerzita Adama Mickiewicza v Poznani navrhla pomoc bieloruským študentom, ktorých vylúčili z domácich vysokých škôl a univerzít, a ponúkla, že môžu študovať na pôde tejto univerzity – a zdarma…

Situáciu v Minsku 26. augusta prediskutovali v Berlíne na porade ministrov obrany členských krajín EÚ. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval vo štvrtok bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby rešpektoval základné práva. Zároveň zopakoval, že jeho pokusy zneužiť Severoatlantickú alianciu ako zámienku pri potlačovaní občianskych protestov sú neopodstatnené…

A práve tu by bieloruský prezident mal spozornieť: nič také o spojení NATO a demonštrantov Lukašenko a jeho ministri nehovorili, ba ani média o tom neinformovali. Ale ak o tom hovorí samotný šéf NATO, možno niečo na tom bude: ako sa hovorí, nie je dym bez ohňa…

Včera minister zahraničia Ivan Korčok zasa žiadal sankcie voči Bielorusku, aj keď uznal, že v EÚ na to členské krajiny nemajú jednotný názor. Fakt si neuvedomuje, že svojim konaním sa mieša do vnútorných záležitostí suverénneho štátu? Panebože, ani ten vlastnoručne nepísal diplomovku?..

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1 Cejrowski o Białorusi: Chcecie pomocy? Oddajcie, co się należy Polsce, Telewizja Republika, 24.8.2020

2 Svetlana Tsikhanovskaïa : «En Biélorussie, la peur a changé de camp», Le Monde, 27.8.2020

3 Польша обещает Белоруссии помощь, но требует назад “свои” территории, Vesti24, 26.8.2020

4 NATO: Lukašenko musí rešpektovať základné práva, TASR, 27.8.2020

5 https://www.youtube.com/watch?v=zYyGUj0rzzw

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply